Ławeczka Niepodległości stanęła w centrum Zduńskiej Woli [zdjęcia]

Ławka Niepodległości stanęła w centrum Zduńskiej Woli. Multimedialny obiekt w większości sfinansowany został z dotacji Ministerstwa Obrony Narodowej. Zduńska Wola jest na liście 143 miast w Polsce, które uczestniczyły w projekcie MON.

Ławka Niepodległości w Zduńskiej Woli stanie na pl. Wolności obok pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego. Kosztowała 47 tys. zł. 30 tys. zł przekazało na obiekt Ministerstwo Obrony Narodowe. Zduńska Wola dołożyła 17 tys. zł.

Projekt ławki wybrał MON. Ławka jest multimedialna i przekazywać ma ważne treści edukacyjne. Odtwarza nagrania dotyczące tradycji oręża polskiego, wydarzeń związanych z odzyskaniem Niepodległości, a także dziejów „małych ojczyzn”.W Zduńskiej Woli można wysłuchać wspomnień Janusza Latosińskiego, ucznia zduńskowolskiego gimnazjum o wydarzeniach z 1920 roku.
Ławka posiada ponadto fotokody QR, które umożliwią ściągnięcie materiałów historycznych oraz ułatwienia, takie jak ładowarki urządzeń mobilnych oraz hot-spot WiFi oraz możliwość podłączenia słuchawek. Projekt Ławki pozwala na montaż jednego, dwóch lub większej liczby siedzisk. Ławka jest podświetlana systemem LED.

Z pomysłem, by Ławeczka Niepodległości stanęła w Zduńskiej Woli wystąpiło w wakacje stowarzyszenie "Pamiętamy". Członkowie tego stowarzyszenia wskazali jako jej lokalizację sąsiedztwo z pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Między innymi dlatego, że autorka projektu ławki Marta Rosiak stwierdziła, że idea ławki nawiązuje do słów marszałka Piłsudskiego „Niepodległość nie jest Polakom dana raz na zawsze”.

jj

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

05.01.2019, 00:25

47 tys. zł. - za gadający nagrobek - Bareja pełną gębą. BRAWO - tak właśnie się wydaje nie swoje pieniądze!

04.01.2019, 13:53

nie wiem kto jest większym kretynem...ten co to wymyślił ,czy ten co o tym pisze...Żenada!!

03.01.2019, 23:27

ona jest JESZCZE niedoczyszczona, czy JUŻ tak ujeb...na?

02.01.2019, 13:58

Ceglany laptop na przewróconej lodówce - co to ma symbolizować?

Wiesz co robi ta ławka? Ona odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa To jest ławka na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tą ławką? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to jest nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo!
A za jakiś czas machnie się protokół zniszczenia i po sprawie. Jak widać, powiedzenie Bareja wiecznie żywy nic nie traci na aktualności.

02.01.2019, 12:01

Czy na tym kuferku będzie można usiąść czy tylko postawić kwiatki? Koszmarek obok ławeczki Stasia Klingera - katastrofa.

01.01.2019, 23:20

to zmienili na herb naszej gminy???

31.12.2018, 19:59

za te pieniądze można było wymyślić coś sensowniejszego, 47 tysięcy

31.12.2018, 14:42

a do czego to ma służyć?

30.12.2018, 23:22

To jeszcze przedstawiciel MON-u powinien "zademonstrować " że usiądzie i żaden policjant czy strażnik miejski nie "przyleci" z mandatem za (niewłaściwe, nie przystojne, nieetyczne, nieprawomyślne .....itd...) korzystanie- np- usiadł/-a nie tam gdzie "krzesełko itd... Strach się bać... za prawie 50 000 "pokropek"...?

30.12.2018, 23:01

Ale siarowata!!!

30.12.2018, 20:48

Do Pani JJ stanęła czy stanie , zdjęcia mogą być przecież wirtualne,a może to ta przewrócona lodówka a siedzisko ze stadionu.

30.12.2018, 15:47

Przecież to jest brzydkie, jak ciemna noc listopadowa. To jest miś naszych czasów, kolejny. Na szczęście w przyszłym roku wybory do parlamentu.

30.12.2018, 15:39

Fajna i wartościowa edukacyjne sprawa.Ludzie są leniwi jeśli chodzi o zainteresowanie historia naszego kraju ale jak coś jest nowoczesne,to szybciej się zainteresują.