Koszykarze ŁKS Sphinx wrócili z 2 zwycięstwami z turnieju w Toruniu

Marek Kondraciuk
Środkowy ŁKS Sphinx Jakub Dłuski błysnął w Toruniu dobrą formą i w trzech meczach zdobył łącznie 30 punktów Krzysztof Szymczak
Z 2 zwycięstwami wrócili koszykarze ŁKS Sphinx z Torunia, gdzie wystąpili w IX Memoriale im. Wojtka Michniewicza. Po pokonaniu pierwszoligowej Rosy Radom 67:58 ełkaesiacy wygrali z 7 zespołem Tauron Basket Ligi w ubiegłym sezonie PBG Basket Poznań 83:80 i przegrali z 4 drużyną ekstraklasy Treflem Sopot 60:73.

W zespole trenera Piotra Zycha nie wystąpił rekonwalescent Kirk Archibeque. Amerykański środkowy w minionym tygodniu trenował, ale nie jest jeszcze w pełni gotowy do gry.

W meczu z poznaniakami, z którymi łodzianie przegrali niedawno u nich (53:59) początek nie zwiastował zwycięstwa ŁKS. Po 10 minutach ełkaesiacy przegrywali różnicą 8 punktów (18:26). Drugą ćwiartkę rozegrali jednak koncertowo i do przerwy prowadzili 42:40. Pod koszem Jakub Dłuski oraz Marcin Salamonik i Krzysztof Sulima twardo walczyli z wysokimi PBGG, wśród których indywidualnością był Damian Kulig.

Po trzeciej kwarcie przewaga ŁKS wzrosła do 9 oczek (70:61). Poznaniacy "gonili" i w ostatnich sekundach meczu, przy stanie 83:80 dla ŁKS mieli piłkę, ale Kulig popełnił błąd 3 sekund i łodzianie utrzymali prowadzenie.

We wczorajszym spotkaniu z Treflem, z którym ŁKS Sphinx spotka się w drugiej kolejce ekstraklasy (środa, 12 października w Atlas Arenie), było znacznie trudniej. Rywale wygrali wszystkie kwarty, znakomicie bronili i nawet debiutujący w Treflu lider reprezentacji Polski Łukasz Koszarek nie musiał grać na pełnych obrotach,aby zespół odniósł zwycięstwo.

IX Memoriał im. Michniewicza w Toruniu

ŁKS Sphinx - PBG Basket Poznań 83:80 (18:26, 26:16, 26:19, 13:19)

ŁKS Sphinx - Trefl Sopot 60:73 (15:19, 21:25, 13:14, 11:15)

ŁKS Sphinx: Dłuski 14 i 11, Mallett 14 i 8, Holmes 10 i 4, Bartoszewicz 8 i 0, Kalinowski 8 i 9, Sulima 8 i 12, Salamonik 7 i 5, Szczepaniak 6 i 0, Trepka 5 i 5, Kenig 3 i 6. Trener: Piotr Zych.

Poznań: Sulowski 26, Kulig 23, Lichodzi-jewski 19, Micić 6, Comagić 4, Szydłowski 2. Trener: Milija Bogicević.

Trefl: Cook 13, Waczyński 12, Burgess 8, Dylewicz 7, Amis, Stefański, Wiśniewski, Horne po 6, Alexander 5, Koszarek 4, Szymkiewicz 0. Trener: Karlis Muiznieks.

Inne wyniki: Trefl Sopot - Energa Czarni Słupsk 80:66, Pierniki SIDE-n Toruń - Trefl Sopot 64:86, Rosa Radom - Polpharma Starogard 74:62. W turnieju drużyny grały tylko z wybranymi wcześniej rywalami, a więc nie było klasyfikacji generalnej.

Maksym Chłań: Awans przyjdzie jeśli będziemy skoncentrowani