Marian Kępiński, Miejsce dla Prometeusza, 1980, akryl, płótno - jedna z prac prezentowanych na wystawie w Galerii Willa Marian Kępiński, Miejsce dla Prometeusza, 1980, akryl, płótno - jedna z prac prezentowanych na wystawie w Galerii Willa

Marian Kępiński, Miejsce dla Prometeusza, 1980, akryl, płótno - jedna z prac prezentowanych na wystawie w Galerii Willa (© Mariusz Łukawski)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi prezentuje w swoich salonach ekspozycyjnych kolejne wystawy Mariana Kępińskiego i Marii Wollenberg-Kluzy.

W Galerii Willa Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi (ul. Wólczańska 31) dzisiaj zostanie otwarta wystawa jednego z najciekawszych łódzkich artystów, Mariana Kępińskiego. Od kilku dni zaś w Galerii Re:Medium (ul. Piotrkowska 113) można oglądać ekspozycję Marii Wollenberg-Kluzy - „Impresje bałtyckie”.

Kuratorką wystawy Mariana Kępińskiego, „Droga - natura i wyobraźnia. Malarstwo i rysunki z lat 1968-2017”, jest Elżbieta Fuchs. I przypomina, że Marian Kępiński od kilkudziesięciu lat związany jest z nurtem realizmu metafizycznego.

- Malarstwo jest dla niego środkiem komunikowania się z otaczającą rzeczywistością. Najbardziej interesujący jest dla artysty sposób, w jaki zewnętrzny, obiektywny, pozaartystyczny świat i wewnętrzny świat jego doznań wzajemnie się warunkują - podkreśla autorka ekspozycji.

Sam artysta zaś w tekście do katalogu wystawy, „Marian Kępiński od kilkudziesięciu lat związany jest z nurtem realizmu metafizycznego. Malarstwo jest dla niego środkiem komunikowania się z otaczającą rzeczywistością. Najbardziej interesujący jest dla artysty sposób, w jaki zewnętrzny, obiektywny, pozaartystyczny świat i wewnętrzny świat jego doznań wzajemnie się warunkują”.

Wystawy w Łodzi. Przemijanie, obrazy miasta, wielość światów

Marian Kępiński urodził się w 1942 roku w Majdanie Kawęczyńskim. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi w latach 1964-1970 w pracowni prof. Mariana Jaeschke, dyplom uzyskał w roku 1970. Przez wiele lat prowadził Pracownię Malarstwa na Wydziale Grafiki i Malarstwa łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. W latach 80. związany z niezależnym środowiskiem twórczym. W 1997 roku prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał mu tytuł naukowy profesora sztuk plastycznych. W 2013 roku minister kultury i dziedzictwa narodowego uhonorował artystę srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Artysta zajmuje się malarstwem i rysunkiem. Brał udział w ponad 160 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Autor wielu wystaw indywidualnych. Wielokrotnie nagradzany za działalność twórczą i pedagogiczną. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych, państwowych i kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

W swojej twórczości Marian Kępiński imponuje kolorystyką, przyjmuje postawę badacza, analityka, rozważa wpływ natury na człowieka, przybliża to, co nieokreślone. Retrospektywną ekspozycję twórczości artysty będzie można oglądać do 22 kwietnia.

Wystawa „Impresje bałtyckie” Marii Wollenberg-Kluzy, której kuratorką jest również Elżbieta Fuchs, prezentuje odmienne podejście do malowania i inspiracji. Pokazane obrazy to przede wszystkim emocje, wrażenia, ukojenie. Artystka kocha morze i tę miłość przekazuje odbiorcom - w szczegółach, zatrzymaniu chwili, pokorze wobec natury. Zagłębiając się w jej prace niemal możemy usłyszeć fale uderzające o brzeg i piasek zgrzytający pod stopami. Maria Wollenberg-Kluza pokazuje plażę o różnych porach dnia, w różnych nastrojach, w ciszy lub hałasie zerwanego do lotu stada ptaków. Zawsze jednak w poetyckim w swej istocie zadumaniu nad tak rzadko wykorzystywaną drobiną spokoju i zgody w naszym istnieniu. Wystawa w Galerii Re:Medium czynna do 25 marca.

Wydarzenia Kulturalne | Wiadomości Kulturalne

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!