Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bełchatów. Ranking szkół ponadgimnazjalnych - wyniki badań Instytutu Badań Edukacyjnych

Ewa Drzazga
Grafika prezentująca wskaźnik matematyczny dla lat 2014-16
Grafika prezentująca wskaźnik matematyczny dla lat 2014-16 za: Instytut Badań Edukacyjnych; www.edu.pl
Bełchatów. Ranking szkół ponadgimnazjalnych w ścisłym znaczeniu tego słowa to może nie jest, ale najnowsze wyniki badań Instytutu Badań Edukacyjnych pozwalają porównać, na ile dana szkoła ponadgimnazjalna przygotuje ucznia do matury. Co ważne, pod uwagę brane są nie tylko wyniki matur, ale także Edukacyjna Wartość Dodana.

Ranking niespodzianek dla jednych, dla innych tylko potwierdzenie trendów, które od lat obserwowali. Bo o ile „kosmiczne” wyniki Technikum Nowoczesnych Technologii w Kleszczowie nie zaskoczyły, o tyle fakt, że w kategorii liceów w przedmiotach humanistycznych uczniowie popularnego „Herberta” wypadają lepiej niż ci z „Bronka”, jest już dla wielu niespodzianką. A tak właśnie wynika z najnowszych danych Instytutu Badań Edukacyjnych.

Narzędziem, jakim posługiwano się w badaniu, jest Edukacyjna Wartość Dodana (EWD), która ocenia przyrost wiedzy każdego ucznia z osobna przez cały okres nauki w liceum czy technikum. Żeby to wyliczyć, porównuje się indywidualne wyniki egzaminu gimnazjalnego z wynikami matury i w ten sposób określany jest postęp uczniów. Jak wypadły szkoły z powiatu bełchatowskiego?

Kleszczów? Jak zwykle

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleszczowie to absolutny top tego zestawienia. W Technikum Nowoczesnych Technologii EWD z przedmiotów mate-matyczno - przyrodniczych to 13,1 punktu, średni wynik maturalny to 124,1 punktu. Dla porównania: średnia dla powiatu to EWD 0,1 punktu i 100,4 punktu na maturze. W części humanistycznej kleszczowskie technikum też jest poza zasięgiem innych szkół technicznych.

Agnieszka Nagoda - Gębicz, dyrektor szkoły zaznacza, że na taki wynik systematycznie od pierwszej klasy pracują, tak uczniowie, jak i nauczyciele.

- Tak dobre efekty w części matematyczno - przyrodniczej zawdzięczamy m.in. temu, że w przypadku technikum mamy do czynienia z korelacją międzyprzedmiotową - tłumaczy dyrektor szkoły. - Uczniowie matematyki i fizyki na poziomie rozszerzonym uczą się na lekcjach, ale swoją wiedzę w tym zakresie wykorzystują i poszerzają także podczas zajęć z przedmiotów zawodowych mechatronicznych.

Jak w Kleszczowie sprawili, że umysły ścisłe mają takie wyniki z polskiego? - Nie ukierunkowujemy się tylko na przedmioty ścisłe, przygotowujemy jednakowo uczniów liceum i technikum do wszystkich egzaminów maturalnych, a konsekwentna praca i indywidualne podejście do ucznia przynosi efekty - mówi dyrektor i dodaje, że i w technikum, i w liceum uczniowie mają do wyboru całą paletę zajęć dodatkowych, w razie potrzeby mogą liczyć np. na zajęcia wyrównawcze lub konsultacje.

A co się dzieje w zestawieniu za kleszczowskim technikum? W przedmiotach matematyczno - przyrodniczych lepsze niż bełchatowski „Energetyk” wskaźniki EWD ma Technikum Informatyczne w ZSP w Szczercowie. Kształtuje się tam ono na poziomie 3,5 punktu, podczas gdy w Technikum Energetycznym w ZSP nr 3 w Bełchatowie EWD to niespełna 1 punkt. W Energetyku lepiej wypadła za to matura z tych przedmiotów. Szkoła trzyma też poziom w przedmiotach humanistycznych - wskaźnik EWD na poziomie -0,4 pkt i maturalny wynik bliski 99 punktów, to dla szkół technicznych naprawdę niezły rezultat.

- Czasy, gdy do technikum przychodzili niemal sami uczniowie z „czerwonymi paskami” dawno już minęły, teraz ci najlepsi idą do Kleszczowa - przyznaje Piotr Mielczarek, dyrektor ZSP nr 3. - Staramy się jak najlepiej wykorzystać potencjał uczniów. Mamy w tym roku np. stypendystę premiera, czy laureata stypendium SEP-u - dodaje.

Licealne specjalizacje

I Liceum Ogólnokształcące w Bełchatowie o umysły ścisłe zadba najlepiej i z tym dyskutować się nie da. Wskaźnik EWD powyżej 7 punktów, średnia z matur ponad 113 punktów. Drugie w tej dziedzinie LO w ZSP Kleszczo-wie ma EWD 1,6 przy średniej maturalnej 102,6 punktu. Trzecie jest VI LO, czyli popularny Herbert. I o ile do Kleszczowa dużo mu nie brakuje (Herbert ma EWD 1,3, średnią matur 100,1), to nad doścignięciem „Bronka” trzeba będzie się natrudzić. Co innego w wynikach z języka polskiego. Tutaj to właśnie „Herbert” okazuje się najlepszym liceum w powiecie. EWD to -1, średnia z matur 103,9 punktu. I od kilku lat wskaźniki rosną.

- Mamy najlepsze EWD w przedmiotach humanistycznych, to dla nas żadna tajemnica - śmieje się Małgorzata Jasitczak, dyrektor Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych im. Z. Herberta. Jak mówi, to efekt świadomej pracy: analizują wskaźniki, postępy i problemy każdego ucznia z osobna. Stosowane są indywidualne programy naprawcze dla uczniów, nauczyciele porównują też np. to, jak sobie uczniowie radzą z poszczególnymi typami zadań. - Nie chcielibyśmy uchodzić za szkołę dla humanistów, ale chyba powoli zaczyna funkcjonować taka opinia o Herbercie - mówi dyrektor Jasitczak. - Cóż, musimy przegonić Bronka także w matematyce - żartuje.

To może być karkołomne. Joanna Zalejska, dyrektor I LO przyznaje, że szkoła w ostatnich latach staje się kuźnią umysłów ścisłych i klasy o profilu humanistycznym zaczynają być rodzinkami. Efekt? W kolejnych latach w Bronku notują coraz słabsze wyniki z polskiego - i to tak na egzaminie naturalnym, jak i w zestawieniach EWD. Dyrektor Zalejska kwituje to krótko: samo życie.

- Większość naszych uczniów swoją przyszłość wiąże ze studiami, na których liczą się przedmioty ścisłe - mówi dyrektor I LO.- I to im właśnie poświęcają największą uwagę, bo dzięki lepiej zdanej maturze będą mieli większą szansę, by dostać się na wymarzony kierunek. Język polski traktują często jako przedmiot „do zdania” - dodaje. I sama przyznaje, że trudno się temu podejściu dziwić.

Po drugiej stronie skali

W których szkołach o typ naukowca jest trudniej? W liceach najsłabsze wyniki w matematyce notuje IV LO w ZSP nr 3, tylko trochę lepsze jest III LO w Beł-chatowie. W przedmiotach humanistycznych najsłabiej wypada LO w Szczercowie. Z kolei wśród techników najgorzej w matematyczno - przyrodniczym zestawieniu IBE wypada Technikum Mechaniczne w ZSP w Zelowie, tylko nieco lepsze są wyniki Technikum Ekonomicz-no - Hotelarskiego w ZSP nr 4. „Mechanik” zamyka stawkę rankingu humanistycznego. Tu przedostatnie jest Technikum Informatyczne w Szczercowie.

- Wyniki badań IBE w dużej mierze potwierdzają nasze obserwacje - przyznaje Agnieszka Wasilewska, naczelnik wydziału edukacji bełchatowskiego starostwa. Jednocześnie zaznacza, że EWD to wskaźnik, który mówi wiele, ale nie wszystko. W niektórych szkołach popularne są np. korepetycje, które w statystyce podnoszą wskaźnik szkole, podczas gdy zasługa jest po stronie rodziców, którzy fundują „korki”. Wasilewska przyznaje, że niepokoją nieco słabsze wyniki części humanistycznej. I podsuwa, że może warto, by w niektórych szkołach pulę godzin dyrektorskich przeznaczyć na dodatkowe godziny polskiego?

Tu znajdziesz wyniki badań IBE. W wyszukiwarce szkół należy odnaleźć poszukiwane placówki, dodać je do porównywarki i przejrzeć opisy. W parametrach wykresu należy zmienić ustawienia w zależności od tego, czy interesuje nas wynik egzaminu z przedmiotów ścisłych czy humanistycznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto