Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Filharmonia Łódzka wkracza w wirtualną rzeczywistość i kulturalnie zabawi dzieci

Dariusz Pawłowski
Grzegorz Gałasiński
W Filharmonii Łódzkiej najważniejsza jest muzyka, ale w instytucji zdają sobie sprawę, że aby zachować relacje ze współczesnym odbiorcą trzeba zajmować nowe obszary aktywności. Na przykład rzeczywistości wirtualnej.

Nowy, zrealizowany projekt, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, nazwano „Kultura 3D. Rozbudowa infrastruktury kulturalnej dla nowoczesnej i wielofunkcyjnej Filharmonii Łódzkiej”. Dzięki przedsięwzięciu, na różnych poziomach budynku przy ul. Narutowicza, powstały m.in. ścieżka edukacyjna, bawialnia kulturalna dla dzieci oraz stanowisko pozwalające na wirtualne zwiedzanie wnętrza filharmonicznych organów.

- Było to przedsięwzięcie na naprawdę dużą skalę, w wielu wymiarach pionierskie - podkreśla Tomasz Bęben, dyrektor naczelny Filharmonii Łódzkiej. - Poszerzenie katalogu pomysłów na spędzenia czasu przy Narutowicza sprawia, że poza podstawowym słuchaniem koncertów, kontakt z muzyką nawiązać będzie można za sprawą bardzo nowoczesnych technologii.

Od nowego roku goście Filharmonii będą mogli spacerować specjalną ścieżką edukacyjną prowadzącą po jej zapleczu, poznając ponadstuletnią historię instytucji.

- Melomani będą mogli poznać różne poziomy i pomieszczenia Filharmonii: nie tylko je zobaczyć, ale również dzięki zaprezentowanym na specjalnych planszach naszym materiałom archiwalnym poczytać o historii instytucji, obejrzeć zdjęcia, powspominać - wyjaśnia Tomasz Bęben.

Specjalny sprzęt do wchodzenia w wirtualną rzeczywistość pozwoli zobaczyć i usłyszeć organy w ich wnętrzu.

- Myślę, że to bardzo ciekawe doświadczenie, szczególnie dla tych osób, które nigdy nie będą miały okazji wejścia do wnętrza takiego niezwykłego instrumentu - dodaje Tomasz Bęben. - Niektórzy zapewniają, że dzięki wirtualnej wycieczce inaczej postrzegają sam instrument oraz muzykę, którą się na nim wykonuje.

Nowością będzie również udostępnienie - od lutego - na piątym piętrze budynku bawialni kulturalnej dla najmłodszych. To miejsce, w którym znajdują się szafa z muzycznymi „skarbami”, rozmaite instrumenty, gry (także wideo), zabawki. Maluchy pod okiem wykwalifikowanych animatorów będą tam spędzać czas, gdy ich rodzice z poczuciem komfortu będą cieszyć się muzyką wykonywaną w sali koncertowej. Dzięki zmianom aranżacji przestrzeni także dorośli będą mogli odpocząć w przestronnym, wzbogaconym o nowe meble foyer, gdzie urządzono część ekspozycyjno-kawiarnianą.

W ramach projektu rozbudowany został także system sprzedaży biletów on-line. Udogodnienie to zakłada udostępnienie specjalnej aplikacji mobilnej na smartfony (Android i iOS) oraz rozbudowę podstron internetowych, co ma ułatwić zakup biletów w dowolnym miejscu i czasie, a także wykorzystywanie specjalistycznych czytników do sprawdzania biletów elektronicznych.

Udało się również przeprowadzić prace zwiększające bezpieczeństwo w budynku Filharmonii Łódzkiej: wymieniono niektóre balustrady i ściany szklane, poprawiono przytwierdzenie świetlików oraz kładek, zamontowano barierki i mocowania w lożach. Zainstalowano także specjalne oznakowania dla osób niepełnosprawnych, które ułatwią im poruszanie się po budynku.

Całkowita wartość rozpoczętego w 2016 roku projektu „Kultura 3D w Filharmonii Łódzkiej” to blisko 1 mln 250 tys. złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto