POLREGIO na 100-lecie Niepodległej – trwa kampania REGIObohater

Materiał informacyjny POLREGIO

"Polska jest silna siłą regionów" to hasło ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej przygotowanej przez POLREGIO w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na specjalnej stronie www.regiobohater.pl można zapoznać się z dokonaniami 100 REGIObohaterów, oddać głos na jedną spośród osób z każdego województwa, która najbardziej zasłużyła na miano REGIObohatera oraz wziąć udział w konkursie.
 
REGIObohater to ogólnopolska kampania edukacyjna połączona z plebiscytem i konkursem. Na dedykowanej stronie www.regiobohater.pl można zapoznać się z dokonaniami 100 lokalnych bohaterów wybranych przez Radę Programową postaci REGIObohaterów i oddać głos w plebiscycie. 
 
– Popularyzując wiedzę o regionalnych bohaterach chcemy przypomnieć, że odzyskanie niepodległości po 123 latach zniewolenia zawdzięczamy nie tylko powszechnie znanym z kart historii postaciom, takim jak Józef Piłsudski czy Ignacy Jan Paderewski. Nie mniej ważni są bohaterowie, którzy swoje życie poświęcili walce lub budowaniu świadomości narodowej w regionach, pośród lokalnych społeczności. Organizując tę akcję chcemy także podkreślić silne przywiązanie marki POLREGIO do Polski, jej historii oraz patriotyzmu  – mówi Krzysztof Zgorzelski, Prezes Przewozów Regionalnych, właściciela marki POLREGIO. 
 
W toku głosowania, które potrwa do 11 października, dla każdego województwa zostanie wybrana postać jednego bohatera, którego imieniem nazwany zostanie pociąg POLREGIO. W każdym z regionów wybrany pociąg zyska oprawę wizualną z oznaczeniem REGIObohatera. 
 
Wraz z oddaniem głosu uczestnik konkursu będzie miał możliwość uzasadnienia swojego wyboru. Spośród nadesłanych zgłoszeń Rada Programowa wyłoni i do 25 października ogłosi łącznie 116 laureatów, w tym odpowiednio 16 laureatów nagrody głównej (po jednym na dany region) i 100 wyróżnionych. Laureaci nagrody głównej otrzymają czytnik e-book Kindle, specjalne zaproszenie do uczestnictwa z osobą towarzyszącą w konferencji prasowej inaugurującej akcję REGIObohater wraz z zaproszeniem na uroczysty lunch w Pałacu Belwederskim. Pozostałych stu wyróżnionych otrzyma zestaw atrakcyjnych gadżetów. 
 
Kampania REGIObohater objęta jest Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Partnerem akcji jest Agencja Rozwoju Przemysłu – największy udziałowiec Przewozów Regionalnych i Program „Niepodległa”. W skład Rady Programowej weszli Artur Soboń – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju (przewodniczący Rady Programowej), Dariusz Gwizdała – Zastępca Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Michał Góras – Szef Gabinetu Politycznego w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Andrzej Kensbok – Wiceprezes Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu. W toku głosowania, które potrwa od 11 września do 11 października, dla każdego województwa zostanie wybrana postać jednego bohatera, którego imieniem nazwany zostanie pociąg POLREGIO. Ogłoszenie wyników plebiscytu nastąpi do 15 października. 
 
Akcję REGIObohater wspiera kampania medialna, w ramach której powstał m.in. spot zachęcający do głosowania na REGIObohatera. Spot emitowany będzie na kanałach TVP Historia, TVP Seriale oraz w regionalnych kanałach TVP3. Kampania obejmie także radiostacje i prasę lokalną, kampanię on-line w tym platformy społecznościowe. 
 
Czekamy na Twoje głosy www.regiobohater.pl

kpt Stanisław Sojczyński „Warszyc”

(1910 – 1947). Nauczyciel, kapitan AK, żołnierz powojennego podziemia. Pochodził z Rzejowic. Był m.in. szefem Kedywu w Obwodzie Radomsko, gdzie wsławił się uwolnieniem z więzienia ponad 50 osób i zamachem na miejscowego szefa Gestapo. Po wejściu Armii Czerwonej utworzył Konspiracyjne Wojsko Polskie. Ponownie rozbił więzienie w Radomsku. Ujęty został wraz z pięcioma swymi podwładnymi skazany na karę śmierci, którą wykonano 19 lutego 1947.

Ludwik Czyżewski

(1892-1985) - generał brygady Wojska Polskiego, żołnierz Korpusu Ochrony Pogranicza i Armii Krajowej. Pochodził z Rohatyna (obecnie Ukraina). W czasie I wojny światowej został powołany do armii austriackiej i walczył na frontach rosyjskim i włoskim. W latach 1919-1920 brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Podczas wojny obronnej 1939 roku walczył bohatersko pod Borowską Górą i w obronie Modlina. Uniknął niewoli niemieckiej i w latach 1942-1944 pełnił obowiązki komendanta Okręgów Armii Krajowej Łódź i Lwów. Jest pochowany na Starym Cmentarzu w Piotrkowie Trybunalskim.

Tomasz Arciszewski

(1877-1955) - więzień caratu, polityk, działacz socjalistyczny. Pochodził z Sierzchowiec. Był członkiem Organizacji Bojowej PPS - razem z Józefem Piłsudskim przygotował w 1908 roku słynną akcję pod Bezdanami. Działał w Związku Walki Czynnej, a od 1914 roku był żołnierzem I Brygady Legionów Polskich. Podczas wojny polsko-bolszewickiej zajmował się też dywersją na tyłach Armii Czerwonej. W II Rzeczypospolitej był posłem na Sejm, dwukrotnie sprawował też funkcje ministerialne. We wrześniu 1939 roku brał udział w obronie Warszawy. Był przedstawicielem PPS-WRN w podziemnej Radzie Jedności Narodu, a od 29 XI 1944 roku premierem Rządu RP na uchodźstwie. Mimo niechętnego stanowiska mocarstw zachodnich konsekwentnie bronił praw Polski do Kresów Wschodnich i stał na straży jej niepodległości. Po zakończeniu wojny pozostał w Londynie, gdzie zmarł.

Aleksander Napiórkowski

(1890-1920) - polityk, poseł na sejm RP. Był jednym z najaktywniejszych działaczy PPS na terenie Łomży oraz Łodzi. Jako żołnierz I Kompanii Kadrowej , a potem 1 Pułku Ułanów Legionów Polskich brał udział w wyprawie na Kielce, walkach o to miasto oraz kampanii wołyńskiej. Po kryzysie przysięgowym zbiegł z obozu dla internowanych w Szczypiornie. W listopadzie 1918 roku zorganizował w Łodzi Milicję Ludową i uczestniczył w rozbrajaniu Niemców. W 1920 roku brał udział w obronie kraju przed najazdem bolszewickim. Zmarł 18 VIII tego roku na skutek ciężkich ran odniesionych podczas ataku na pozycje Armii Czerwonej pod Ciechanowem. Jest pochowany na Starym Cmentarzu w Łodzi.

Michał Gutowski

(1910-2006) - olimpijczyk, generał brygady Wojska Polskiego. Pochodził z Maciszewic (pow. sieradzki). Był wybitnym jeźdźcem -w 1936 roku brał udział w Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie. W czasie wojny obronnej odznaczył się w zwycięskich walkach o Walewice, gdzie został ranny. Od 1939 roku żołnierz SZP-ZWZ Obwodu Jarocin. Aresztowany w grudniu tego samego roku przez Niemców uniknął śmierci tylko dlatego, że niemiecki dowódca - też kawalerzysta - zwolnił go z aresztu. Od 1940 roku przebywał na Zachodzie. Walczył w obronie Francji, potem został ewakuowany do Wielkiej Brytanii. Jako żołnierz 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka odznaczył się w bitwie pod Falaise. Do Polski powrócił dopiero w 2000 roku. Spoczywa na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Andrzej Galica

(1873-1945) - generał brygady Wojska Polskiego, legionista, inżynier, polityk, literat. Pochodził z Białego Dunajca. Już jako student Politechniki Lwowskiej angażował się w działalność niepodległościowego ruchu „Promienistych” i Związku Strzeleckiego. Po wybuchu I wojny światowej zorganizował w Wiedniu oddziały strzeleckie, z którymi wrócił do Krakowa. Współtworzył Legiony Polskie, bijące się m.in. pod Jastkowem i Kostiuchnówką. W 1918 roku za bunt II Brygady Legionów Polskich został aresztowany przez Austriaków, a następnie wysłany na front włoski. Brał udział w walkach o granice II Rzeczypospolitej, jako organizator i dowódca oddziałów podhalańskich, a następnie Brygady Górskiej i 21 Dywizji Górskiej. W okresie międzywojennym był posłem i senatorem z ramienia BBWR. Spoczywa na cmentarzu parafialnym w Bęczkowicach.

Więcej na temat:

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3