MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Przedszkolaki z Gomunic i Chrzanowic uczą się czytać nową metodą

Edyta Szadkowska
Dzieci z Gomunic uwielbiają wszystkie zajęcia, oparte na programie "Mały odkrywca"
Dzieci z Gomunic uwielbiają wszystkie zajęcia, oparte na programie "Mały odkrywca" fot. Edyta Szadkowska
Czy można nauczyć czytać 3-latka? Czy czytanie może być dla takiego malucha przygodą i przyjemnością? Okazuje się, że tak.

Udowodnienia tego podjęli się nauczyciele z przedszkoli, działających w Zespołach Szkolno-Przedszkolnych w Gomunicach i Chrzanowicach.

- Urząd Marszałkowski w Łodzi pozytywnie ocenił nasze wnioski o dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego trzech projektów edukacyjnych - mówi Joanna Łyś, dyrektorka przedszkola w Gomunicach. - Stworzyło to szansę na realizację w moim przedszkolu dwóch projektów "Przedszkolak poznaje świat" oraz "Przygody podróżników". Przedszkole w Chrzanowicach realizuje program "Zaczarowana kraina".

Programy przygotowano specjalnie dla 3-, 4-, 5- i 6-letnich dzieci z terenów wiejskich. Pracują nad nim nauczyciele i rodzice, głównie ojcowie. Projekty oparte są na autorskim programie "Mały odkrywca w przedszkolu", wykorzystującym naturalną naukę czytania przez zabawę, realizowanym już w kilku-dziesięciu ośrodkach Akademii Nauki w całym kraju. O ile jednak na uczestnictwo w takim kursie mogą pozwolić sobie nieliczni (kurs kosztuje 1.500 zł), to rodzice przedszkolaków z gminy Gomunice za zajęcia nie płacą ani grosza. Zajęcia potrwają do 31 grudnia.

Na czym polega fenomen czytającego trzy- lub czterolatka? Podczas zajęć dzieci nie poznają liter, nie sylabizują, lecz zapamiętują całe wyrazy. Pomagają im w tym specjalne książeczki, a każda porusza jakieś ciekawe zagadnienie z otaczającego ich świata. Zanim dziecko dostanie książeczkę, musi jednak najpierw poznać wyrazy, z których zbudowana jest treść książeczki. Potem zaś z nimi eksperymentuje - specjalnymi kartami gra w bingo i Czarnego Piotrusia.

Maluchy zapamiętują całe wyrażenia. Zajęcia są bardzo interesujące. Dzieci wykonują też wiele doświadczeń i eksperymentów z fizyki i chemii, np. przekonują się, że nie da się podpalić papierowego worka, w którym jest woda. - Biorą też udział w zabawach, poznają kontynenty i kulturę innych cywilizacji. Przeżywają niezwykłe przygody, które pozwalają im uwierzyć w siebie, uczyć się samodzielności, radzenia sobie z problemami, żeby w przyszłości odnosić sukcesy w szkole - tłumaczy Lucyna Szalińska, nauczycielka wychowania przedszkolnego z Gomunic.

Największą zaletą programu jest rozbudzenie u dzieci zaciekawienia światem i fascynacji czytelnictwem.

Dodatkowym atutem jest oczywiście nabycie umiejętności czytania. Autorzy programu nie kryją, że najbardziej skuteczna nauka jest wtedy, gdy w trening zaangażują się rodzice. Aby zachęcić ich do pracy z dzieckiem, zorganizowano specjalną konferencję i warsztaty, przedstwiono idee programu i wytłumaczono, jak pracować z dzieckiem.

Opinie rodziców są jednoznaczne: są zachwyceni. - Syn bardzo czeka na każde zajęcia, najbardziej podobają mu się eksperymenty. Teraz chce więcej wiedzieć o świecie - mówi Ewa, mama trzyletniego Mateusza.

Podobnych opinii jest więcej. - Gabrysi podobają się doświadczenia, realizowane w czasie zajęć. Niebywałą przyjemność sprawia jej to, że sama może wiele rzeczy robić. Ja także jestem zadowolona - komentuje Aneta, mama czterolatki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niezdana matura to nie koniec świata. Sprawdź kiedy poprawka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto