Pałac w Poddębicach będzie jak nowy

Poddębicki samorząd otrzymał 7 mln zł na rewitalizację kompleksu parkowo-pałacowego w centrum miasta.

XVII- wieczny pałac Grudzińskich – perełka architektoniczna Poddębic doczeka się renowacji
Masz zdjęcie do tego tematu? Wyślij

XVII- wieczny pałac Grudzińskich – perełka architektoniczna Poddębic doczeka się renowacji.

Renesansowy pałac Grudzińskich zostanie gruntownie odrestaurowany, przebudowa czeka także zaniedbany obecnie park i bulwar spacerowy nad Nerem. Powstanie tu tzw. ogród zmysłów, czyli coś w rodzaju eksperymentarium, w którym będzie można doświadczać różnych bodźców. Pieniądze pochodzą z funduszy unijnych, przyznał je Urząd Marszałkowski w Łodzi.

– W tym roku chcemy rozpocząć prace – mówi burmistrz Piotr Sęczkowski. – Obejmą one przebudowę układu parku o powierzchni ponad 3,6 ha. Powstaną spacerowe alejki, miejsca do wypoczynku, oświetlenie, pojawią się nowe nasadzenia. Wzdłuż rzeki Ner poprowadzony będzie bulwar pieszo-rowerowy. Odrestaurowany i przystosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych zostanie także pałac, w którym ma swoją siedzibę dom kultury. Zyska on też nową elewację.

Najciekawszy jednak ma być ogród zmysłów – jedyne w Polsce takie miejsce, gdzie będzie można doświadczać różnych, często zaskakujących wrażeń za pomocą zmysłów wzroku, słuchu, smaku czy dotyku. Jest już gotowa koncepcja jego urządzenia i wyposażenia. Władze miasta liczą, że taka atrakcja stanie się sławna i przyciągnie do Poddębic turystów.

– 7-milionowej dotacji nie wystarczy na zrealizowanie całego zamierzenia, konieczne jest pozyskanie dodatkowych funduszy – twierdzi burmistrz Sęczkowski. – Myślę jednak, że nie będzie z tym problemu, bo w tworzenie ogrodu zmysłów zaangażowały się różne organizacje i ogólnopolskie stowarzyszenia oraz sąsiednie gminy. To dla na
∨ Czytaj dalej

s bardzo ważny projekt. Mamy nadzieję, że dzięki niemu Poddębice staną się wyjątkowym miejscem na mapie Polski.(jaz) (jaz)
źródło: Express Ilustrowany

Komentarze (0)

avatar

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

Wybierz kategorię