Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oto najfajniejsze szkoły podstawowe w pow. opoczyńskim

Dagmara Kubczak
Szkoła w Januszewicach
Prezentujemy najfajniejsze szkoły podstawowe w pow. opoczyńskim, które zajęły pierwsze trzy miejsca w plebiscycie Dziennika Łódzkiego na Najfajniejszą Szkołę w powiecie opoczyńskim. Zwycięzcą naszego plebiscytu została Szkoła Podstawowa w Januszewicach.

I miejsce
Szkoła Podstawowa w Januszewicach zdobyła 4485 głosów w plebiscycie Dziennika Łódzkiego na Najfajniejszą Szkołę Podstawową w powiecie opoczyńskim.

- W udział w plebiscycie zaangażowała się cała społeczność szkolna, uczniowie i rodzice bardzo przeżywali, więc sukces cieszy nas tym bardziej - komentuje wyniki plebiscytu Ewa Pacan, dyrektorka Szkoły Podstawowej w Januszewicach.

Szkoła jest niedużą, wiejską placówką, w której uczą się dzieci w klasach 0 – 6. W placówce zatrudniona jest wykwalifikowana kadra pedagogiczna, która ciągle doskonali się i dokształca. Zajęcia dydaktyczne prowadzone są w sposób atrakcyjny z wykorzystaniem różnorodnych metod pracy i pomocy dydaktycznych.

Szkoła organizuje wiele zajęć dodatkowych, na których uczniowie rozwijają zainteresowania. Wśród kół zainteresowań prowadzonych w naszej szkole są: koło matematyczne, języka polskiego, języka angielskiego, przyrodnicze, SKS. Dla uczniów z trudnościami w nauce zostały zorganizowane zajęcia wyrównawcze z języka polskiego, matematyki, języka angielskiego.

- Nasi uczniowie biorą udział w licznych konkursach zewnętrznych, zarówno przedmiotowych jak i sportowych, w każdym odnoszą liczne sukcesy - wylicza Ewa Pacan. - Uczestniczą też w zajęciach typu: rambit, marszobieg, rajdy rowerowe, wycieczki krajoznawcze, wyjazdy na basen, przedstawienia teatralne.

Szkoła posiada certyfikat „WF z klasą”, „Chronimy dzieci”, „Śniadanie daje moc”. Każdego roku uczniowie aktywnie uczestniczą w programach profilaktycznych propagujących bezpieczeństwo dziecka.

Szkoła współpracuje też z WOŚP, dzięki czemu została wyposażona w materiały i pomoce szkoleniowe, które corocznie wykorzystywane są do prowadzenia zajęć z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

- Uczniowie systematycznie biorą udział w pogadankach dotyczących bezpieczeństwa i zdrowego stylu życia - dodaje dyrektorka. - Szkolny rzecznik praw dziecka na bieżąco rozwiązuje wszystkie dziecięce problemy, współpracując z wychowawcami, pedagogiem i rodzicami uczniów.

Mało liczne klasy pozwalają na indywidualny kontakt uczeń – nauczyciel, tworząc przyjazną, rodzinną atmosferę. Placówka zapewnia ciekawą ofertę edukacyjną z wykorzystaniem bogatej bazy dydaktycznej i tablicy interaktywnej. Zajęcia prowadzone są z wykorzystaniem laptopów z dostępem do internetu.

- Doceniamy wyjątkowość każdego dziecka i dążymy do tego, aby uczniowie osiągali sukcesy na miarę swoich możliwości - podkreśla Ewa Pacan. - Uczymy nasze dzieci tolerancji i wiary w siebie. Współdziałając z rodzicami wspieramy uczniów na każdym etapie procesu nauczania. Rozwijamy kreatywność naszych wychowanków i umiejętność współpracy w grupie.

Poprzez działalność w szkolnym wolontariacie, uczestnictwo w akcjach charytatywnych, lekcjach wychowawczych uczniowie są empatyczni i życzliwi.Staramy się robić wszystko, by nasi uczniowie ufali nam, by mieli pewność, że zawsze mogą liczyć na naszą pomoc. Jesteśmy szkołą, która stale się rozwija. Dzięki pozyskiwanym środkom zewnętrznym i hojności sponsorów dostosowujemy nie tylko placówkę, ale również jej otoczenie do wymogów współczesnej, bezpiecznej i przyjaznej dziecku szkoły.

II miejsce
Szkoła Podstawowa w Kraśnicy zdobyła aż 3910 głosów i do zwycięstwa brakowało jej ponad 570 głosów.

Zapewne niewiele osób wie, że pierwsze nauczanie w Kraśnicy datuje się prawdopodobnie od 1915 roku. Niestety, z tego okresu nie zachowały się w szkole żadne dokumenty. Z relacji mieszkańców wsi wynika, że założycielem pierwszej szkoły był pan Makarowicz z Opoczna. Zwerbował on kilku uczniów, uczył czytać i pisać. Sala lekcyjna znajdowała się w domu Franciszka Kopery. Dzieci na lekcje przychodziły ze swoimi stołkami. Nauka była płatna. Pan Makarowicz pobierał za naukę 1 rubla miesięcznie. Uczył w Kraśnicy do końca 1917 roku.

Dziś szkoła naucza nowe pokolenia opocznian pełną parą. Jej obecną dyrektorką jest Alicja Ziółkowska. - Nasza szkoła z kadrą nauczycielską i dziećmi jest najfajniejsza, najweselsza i najbardziej przyjazna - cieszy się jeden z rodziców.

Szkoła inwestuje nie tylko w uczniów, ale w ich edukację. Na przykład już po raz kolejny Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi dofinansowanie na utworzenie pracowni przyrodniczej uzyskała uzyskała szkoła z Kraśnicy. Dzięki dotacji w wysokości ponad 28 tys. zł z WFOŚiGW w Łodzi i ponad 6 tys. zł dotacji z gminy powstaje pracownia, w której pojawią się nowe pomoce dydaktyczne, sprzęt audio video, komputerowy, czy fotograficzny. Planowany tez jest zakup mebli i pozostałego wyposażenia pracowni (tablice szkolne, szafy, biurko nauczycielskie) i zakup roślin doniczkowych.

Uczniowie biorą też udział w różnorodnych wycieczkach po regionie, niedawno mogli bliżej poznać pracę strażaka.

III miejsce
Publiczna Szkoła Podstawowa w Kozeninie powtórzyła swój sukces sprzed roku. Szkoła ponownie zajęła trzecie miejsce tym razem zdobywając łącznie 505 głosów.
- Wynik w plebiscycie jest dla nas dużym wyróżnieniem i świadczy o tym, że jesteśmy placówką godną społecznego zaufania i reprezentujemy wysoki poziom w kwestiach edukacyjnych, wychowawczych i organizacyjnych - komentuje Rafał Kołodziejczyk, dyrektor szkoły.

Szkoła jest niewielką placówką w gm. Sławno. Łącznie z grupą przedszkolną do szkoły uczęszcza 101 dzieciaków. - To duży atut, gdyż dzięki temu w naszej szkole nikt nie jest anonimowy - mówi dyrektor. - Wszyscy dobrze się znają. W szkole panuje atmosfera serdeczności i życzliwości - na każdej z trzech płaszczyzn rodzic - uczeń - nauczyciel.

Kadra pedagogiczna to nauczyciele wysoko wykwalifikowani z dużym doświadczeniem zawodowym w większości posiadający stopień awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego. Szkoła posiada nowoczesną bazę dydaktyczną, na którą składają się nowoczesna hala sportowa, wielofunkcyjne boisko szkolne z nawierzchnią z poliuretanu z widownią na 50 miejsc siedzących, plac zabaw dla dzieci młodszych, tablice interaktywne, czy nowoczesna pracownia informatyczna.

Dzięki pomocy gminy, udało się realizować kilka projektów edukacyjnych. W szkole znajduje się kącik regionalny, który jest systematycznie wzbogacany ciekawymi eksponatami związanymi z kulturą regionu. Szczególnym osiągnięciem był udział w konkursie „Na Powódź mam plan” Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego. Szkoła otrzymała nagrodę główną, zajęła 5. miejscu na 125 szkół w regionie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opoczno.naszemiasto.pl Nasze Miasto