Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

IPN oznacza łódzkie groby powstańców warszawskich

Wiesław Pierzchała
Tak teraz wygląda grób generała Franciszka Pfeiffera „Radwana” na Starym Cmentarzu w Łodzi
Tak teraz wygląda grób generała Franciszka Pfeiffera „Radwana” na Starym Cmentarzu w Łodzi Krzysztof Szymczak
Pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi oznaczają groby powstańców biało-czerwonymi szarfami z napisem informującym, że w tym miejscu zostali pochowani uczestnicy Powstania Warszawskiego. Na łódzkich cmentarzach oznaczonych zostało w ten sposób ponad 50 mogił powstańców.

Większość powstańców pochowana jest na Starym Cmentarzu w Łodzi, zaś pozostali na cmentarzach katolickim i wojskowym na Dołach oraz w Rudzie Pabianickiej.

- Szacujemy, że podczas powstania było w Warszawie kilka tysięcy łodzian, wśród których kilkuset wzięło udział w walkach - mówi Grzegorz Nawrot, p.o. naczelnika Biura Edukacji Narodowej IPN w Łodzi.

Łodzian, którzy w sierpniu i wrześniu 1944 przebywali w stolicy, można podzielić na dwie grupy. Jedni w latach 1939-1941 zostali wysiedleni lub uciekli z Łodzi do Generalnego Gubernatorstwa i później trafili do Warszawy. Drudzy byli potomkami łodzian. Urodzili się już w stolicy, ale po klęsce powstania i zburzeniu przez Niemców Warszawy osiedlili się po wojnie w Łodzi.

Najsłynniejszy z powstańców pochowanych w Łodzi to gen. Franciszek Pfeiffer - „Radwan”. Był on rodowitym łodzianinem. Podczas I wojny światowej walczył w I Brygadzie Legionów i konspirował w Polskiej Organizacji Wojskowej. W listopadzie 1918 roku na ulicach Łodzi rozbrajał żołnierzy niemieckich. Później walczył na Wileńszczyźnie oraz bronił kraju przed bolszewikami w 1920 roku. Podczas Powstania Warszawskiego dowodził obroną Śródmieścia oraz szturmami na budynek PAST-y i Pocztę Główną. Po wojnie przebywał na emigracji w Londynie, gdzie zmarł. Spoczywa na Starym Cmentarzu.

Kolejny bohater to płk. Józef Szostak - „Filip”, który także walczył z Armią Czerwoną w 1920 roku. Natomiast podczas Powstania Warszawskiego pełnił obowiązki szefa sztabu Komendy Głównej Armii Krajowej w zastępstwie rannego gen. Tadeusza Pełczyńskiego. Po wojnie został zatrzymany przez ubeków i skazany na 6 lat więzienia. Po zwolnieniu zamieszkał w Łodzi. O wolnej Polsce nigdy nie zapomniał. To właśnie w jego domu - pod koniec lat 70. - była ukryta tajna drukarnia Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela. Płk „Filip” został pochowany w Rudzie Pabianickiej.

W Łodzi na Dołach spoczywa też chor. Herbert Brown z Republiki Południowej Afryki, który lecąc bombowcem z pomocą dla powstania został zestrzelony przez Niemców i wzięty do niewoli, w której zmarł 17 sierpnia 1944 r. z powodu odniesionych obrażeń.

Marzena Kumosińska, rzeczniczka IPN w Łodzi, apeluje, aby kolejne miejsca pochówku powstańców zgłaszać do siedziby IPN przy ul. Orzeszkowej 31/35 (tel. 42 616 27 45).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto