Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Różewicz Open Festiwal Radomsko 2018 tuż, tuż... Zobaczcie program

nm
Różewicz Open Festiwal Radomsko 2018 tuż, tuż... Na początku października radomszczan (i nie tylko) czeka prawdziwa kulturalna uczta. Prezentujemy program ROF.

Na początku października tradycyjnie mieszkańców Radomska ( i nie tylko) czeka prawdziwa kulturalna uczta. Przed nami kolejna edycja Różewicz Open Festiwal, jedynego w Polsce festiwalu poświęconego twórczości trzech braci - wybitnych twórców: Janusza, Tadeusza i Stanisława Różewiczów. To w Radomsku spędzili oni młodość, tutaj rodziły się ich twórcze inspiracje. Jak co roku zobaczymy najnowsze inscenizacje dramatów Tadeusza, wyświetlane będą filmy Stanisława i przypominana poezja najstarszego z braci – Janusza.

Organizatorem festiwalu jest Miejski Dom Kultury.

Tym razem zaplanowano wyjątkowe prezentacje teatralne, w odsadzie spektakli m. in. Dominika Ostałowska, Natalia Rybicka, Dorota Stalińska, Wiesław Komasa, Jerzy Stuhr. Warszawski teatr Polonia pokaże spektakl „Na czworakach” w reż. Jerzego Stuhra (9 października), przyjedzie też stołeczny teatr „Studio”, który wystawi „Kartotekę rozrzuconą” w reż. Radosława Rychcika (5 października) oraz krakowski teatr „Barakah”, który pokaże „Świadków” wg T. Różewicza (7 października). Różewicz Open Festiwal to także doskonałe miejsce na teatralne premiery. Tym razem będzie to „Głodomór” w wykonaniu Kamila Suszczyka. Zaplanowano też forum dramatu, w którym udział zapowiedzieli aktor Wojciech Pszoniak, reżyserka i pisarka Bronka Nowicka i literaturoznawca Joanna Lisiewicz. Rozstrzygnięty zostanie X Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Janusza Różewicza.

Na wystawach swoje prace zaprezentuje m. in. Teresa Kępowicz i Janusz Stankiewicz. Będą też warsztaty literaturoznawcze z dr Joanną Lisiewicz i teatralno-scenograficzne, które poprowadzi prof. Marek Chowaniec.
Nie zabraknie filmów Stanisława Różewicza w tym m. in. „Głosu z tamtego świata” i spotkań z ludźmi, którzy pamiętają wielkiego reżysera, przyjedzie m. in. Marcin Filipowicz. Zaplanowano też spacer po Radomsku śladami braci Różewiczów i konkursy nawiązujące do spuścizny artystycznej braci.

Różewicz Open Festiwal 2018 trwał będzie od 3 do 9 października.

Projekt dofinansowany został przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Program Różewicz Open Festiwal Radomsko 2018

03.04.05. 10 – środa, czwartek, piątek
„List do Ciebie” – warsztaty teatralno-scenograficzne (pracownia plastyczna MDK )
Różewicz Open Festiwal 2018 zaczynamy nie słowem, a obrazem. Na początek twórcze warsztaty dla młodzieży przeprowadzone przez artystów z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Przyjadą studenci i wykładowcy z ASP. Opiekę artystyczną sprawuje prof. Marek Chowaniec, a zajęcia z radomszczańską młodzieżą poprowadzą też Anna Adamek i Marta Kozera. Głównym bohaterem warsztatów będzie najstarszy z braci – Janusz.

04.10. – czwartek
godz. 17.00 – „Stanisław Różewicz i scenarzyści” spotkanie z Marcinem Filipowiczem i Piotrem Śmiałowskim
(czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej, wstęp wolny)
Przenosimy się do Miejskiej Biblioteki Publicznej. Tu festiwalowa publiczność posłucha rozmowy z animatorem kultury Marcinem Filipowiczem i dziennikarzem Piotrem Śmiałowskim. A rozmawiać będziemy o Stanisławie Różewiczu. Obaj panowie znali go nie tylko ze szklanego ekranu. W jakich okolicznościach go poznali i dlaczego ich zafascynował? W poszukiwaniu odpowiedzi zapraszamy na spotkanie.

godz. 18.00 – projekcja filmu „Głos z tamtego świata”, reż. Stanisław Różewicz
(czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej, wstęp wolny)
Tego popołudnia zostajemy w Miejskiej Bibliotece Publicznej. I zapraszamy w nostalgiczną podróż do świata, którego już nie ma. Na ekranie Danuta Szaflarska, Krystyna Feldman, Kaziemierz Rudzki. A o czym jest ta historia? Stanisław Różewicz z właściwym sobie taktem zagląda w głąb ludzkiej duszy. To wszystko okraszone muzyką Wojciecha Kilara. Dodamy tylko, że współscenarzystą obrazu był ojciec naszego gościa – Kornel Filipowicz.

05.10. – piątek

godz 17.00 – „Zawsze fragment” – otwarcie wystawy Teresy Kępowicz.
(galeria MDK, wstęp wolny)
Wracamy do Miejskiego Domu Kultury. Tym razem na wystawę. Z ciekawością zaglądamy do Karpacza. Miejsca tak ukochanego przez Tadeusza Różewicza. Zgodnie z jego wolą to tam odnalazł miejsce wiecznego spoczynku. Na małym cmentarzu przy świątyni Wang. I właśnie z serca Karkonoszy przyjechało do nas 12 wyjątkowych obrazów. Autorka Teresa Kępowicz w taki właśnie sposób przypomina o silnych związkach Tadeusza Różewicza z tym zakątkiem Polski.

godz. 17.30 – „Skąd się bierze zło ?” – czytanie Sceny Poezji, reż. Małgorzata Wesołowska
(sala kameralna MDK, wstęp za wejściówkami)
Trudne pytanie ustami recytatorów zadaje nam Tadeusz Różewicz. Na scenie zadawać je będą zarówno ludzie młodzi, jak również ci, którzy niosą na plecach bogatszy bagaż doświadczeń. Czy definicja zła dla każdego pokolenia jest taka sama? Posłuchajmy poety…

godz.18.00 – „Tadeusz Różewicz -prywatnie” – otwarcie wystawy zdjęć Janusza Stankiewicza
(hol Miejskiej Biblioteki Publicznej, wstęp wolny)
I znów zapraszamy do Miejskiej Biblioteki Publicznej. Fotograf był jednym z nielicznych artystów, których Tadeusz Różewicz wpuścił do swojego świata. Pozwolił sfotografować w zupełnie prywatnych, domowych sytuacjach. Ze zdjęć patrzy na nas starszy pan z melancholią i błyskiem ironii w oczach.

godz. 19.00 – „Kartoteka rozrzucona” - spektakl Teatru Studio w Warszawie.
reż. Radosław Rychcik. Obsada: Dominika Biernat, Tomasz Nosinski, Dominika Ostałowska, Bartosz Porczyk, Natalia Rybicka, Mateusz Smoliński
(sala widowiskowa MDK, wstęp za wejściówkami)
Pierwsza festiwalowa prezentacja teatralna. Zaczynamy od wysokiego C. Najbardziej znany dramat Tadeusza Różewicza w najnowszej inscenizacji. Premiera odbyła się w marcu 2018 r. Na scenie plejada aktorów z Dominiką Ostałowską na czele. „Kartotekę rozrzuconą” wyreżyserował Radosław Rychcik.

06.10. – sobota
godz 16.00 – Różewicz – Radomsko – Retrospekcja – rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego
(górny hol MDK, wstęp wolny)
W tym konkursie oceniano głównie pomysłowość i wyobraźnię. Cel był jeden. Spróbować odnaleźć ślady braci Różewiczów. W przestrzeni miasta, gdzieś w świecie, a może gdzieś zupełnie blisko, na półce z książkami, w domowej filmotece. Efekty tych poszukiwań będzie można ocenić na pokonkursowej wystawie.

godz. 16.30 – finał warsztatów teatralno – scenograficznych przygotowanych pod opieką prof. Marka Chowańca
(sala plastyczna MDK, wstęp wolny)
Zobaczymy czego młodzi ludzie nauczyli się podczas trzydniowych warsztatów. Zadaniem było stworzenie plastycznej instalacji poświęconej Januszowi Różewiczowi. Wszystko złożyć się ma na jedną spójną historię przypominającą o najstarszym z braci. Czy się udało? Zapraszamy na finał warsztatów.

godz. 17.00 – rozstrzygnięcie X Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Janusza Różewicza.
(sala taneczna MDK,wstęp wolny)
Stały punkt festiwalu. Tym razem jubileuszowy. I znów jury miało trudne zadanie. Na konkurs spłynęło ponad 100 zestawów wierszy, nie tylko z Polski, ale też z różnych zakątków Europy. Jury spośród sześciu finalistów wyłoni zwycięzcę. Główną nagrodą jest wydanie debiutanckiego tomiku wierszy.

godz. 19.00 – „Głodomór” – monodram Kamila Suszczyka, reż. Michał Rzepka
(sala kameralna MDK, wstęp wolny)
Kamil Suszczyk właśnie kończy wydział aktorski warszawskiej Akademii Teatralnej. Pamiętamy go jednak dobrze z naszych scen, zdobywał laury na konkursach recytatorskich. Dziś wraca do nas w autorskim projekcie. Monodram, który przygotował powstał na podstawie tekstu „Odejście głodomora” T. Różewicza.

07.10 – niedziela
godz. 15.00 – śladami braci Różewiczów- spacer po Radomsku
Ruszamy w plener. Naszą przewodniczką będzie Agnieszka Kuligowska, historyk. To będzie podróż do przeszłości. Zatrzymamy się w miejscu gdzie bracia mieszkali, gdzie chodzili do szkoły, do kościoła. Ważnym przystankiem będzie też oczywiście Kinema. Zajrzymy też w miejsca związane w sposób szczególny z festiwalem. Obejrzymy park rzeźb i murale.

godz.17.30 – „Dzieciństwo – czas” – teatralny pokaz warsztatowy przygotowany przez Olgę Sawicką
(sala kameralna, wstęp wolny)
Kolejna propozycja szczególnie dla młodszej festiwalowej publiczności. Studenci warszawskiej Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza przedstawią fragmenty opowiadania „Grzech”. Będą też wiersze Tadeusza Różewicza. Całość opracowała Olga Sawicka, nauczyciel akademicki, wychowawca studentów.

godz. 19.00 – „Świadkowie” – spektakl teatru „Barakah” w Krakowie.
(sala widowiskowa, wstęp wolny)
reż. Piotr Jędrzejas, obsada: Aneta Wirzinkiewicz, Marcin Kalisz
Wracamy na scenę teatralną. To będzie wyjątkowa interpretacja jednego z najbardziej rozpoznawalnych dramatów T. Różewicza „Świadkowie, albo nasza mała stabilizacja”. Prezentacja szczególna przede wszystkim ze względu na odtwórców głównych ról. Kiedyś przed laty dla Anety Wirzinkiewicz i Marcina Kalisza był to spektakl dyplomowy. Teraz wrócili do tekstu Tadeusza Różewicza, już jako dojrzali artyści.

08.10. – poniedziałek

godz. 9.00, 11.00 – „Różewicz, czyli świat” – warsztaty literaturoznawcze z dr Joanną Lisiewicz.
(I LO im.F. Fabianiego , II LO im. K.K. Baczyńskiego)
Znów wychodzimy poza mury MDK. Tym razem udajemy się do radomszczańskich szkół średnich. Joanna Lisiewicz, literaturoznawca, wielka miłośniczka twórczości Tadeusza Różewicza spróbuje do swoich pasji przekonać młodych ludzi. Punktem wyjścia dwugodzinnych warsztatów będzie dramat „Pułapka”.

godz.17.30 – „W kręgu dramatu” – forum
(sala taneczna MDK, wstęp wolny)
Czy pisanie dramatów jest w modzie? Czy Tadeusz Różewicz ma swoich następców, a może naśladowców? Dlaczego utwory wielkiego pisarza są tak rzadko wystawiane? Jaki jest sposób by ocalić je od niepamięci? To tylko niektóre pytania, które padną podczas forum poświęconego kondycji współczesnego dramatu. Nasze zaproszenie do rozmowy przyjęli: Bronka Nowicka, laureatka literackiej nagrody Nike, literaturoznawca Joanna Lisiewicz i aktor Wojciech Pszoniak. Spotkanie poprowadzi Jolanta Dąbrowska.

godz. 19.00 – koncert „Galicyjskiej Orkiestra Straussowska „Obligato”.
(sala widowiskowa MDK, wstęp wolny)
Na festiwalu nie może zabraknąć muzyki filmowej. Tym razem w bardziej klasycznym wydaniu. Usłyszymy znane standardy. Będą też nowe, autorskie aranżacje znanych filmowych przebojów. Nie zabraknie muzyki kompozytorów, którzy tworzyli ścieżki dźwiękowe do filmów Stanisława Różewicza.

09.10. Wtorek
godz. 19.00 – spektakl „Na czworakach” w wykonaniu Teatru Polonia w Warszawie
Reż. Jerzy Stuhr. Obsada: Anna Karczmarczyk, Dorota Stalińska, Michał Breitenwald, Andrzej Glazera, Wiesław Komasa, Wojciech Chorąży,Macieja Kosmala
(sala widowiskowa, bilety: 20 zł.)
Na koniec prawdziwa wisienka na festiwalowym torcie. Głośny spektakl w reżyserii Jerzego Sthura, który gra też główną rolę. Partneruje mu m.in. Dorota Stalińska i Wiesław Komasa. Widowisko nieco groteskowe, zaskakujące, przenoszące widza w inny surrealistyczny czasem świat. To rozliczanie się artysty z własnym dorobkiem. Robi to zarówno Różewicz, jak i Stuhr. Widz musi już sam ocenić efekty tej konfrontacji. I jeszcze jedno. Spektakl nie przypadkowo pokazany zostanie 9 października. To dzień urodzin poety.

Inne wydarzenia:
Wystawa ze zbiorów MDK (zdjęcia, rękopisy, wielkoformatowe prezentacje) – eksponaty przekazało Muzeum Literatury – wrzesień 2018 r.
Wystawa pokonkursowa Różewicz – Radomsko – Retrospekcje – październik 2018 – górny korytarz MDK

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto