Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bój o uczniów zakończony. Szkoły średnie w Wieluniu mają ponad 1.100 pierwszoklasistów

Redakcja
W Wieluniu można zostać np. specem od grafiki. Kierunek ma w ofercie Zespół Szkół nr 2
W Wieluniu można zostać np. specem od grafiki. Kierunek ma w ofercie Zespół Szkół nr 2 Zbyszek Rybczyński
W szkołach ponadgimnazjalnych w Wieluniu rozpocznie naukę ponad 1.100 uczniów w pierwszych klasach, w tym wielu z ościennych powiatów. Młodzież przekonuje się do kształcenia zawodowego

36 klas pierwszych zostanie uruchomionych po wakacjach w pięciu szkołach ponadgimnazjalnych prowadzonych przez powiat wieluński. W liceach będzie 12 oddziałów, w technikach 16, a w zasadniczych szkołach zawodowych - 8. Choć kilku planowanych klas nie uda się utworzyć, to i tak nabór należy uznać za udany. Naukę rozpocznie tutaj ponad 1.100 absolwentów gimnazjów.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników naboru. Po raz kolejny mamy wielu uczniów spoza powiatu wieluńskiego - podkreśla Małgorzata Zygmunt, zastępca naczelnika wydziału edukacji w Starostwie Powiatowym w Wieluniu. - Obserwujemy od kilku lat utrzymującą się korzystną tendencję zwiększonego zainteresowania kształceniem na poziomie szkolnictwa zawodowego.

Kierunki kształcenia określono na podstawie analizy oczekiwań gimnazjalistów, liczby absolwentów, potrzeb rynku pracy, zasobów kadrowych i technicznych szkół. Mury gimnazjów opuściło w tym roku 830 młodych mieszkańców powiatu wieluńskiego. Dodatkowo trzeba uwzględnić miejsca dla młodzieży z innych powiatów (szacunkowo 30 proc.) oraz wziąć pod uwagę fakt, że część miejscowych absolwentów (mniej więcej 10 proc.) nie będzie kontynuować nauki w Wieluniu (najczęściej z powodów komunikacyjnych).

Bazując na doświadczeniach z lat ubiegłych oraz chcąc zaoferować młodzieży ciekawą i bogatą ofertę edukacyjną, w dwóch liceach i trzech zespołach szkół planowano uruchomić łącznie 40 klas. Będzie o cztery mniej. Sprawdziliśmy, jakie konkretnie.

Licea
W I LO im. T. Kościuszki powstanie siedem klas pierwszych, czyli zgodnie z planem. Z tego trzy o profilu biologiczno-chemicznym oraz dwie matematyczno-fizyczne. Będą też klasy o profilach matematyka-geografia oraz historia-j. polski. Z kolei w II LO im. T. Korczaka udało się zapełnić pięć z sześciu planowanych klas o następujących profilach: biologia-chemia, matematyka-j. angielski (ekologiczna), matematyka-fizyka, j. polski - j. angielski (filologiczna), j. polski-historia (humanistyczna) oraz j. polski-wos (dziennikarska). Nie udało się zrekrutować wystarczającej liczby uczniów do drugiego oddziału z rozszerzonym programem nauczania w zakresie matematyki i fizyki.

Technika i zawodówki

Najwięcej klas, bo aż osiem, będzie w Zespole Szkół nr 1. Prawdziwy szturm absolwenci gimnazjum przypuścili na kierunek technik logistyk. Ponieważ było aż 87 chętnych z pierwszego wyboru do nauki w tym zawodzie, zapadła decyzja o uruchomieniu dwóch klas zamiast planowanej jednej. Pozostałe profile technikalne to: ekonomia, ekonomia-bankowość i finanse, żywienie i usługi gastronomiczne, architektura krajobrazu, budownictwo, budownictwo-obsługa nieruchomości oraz geodezja (przy czym dwa ostatnie to połówki oddziałów).

Również w zawodówce przy Wojska Polskiego na jednym z kierunków zostaną uruchomione dwie klasy. Chodzi o montera zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie. Szkoła musi natomiast zrezygnować z profilu murarz-tynkarz. Pozostałe dwie klasy zawodowe to: kucharz i cukiernik.

W Zespole Szkół nr 2 im. J. Długosza szczególnie dużym zainteresowaniem cieszył się profil technik informatyk. Zdecydowano, że będzie półtora oddziału (część uczniów na zajęcia ogólne będzie uczęszczać wspólnie z kolegami z klasy technik cyfrowych procesów graficznych). W technikum będą jeszcze cztery klasy pierwsze: elektryk (pod patronatem firmy CE „Ania”), technik pojazdów samochodowych, mechatronik oraz obsługa turystyczna. Fiaskiem zakończył się natomiast nabór na kierunek technik organizacji reklamy.

W zasadniczej szkole zawodowej przy ul. Traugutta będą natomiast klasy o profilach: mechanik pojazdów samochodowych i mechanik monter maszyn i urządzeń (nad tym drugim kierunkiem pieczę sprawuje Wielton. Nie będzie klasy o profilu elektromechanik samochodów (nie mylić z mechanikiem) ze względu na zbyt małą liczbę chętnych.

A jak wygląda sytuacja w Zespole Szkół nr 3 im. M. Kopernika? W placówce przy Sieradzkiej zostaną utworzone po dwie klasy technikalne i zawodowe. W technikum młodzież będzie uczyć się fachu handlowca i spedytora. W planie był też profil teleinformatyczny, który jednak nie cieszył się zainteresowaniem. Natomiast zawodówka będzie kształcić kolejny rocznik przyszłych fryzjerów oraz uruchomiona zostanie jedna klas wielozawodowa, choć planowano dwie.

Wieluńskie szkoły mają się czym chwalić
Nauka w wieluńskich szkołach średnich to z pewnością dobra inwestycja w przyszłość. Dowodem na to sa ponadprzeciętne wyniki matur, jak i egzaminów zawodowych. W prestiżowym rankingu Perspektywy tutejsze placówki plasują się na czołowych miejscach. W ostatniej edycji ZS nr 1 znalazł się na 6. miejscu w województwie wśród techników (uzyskując miano „Złotej Szkoły”), z kolei ZS nr 2 zajął 21. lokatę. W zestawieniu ogólniaków I LO jest 16. w Łódzkiem (tytuł “Srebrnej Szkoły”).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto