Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najważniejsze parametry lodówki do zabudowy. Sprawdź je przed zakupem

Materiał Partnera Zewnętrznego
Lodówka pod zabudowę pozwala zachować spójność całej kuchni. Unikniesz w ten sposób sytuacji, kiedy każdy sprzęt AGD wygląda inaczej, a całe pomieszczenie sprawia wrażenie przypadkowości i chaosu. Dzięki temu zachowasz ład i porządek, choćby ze względu na brak bałaganu na lodówce.

Jaką lodówkę pod zabudowę wybrać? Zwróć uwagę na kilka parametrów, a wybór stanie się jasny.

Lokalizacja tego sprzętu nie może być przypadkowa. Przede wszystkim, szafka w której montowana będzie lodówka musi być dobrze wentylowana. Uzyskasz to dzięki specjalnemu podestowi i otworom w drzwiczkach i ściankach. Tę wnękę musisz przygotować konkretnie pod chłodziarkę.

Ustawienie lodówki jest dość istotne, by kuchnia stała się bardziej praktyczna i ergonomiczna. Chodzi o to, by wszystko było pod ręką, a chłodziarka otwierała się w stronę, w którą będzie to najwygodniejsze. W niektórych modelach drzwi mogą być przekręcone przez użytkownika na dowolną stronę. Ważne jest również, by stała w niewielkiej odległości od stołu lub blatu, bo wtedy możesz pakować i wypakowywać produkty z większą swobodą Jednak sąsiedztwo zlewu lub kuchenki nie jest dobrą lokalizacją. Z pierwszego będzie chlapało na chłodziarkę, drugie urządzenie może nagrzewać i brudzić sprzęt (np. pryskającym tłuszczem).

Wielkość lodówki, to kwestia indywidualna. Zależy od ilości miejsca, jakim dysponujesz w kuchni i czy chcesz je wykorzystywać co do centymetra, czy wolisz mieć więcej wolnej przestrzeni. A może za jakiś czas będziesz kompletował resztę sprzętów AGD – wtedy lepiej zostawić zapas na nowe urządzenia. Poza tym pojemność dobierasz także do ilości osób w Twoim gospodarstwie domowym. Jednej osobie wystarczy chłodziarka o kubaturze około 120 litrów, dwóm – ok, 150 l, a czteroosobowej rodzinie potrzebne będzie urządzenie powyżej 200 litrów.

Umiejscowienie zamrażalnika jest dość istotne. Mniejsze modele mają go wewnątrz części chłodzącej, średnie i duże za oddzielnymi drzwiczkami. Do tej części lodówki zagląda się najrzadziej, więc umiejscowienie jej na dole, będzie bardziej wygodne, bo nie będziesz się musiał schylać do częściej używanej komory.

Energooszczędność jest kolejnym ważnym parametrem lodówki. To urządzenie jest podłączone do prądu cały czas, więc jego zużycie będzie kluczowe i na dłuższą metę lepiej wziąć to pod uwagę. Klasę energetyczną określa się kolejno literami alfabetu, gdzie A oznacza najbardziej oszczędne urządzenie, a G – najmniej. W przypadku tej ostatniej, może wygenerować trzykrotnie wyższe koszty od pierwszej. Z racji tego, że powyżej litery A nie ma już innych, dodaje się do niej plusy. Najekonomiczniejsze mogą mieć ich trzy.
Ilość agregatów jest o tyle ważna, że gdy popsuje się jeden, drugi nadal może wykonywać swoje zadanie. Nie wpływa natomiast na ilość pobieranego prądu.

Funkcjonalność lodówki ułatwia nam życie na co dzień. Dzięki nowym technologiom, sprzęty te stają się bezobsługowe i nie wymagają zbyt dużej ingerencji użytkownika. A większość z nich ma za zadanie przedłużyć świeżość przechowywanych produktów. Przykładem może być funkcja NoFrost. Polega na tym, że przez specjalne otwory i z pomocą wentylatorów, z chłodziarki usuwany jest nadmiar wilgoci, co zapobiega osadzaniu się szronu wewnątrz urządzenia. Alternatywą może być samoczynne odszranianie i polega na skraplaniu wilgoci na tylnej ściance i odprowadzenie jej specjalnymi kanalikami na zewnątrz komory.
Wnętrze lodówki może też być pokryte powłoką bakteriobójczą, co zapobiegnie rozmnażaniu się drobnoustrojów w komorze. Czasem nie zauważysz, że coś się rozlało lub zabrudziło półki i ścianki, a ta funkcja niweluje skutki tego zdarzenia.

Szybkie zamrażanie to parametr, który przydaje się sytuacjach, gdy musisz w ekspresowym tempie obniżyć temperaturę zamrażalnika, np. przygotowując lód. Ten z kolei najwygodniej przygotowuje się w foremkach ustawionych równo w dedykowanej temu szufladzie. Automatyczne wyłączenie się tej opcji po pewnym czasie, pozwoli obniżyć zużycie prądu.
W tej kwestii pomocny też będzie tryb wakacyjny. Podwyższona temperatura pomaga w osiągnięciu większej oszczędności w okresie, kiedy nie otwierasz i zamykasz często lodówki. Urządzenie łatwiej utrzyma wtedy stałe chłodzenie. Nie zmienia to natomiast trybu pracy zamrażalnika. Funkcja przydatna, jeżeli często wyjeżdżasz.
Alarm w lodówce również pozwala oszczędzać energię i dba o świeżość produktów. Gdy zostawisz otarte drzwi chłodziarki, urządzenie zacznie sygnalizować to dźwiękowo. Dzięki temu nie będzie walczyło z wyższą temperaturą na zewnątrz, a jedzenie pozostanie w niższej wewnątrz.

Półki wewnątrz lodówki powinny się dać jak najbardziej swobodnie aranżować. To zwiększa wszechstronność urządzenia. Liczne prowadnice i wnęki na półki to liczne możliwości adaptacji komory chłodzącej pod nietypowe gabaryty żywności i pojemników. Często najwyższa z półek składa się na pół, dając miejsce wysokim produktom. Jeżeli natomiast chodzi o materiał, z którego są zrobione, to najlepiej sprawdza się hartowane szkło. Jest najłatwiejsze w utrzymaniu, bo gdy coś się rozleje lub rozsypie, wystarczy wyjąć taflę i umyć. W przypadku półek żeberkowych, produkty przelecą przez kolejne piętra, aż zatrzymają się na najniższym. Sprzątania będzie zatem więcej. Poza tymczasem w pośpiechu ustawimy coś krzywo na szczebelkach, co może się przewrócić i rozlać.

Wybierając nową lodówkę, kieruj się parametrami spośród tych powyżej, na których najbardziej Ci zależy. Nie przepłacaj za funkcje, których nigdy nie użyjesz albo które nie mają dla Ciebie znaczenia – każdy dodatkowy parametr na korzyść chłodziarki, zazwyczaj zwiększa jej cenę. Weź jednak pod uwagę, że to urządzenie kupuje się na wiele lat, zatem wybierz takie, które nie będzie owocem jakiegokolwiek kompromisu.

Lodówka do zabudowy Liebherr IK 3510 Comfort – model, który ułatwi Ci życie dzięki automatycznemu odszranianiu chłodziarki. Funkcja Super Cool umożliwi szybkie chłodzenie, a klasa energetyczna A++ będzie skutkowałą niskimi rachunkami. Obustronny montaż drzwi pozwoli na dowolne ustawienie lodówki. Pojemność całkowita to 334 litry.

Lodówka do zabudowy AEG SCT 71800 S1 – również i w tym modelu część mrożąca w razie awarii funkcjonować będzie poprawnie jeszcze przez 21 godzin. System no frost zapobiegnie powstawaniu szronu dzięki odpowiedniej regulacji wilgotności. Technologia DynamicAir utrzymuje w lodówce stałą temperaturę, bez względu na wysokość półki. Ponad to, możemy użyć opcji szybkiego chłodzenia lub szybkiego zamrażania. Dużą zaletą jest oddzielne sterowanie dla chłodziarki i zamrażalnika. Lodówka posiada klasę energetyczną A+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto