Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KRUS zaprosił na badania przesiewowe rolników i dzieci z podstawówek w wiejskich gminach

Krzysztof Kaniecki
KRUS zaprosił na badania przesiewowe rolników i dzieci z podstawówek w wiejskich gminach
KRUS zaprosił na badania przesiewowe rolników i dzieci z podstawówek w wiejskich gminach Krzysztof Kaniecki
KRUS zaprosił na badania przesiewowe rolników i dzieci z podstawówek w wiejskich gminach. Z badań przesiewowych słuchu u dzieci ze szkół podstawowych skorzystało 6.061 pierwszoklasistów z 405 placówek oświatowych w Łódzkiem. Z kolei program przesiewowych badań zdrowotnych dla mieszkańców obszarów wiejskich objął około 2.000 rolników. Podsumowanie projektu odbyło się Oddziale KRUS w Zduńskiej Woli.

KRUS zaprosił na badania przesiewowe rolników i dzieci z podstawówek w wiejskich gminach. Z badań przesiewowych słuchu u dzieci ze szkół podstawowych skorzystało 6.061 pierwszoklasistów z 405 placówek oświatowych w Łódzkiem. Z kolei program przesiewowych badań zdrowotnych dla mieszkańców obszarów wiejskich objął około 2.000 rolników. Podsumowanie projektu odbyło się Oddziale KRUS w Zduńskiej Woli. Oba programy realizowane są ze środków pozabudżetowych, głównie Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników.

Badanie przesiewowe słuchu u dzieci

Program z udziałem KRUS i Funduszu Składkowego zainicjował w 2008 r. dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, prof. dr hab. med. Henryk Skarżyński. Partnerami programu są: Fundusz Składkowy Ubezpieczenia Społecznego Rolników, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Osób Niesłyszących i Niedosłyszących "Człowiek-Człowiekowi".

Wyniki dotyczące dzieci ze szkół wiejskich woj. łódzkiego przedstawione przez dr n. med. Annę Piotrowską, kierownika Zakładu Epidemiologii i Badań Przesiewowych Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu dowodzą, że odsetek dzieci z klas I z podejrzeniem występowania zaburzeń słuchu w Łódzkiem za lata 2010-2015 jest wyższy od średniej krajowej i wynosi 14,2 proc. (13,2 proc. średnia dla całej Polski).

Z ważniejszych wniosków wynikających z tych badań wskazać należy, że dzieci z nieprawidłowym wynikiem badania przesiewowego ponad dwukrotnie częściej zgłaszają problemy ze zrozumieniem nauczyciela stojącego przy tablicy. W grupie tych dzieci słabe i bardzo słabe wyniki w nauce ma dwukrotnie więcej dzieci niż w grupie dzieci z prawidłowym wynikiem. I co istotne, ponad 80 proc. rodziców dzieci, u których wynik badania przesiewowego słuchu był nieprawidłowy, nie zauważa problemów ze słuchem u dziecka.

Program przesiewowych badań zdrowotnych mieszkańców obszarów wiejskich

Tu partnerami programu byli: Fundusz Składkowy Ubezpieczenia Społecznego Rolników, KRUS, Instytut Medycyny Wsi w Lublinie oraz Poddębickie Centrum Zdrowia, które przeprowadziło kompleksowe badania przesiewowe w województwie łódzkim. Dr n. med. Andrzej Horoch, kierownik Zakładu Biostatystyki Demografii i Epidemiologii Instytutu Medycyny Wsi w Lublinie przekazał, że w trwającym średnio 90 minut badaniu jednego pacjenta prowadzony był szczegółowy wywiad lekarski oraz pomiar ciśnienia tętniczego i tętna, masy ciała i wzrostu, obwodu bioder i talii, badania krwi (poziom glukozy, TSH, cholesterolu, witaminy D i IgD. Przeprowadzono też badania w kierunku boreliozy oraz USG jamy brzusznej i badania wydolnościowe.

O szczegółowych wynikach badań zleconych przez KRUS poinformujemy w poniedziałkowym wydaniu "Dziennika Łózkiego".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poddebice.naszemiasto.pl Nasze Miasto