Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniezno: tlenek węgla - co zrobić, aby nie doszło do zatrucia?

Paweł Brzeźniak opr.
Gniezno: tlenek węgla nawet w niewielkim stężeniu powoduje u człowieka objawy senności i otępienia, przy dużym stężeniu prowadzi do śmierci
Gniezno: tlenek węgla nawet w niewielkim stężeniu powoduje u człowieka objawy senności i otępienia, przy dużym stężeniu prowadzi do śmierci Archiwum Polskapresse
Gniezno: tlenek węgla nawet w niewielkim stężeniu powoduje u człowieka objawy senności i otępienia, przy dużym stężeniu prowadzi do śmierci. Co należy zrobić, aby ustrzec się przed zatruciem?

Gniezno: tlenek węgla - co zrobić, aby nie doszło do zatrucia?

Jak informuje gnieźnieńska straż, w bieżącym sezonie grzewczym odnotowaliśmy już cztery zdarzenia, gdzie doszło do podtruć tlenkiem węgla. W okresie zimowym większość użytkowników budynków uszczelniania okna, drzwi przed zimnem. W ten sposób ogranicza się wymianę powietrza, a tym samym do spalania paliwa nie dostarcza się odpowiedniej ilości tlenu. Zbyt mała ilość tlenu do spalenia paliwa powoduje, ze następuje niepełne spalanie paliwa w urządzeniach grzewczych i tworzy się tlenek węgla, czad.

Do głównych przyczyn powstawania tlenku węgla zalicza się: uszkodzenia instalacji spowodowane wadami fabrycznymi, zaniedbaniem lub uszkodzonymi częściami, zatkane kominy lub uszkodzone wywietrzniki, ciąg odwrotny w kominach lub wywietrznikach. Może być spowodowany niesprawnym systemem wentylacyjnym, złym umiejscowieniem wywietrzników lub niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi (niezwykle silny wiatr). Pośród przyczyn należy wskazać także: nieprawidłowy montaż instalacji lub źle działające kominy lub wywietrzniki, a także niewystarczający dopływ powietrza do instalacji.

Zanieczyszczenia z przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych powinny usuwać osoby posiadające kwalifikacje kominiarskie, z wyjątkiem usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych oraz obiektów budowlanych budownictwa zagrodowego i letniskowego. Obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli okresowej, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych). Oprócz przeglądów i czyszczenia ciągów wentylacyjnych, kominów warto także wyposażyć się w urządzenia, które zasygnalizują obecność tlenku węgla, zanim stężenie tego gazu osiągnie wartość niebezpieczną dla zdrowia i życia.

Gniezno: tlenek węgla - pamiętaj o swoim bezpieczeństwie!

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto