XVII- wieczny pałac Grudzińskich – perełka architektoniczna Poddębic doczeka się renowacji

XVII- wieczny pałac Grudzińskich – perełka architektoniczna Poddębic doczeka się renowacji.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Poddębicki samorząd otrzymał 7 mln zł na rewitalizację kompleksu parkowo-pałacowego w centrum miasta.

Renesansowy pałac Grudzińskich zostanie gruntownie odrestaurowany, przebudowa czeka także zaniedbany obecnie park i bulwar spacerowy nad Nerem. Powstanie tu tzw. ogród zmysłów, czyli coś w rodzaju eksperymentarium, w którym będzie można doświadczać różnych bodźców. Pieniądze pochodzą z funduszy unijnych, przyznał je Urząd Marszałkowski w Łodzi.

– W tym roku chcemy rozpocząć prace – mówi burmistrz Piotr Sęczkowski. – Obejmą one przebudowę układu parku o powierzchni ponad 3,6 ha. Powstaną spacerowe alejki, miejsca do wypoczynku, oświetlenie, pojawią się nowe nasadzenia. Wzdłuż rzeki Ner poprowadzony będzie bulwar pieszo-rowerowy. Odrestaurowany i przystosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych zostanie także pałac, w którym ma swoją siedzibę dom kultury. Zyska on też nową elewację.

Najciekawszy jednak ma być ogród zmysłów – jedyne w Polsce takie miejsce, gdzie będzie można doświadczać różnych, często zaskakujących wrażeń za pomocą zmysłów wzroku, słuchu, smaku czy dotyku. Jest już gotowa koncepcja jego urządzenia i wyposażenia. Władze miasta liczą, że taka atrakcja stanie się sławna i przyciągnie do Poddębic turystów.

– 7-milionowej dotacji nie wystarczy na zrealizowanie całego zamierzenia, konieczne jest pozyskanie dodatkowych funduszy – twierdzi burmistrz Sęczkowski. – Myślę jednak, że nie będzie z tym problemu, bo w tworzenie ogrodu zmysłów zaangażowały się różne organizacje i ogólnopolskie stowarzyszenia oraz sąsiednie gminy. To dla nas bardzo ważny projekt. Mamy nadzieję, że dzięki niemu Poddębice staną się wyjątkowym miejscem na mapie Polski.Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!