Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czujniki czadu będzie rozdawała Państwowa Straż Pożarna w Bełchatowie

Grzegorz Maliszewski
Wojciech Maciejewski, z PSP w Bełchatowie mówi, że w ciągu miesiąca rozdanych zostanie ponad 130 czujników czadu
Wojciech Maciejewski, z PSP w Bełchatowie mówi, że w ciągu miesiąca rozdanych zostanie ponad 130 czujników czadu Archwium
Czujniki czadu pozwolą uniknąć tragedii? Państwowa Straż Pożarna w Bełchatowie rozpoczęła kampanię , która ma uświadomić jak groźny dla życia potrafi być tlenek węgla zwany potocznie czadem.

Czad często nazywany jest po prostu "cichym zabójcą", ponieważ dla ofiar jest prawie niezauważalny i niewyczuwalny. Często lekceważony, stanowi dla właścicieli domowych piecyków, zapchanych przewodów kominowych i niesprawnej wentylacji śmiertelne zagrożenie. Najczęściej jego ofiarami padają mieszkańcy starszych budynków jednorodzinnych z przestarzałymi instalacjami grzewczymi, których dopada we śnie kiedy najczęściej jest już za późno.
Tak było w grudniowy poranek na ulicy Herbertowskiej w Zelowie. Syn zaniepokojony brakiem kontaktu z rodzicami odwiedził ich w domu. Niestety było za późno, bo już nie żyli. Nie żyła także ich 60-letnia znajoma, która przyszła w odwiedziny. Diagnoza była jasna. Cała trójka zatruła się tlenkiem węgla. Mieszkanie dogrzewane było bowiem kuchnią gazową oraz piecem węglowym. Zdaniem strażaków niesprawna była wentylacja.

Skutecznym narzędziem, które może uchronić nas przed tragicznym w skutkach działaniem tlenku węgla są tzw. czujniki czadu, które alarmują nas o jego podwyższonym stężeniu w pomieszczeniu. W związku z rozpoczęciem sezonu grzewczego Państwowa Straż Pożarna w Bełchatowie zainaugurowała kampanię promującą detektory wykrywające tlenek węgla. Będzie je można teraz wygrać w konkursie, który organizujemy wspólnie ze strażą organizowanym. Do rozdania 30 czujników czadu. Wystarczy przysłać do naszej redakcji hasło zachęcające do walki z czadem, promujące bezpieczeństwo. Spośród wszystkich nadesłanych zgłoszeń wybierzemy 30 najlepszych, których autorzy zostaną nagrodzeni właśnie takimi urządzeniami. Zgłoszenia można przesyłać od dziś do 15 grudnia do północy na adres: [email protected]. Podać trzeba też swoje imię i nazwisko oraz telefon kontaktowy, a w temacie wpisać "czad".

Czujki czadu strażacy z Bełchatowa planują także rozdawać podczas rutynowych kontroli przeprowadzanych w starych budynkach. Sprawdzane będą domy ogrzewane piecykami gazowymi na terenie Bełchatowa i przede wszystkim w Zelowie, gdzie jest najwięcej tego typu zabudowań. Strażacy zawitają także do domostw w gminach Szczerców i Kleszczów.
- Sprawdzany będzie stan budynku i instalacji, od administratorów będziemy wymagać dokumentów z ważnych przeglądów wszystkich instalacji - mówi Wojciech Maciejewski, rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej w Bełchatowie. - Czujki będziemy rozdawać w tych domach, gdzie może być największe zagrożenie ewentualnym zaczadzeniem.

Kontrole będą prowadzone przez cały okres grzewczy. Podczas spotkań z mieszkańcami strażacy zamierzają uświadamiać im, jak groźne może być lekceważenie tlenku węgla, co w efekcie może doprowadzić do tragedii.
- Niestety ludzie do końca nie zdają sobie z tego sprawy - mówi Wojciech Maciejewski. - W domach są pozatykane wentylacje, często nie do końca sprawne są instalacje grzewcze, które nie posiadają wymaganych przeglądów, bo ich właściciele próbują sami je naprawiać.

Rzecznik straży radzi, aby do przeglądu takiego urządzenia wezwać specjalistę i nie robić tego samemu.
Do akcji profilaktycznej zamierzają włączyć się także w Zelowie. Władze miasta w ostatnim czasie prowadziły rozmowy, aby mieszkania będące w zasobie komunalnym gminy Zelów zostały bezpłatnie wyposażone w czujki przeciw czadowe. Od tragicznego zdarzenia w grudniu 2012 roku, kiedy tlenkiem zatruły się trzy osoby, strażacy odnotowali kilkanaście podtruć w całym powiecie. Na szczęście obyło się bez ofiar śmiertelnych.

O zagrożeniu czadem już 5 grudnia strażacy będą opowiadać w galerii Olimpia, gdzie odbędzie się akcja "Bezpieczny dom. Nie dla czadu". Zaplanowano konkursy dla dzieci i dorosłych, którzy będą mogli wykazać się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Będzie pokaz sprzętu strażackiego, a także działań strażaków. Wśród uczestników happeningu również rozdane zostaną czujki tlenku węgla.

- Tego typu akcje mają służyć uświadamianiu jak największej liczby osób o zagrożeniach, jakie mogą wynikać z nieodpowiedniego używania instalacji grzewczych - mówi Wojciech Maciejewski.- Należy zachować czujność - dodaje.
W Polsce, jak wynika ze statystyk Państwowej Straży Pożarnej, w okresie od września 2012 r. do marca 2013 r. w wyniku zatrucia tlenkiem węgla zginęło 91 osób, a 2216 zostało poszkodowanych. Czad, czyli tlenek węgla to bezwonny bezbarwny i pozbawiony smaku "cichy zabójca". Gdy jego stężenie w powietrzu wyniesie 1,28 proc. traci się przytomność po 2-3 wdechach, a zgon następuje po 3 minutach.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto