Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Europejskie Dni Dziedzictwa 2018 w Łódzkiem. Skorzystaj, zwiedź zabytki [LISTA]

Justyna Sobczak
Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to motyw przewodni 26. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. Pierwszy weekend atrakcji już za nami, kolejne zaplanowano w dniach 15- 16 września pod hasłem "Niepodległa dla wszystkich".

Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny promujący wartość dziedzictwa kulturowego. Każdego roku w II i III weekend września w ramach inicjatywy organizowanych jest tysiące wydarzeń kulturalnych związanych z lokalną historią i zabytkami.

W ramach EDD w łódzkiem warto odwiedzić m.in. Bełchatów, Brzeziny, Głowno, Krośniewice, Kutno, Łęczycę, Łowicz, Ożarów, Pabianice, Radomsko, Skierniewice, Tomaszów Mazowiecki, Zduńską Wolę i Zgierz. W dniach 15- 16 września będzie można bezpłatnie zwiedzić zabytkowe obiekty i miejsca kultury, wziąć udział w wykładach, warsztatach, koncertach, wystawach i innych niecodziennych atrakcjach takich jak np. rajd rowerowy, gra miejska czy piknik patriotyczny.

Program wydarzeń:

Bełchatów
]Muzeum Regionalne w Bełchatowie
16 września, godz. 14.00
ul. Rodziny Hellwigów 11

Dzień Niepodległości – święto radości – gra miejska śladami bełchatowian. Na trasie znajdzie się kilka miejsc, których historia zaskoczy niejednego uczestnika.

Brzeziny

Muzeum Regionalne w Brzezinach
15 września, godz. 15.00-22.00
ul. Piłsudskiego 49

Niepodległa dla małych i dużych – piknik patriotyczny. W programie: spotkanie z łódzką grupą miłośników gry strategicznej Ogniem i mieczem; otwarcie wystawy pt. „Brzezińskie drogi ku niepodległości”; turniej wiedzy o historii Polski; ognisko i wspólne śpiewanie patriotycznych pieśni

Głowno

Miejski Ośrodek Kultury w Głownie
14/15 września, godz. 20.00-8.00
ul. Kopernika 45

Nocny turniej historycznych gier planszowych z nagrodami połączony z biwakiem w Miejskim Ośrodku Kultury w Głownie

Krośniewice
Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach
15 września, godz. 15.00
pl. Wolności 1

Spacer do miejsc ważnych dla tożsamości Krośniewic. W programie m.in.: budynek synagogi krośniewickiej, zespół pałacowo-parkowy rodziny Rembielińskich, budynek kolejki wąskotorowej, Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego

Wernisaż wystawy czasowej pt.: „Z lilijką w tle. Zarys dziejów lokalnego harcerstwa”

Kutno

Muzeum Regionalne w Kutnie
16 września, godz. 11.00
pl. Piłsudskiego 20

Kutno dla Niepodległej – gra miejska „Labirynt niepodległości”. Kształt labiryntu będzie nawiązywał do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Sercem gry będzie ratusz.

Łęczyca
Muzeum w Łęczycy
15 września, godz. 10.00
zbiórka: boisko sportowe

Nasza, niepodległa, łęczycka – gra terenowa śladami wspomnień mieszkańców miasta biorących udział w akcji rozbrajania Niemców 11 listopada 1918 r.; aktywny udział w rekonstrukcji wydarzeń

Łowicz
Muzeum w Łowiczu
16 września, godz. 12.00-17.00
Stary Rynek 5/7

Łowickie drogi do niepodległości: rodzinne warsztaty plastyczne połączone z prezentacją eksponatów; okolicznościowy spacer historyczny „Śladami legionowych tradycji w Łowiczu”; wykład kustosza Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi pt. „Uzbrojenie polskich formacji w latach I wojny światowej”

Łódź

Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi
16 września, godz. 11.00
ul. Gdańska 13

Od Wschodu do Zachodu – jednodniowy cykl warsztatów, wykładów i spacerów przeznaczonych dla obcokrajowców zamieszkujących Łódź i okolicę; opowieść o polskich tradycjach wolnościowych i niepodległościowych

Ozorków

Izba Historii Miasta Ozorkowa
16 września, godz. 12.00-16.00
ul. Wigury 14

100 lat ZHP dla Niepodległej – wystawa organizowana z okazji 100. rocznicy powołania Związku Harcerstwa Polskiego oraz 50. rocznicy ufundowania sztandaru dla Hufca Ozorków przez społeczeństwo miasta

Ożarów

Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie
Oddział Muzeum Ziemi Wieluńskiej
16 września, godz. 17.00
98-345 Mokrsko

Radość niepodległości – spektakl słowno-muzyczny w wykonaniu Leszka Wolniaka i Tadeusza Karolczaka. W programie: utwory Marka Grechuty, Krzysztofa Daukszewicza, Leonarda Cohena, Adama Asnyka, Wisławy Szymborskiej, Wojciecha Młynarskiego i innych

Pabianice

Muzeum Miasta Pabianic
14 września, godz. 17.00; 15 września, godz. 10.00-15.30
Stary Rynek 1/2

Moda w okresie Niepodległej – wykład dr Łukasza Grzejszczaka (14 września, godz. 17.00)

Cmentarze Wielkiej Wojny w okolicach Pabianic: Gadka Stara, Pawlikowice, Rydzyny, Rzgów – rajd rowerowy (start: 15 września, godz. 10.00, Stary Rynek 1). W programie także: warsztaty wykonywania kotylionów, otwarcie wystawy „Pośród dziejowej burzy. Wielka Wojna 1914-1918 – cmentarze wojenne w powiecie pabianickim”, konferencja „W drodze do wolności. Pabianice w walce o niepodległość”

Piotrków Trybunalski

Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim
30 września, godz. 17.00
pl. Zamkowy 4

W Niepodległej. Szlagiery i melodie międzywojnia – koncert w wykonaniu Radosława Blonki oraz towarzyszących mu artystów

Radomsko

Muzeum Regionalne im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku
15-16 września, godz. 17.00
ul. Narutowicza 1

Jubileusz 35-lecia Radomszczańskiego Klubu Kolekcjonera 1983-2018; otwarcie wystawy poświęconej setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości (15 września)

Najjaśniejsza Rzeczpospolita. Droga do niepodległości – muzyka, wiersze, listy i wspomnienia –koncert poetycko-literacki. W muzyczną podróż zabiorą słuchaczy: Joanna Błażej-Łukasik, Katarzyna Guran, Maciej Drużkowski i Paweł Łukasik (16 września)

Miejski Dom Kultury w Radomsku
15-16 września
ul. Brzeźnicka 5

Wieczór poezji romskiej – koncert ballad i romansów cygańskich w wyk. Jana Wiśniewskiego i Delfiny Wiśniewskiej; W starym kinie – maraton filmów z okresu międzywojennego (15 września); wystawa „Historia kina czyli prezentacja starych projektorów, dzienników, instrukcji” (15-16 września)

Skierniewice
Parowozownia Skierniewice
15-16 września, godz. 12-00-15.00
ul. Łowicka 1

Zwiedzanie z przewodnikiem jedynego w centralnej i wschodniej Polsce kompletnie zachowanego (wraz z funkcjonalnością technologiczną) obiektu zaplecza technicznego kolejowej trakcji parowej (parowozów), osadzonego w realiach przełomu XIX i XX wieku – Zabytkowej Parowozowni Skierniewice. W programie zwiedzania m.in.: wachlarzowa hala parowozowa z lat 1862-1942, kolekcja taboru kolejowego, interaktywna wystawa „Urządzenia sterowania ruchem kolejowym”.

Tomaszów Mazowiecki

Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. A. hr. Ostrowskiego
14 września, godz. 17.00; 15-16 września, godz. 10.00
ul. P.O.W. 11/15

Od Kościuszki do Reymonta. Niepodległość i patriotyzm – wernisaż wystawy czasowej pochodzącej ze zbiorów prywatnych Ewy Załęskiej-Szczepka i Andrzeja Szczepki. Otwarcie uświetni spotkanie z właścicielami kolekcji i znawcami biografii bohaterów ekspozycji (14 września, godz. 17.00).

Tomaszów – Początki miasta, udział tomaszowian w walkach o niepodległość – ekspozycja poświęcona ogromnej ofiarności i poświęceniu mieszkańców Tomaszowa w walce o wolną Polskę toczonej na przestrzeni XIX i XX wieku (15-16 września, godz. 10.00).

Zduńska Wola

Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola (ul. Stefana Złotnickiego 7)
Kościół Ewangelicko-Augsburski (Aleje Tadeusza Kościuszki 9)
15-16 września

Wkład protestantów w budowanie niepodległości na ziemiach Polski centralnej – sesja popularno-naukowa:

Blok I – Między wiarą a historią (Kościół Ewangelicko-Augsburski w Zduńskiej Woli, 15 września, godz. 9.00-13.10)
Blok II – Protestanci i ich wkład w budowanie tożsamości narodowej (Kościół Ewangelicko-Augsburski w Zduńskiej Woli, 15 września, godz. 13.10-15.10)
W programie także: msza święta, występ chóru (Kościół Ewangelicko-Augsburski, 16 września, godz. 12.00)

Zgierz

Muzeum Miasta Zgierza
15 września, godz. 17.00
ul. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego 21

Niepodległa wczoraj i dziś, czyli międzywojenny Zgierz w refotografii – wernisaż wystawy. Otwarciu towarzyszyć będzie spotkanie z Krzysztofem Głowackim, twórcą grafik łączących pocztówki z okresu II RP przedstawiające Zgierz i aktualne fotografie w tych samych ujęciach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto