Ruszają prace nad Strategią Innowacji dla Województwa Łódzkiego.

Artykuł sponsorowany
Strategia ma ułatwić skuteczną współpracę pomiędzy uczelniami wyższymi, ośrodkami badawczymi, instytucjami otoczenia biznesu, przedsiębiorstwami i instytucjami publicznymi. Opracowany projekt dokumentu RSI zostanie skonsultowany z podmiotami życia gospodarczego regionu łódzkiego.

Rozwój innowacji jest jednym z kluczowych elementów polityki Zarządu Województwa Łódzkiego. Mając to na uwadze Samorząd Województwa Łódzkiego rozpoczął prace nad nową Regionalną Strategią Innowacji „LORIS” 2030 r. Opracowanie strategii finansowane jest ze środków pochodzących z europejskiego funduszu europejskiego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Zadanie to powierzone zostało wybranej w drodze przetargu firmie Deloitte, która będzie tworzyła dokument we współpracy z Łódzką Agencją Rozwoju Regionalnego.

Regionalna Strategia Innowacji (RSI) ma wskazywać dziedziny oraz branże, w których region łódzki ma szansę stać się liderem - pod względem technologii, produktów czy badań. Ma ona również na celu wspomaganie władz regionalnych w zdefiniowaniu i wdrożeniu efektywnego systemu wspierania innowacyjności w regionie. Ważne jest, aby wyniki prac naukowych były wdrażane w przedsiębiorstwach, a także by oba środowiska umiejętnie ze sobą współpracowały mając na względzie wzajemne potrzeby oraz interesy strategiczne całego województwa. Projekt ma również ułatwić identyfikację potrzeb i oczekiwań wszystkich partnerów.

Punktem wyjścia do opracowania dokumentu jest szczegółowa analiza potencjału drzemiącego w regionie, jak również potrzeb poszczególnych grup interesariuszy, takich jak przedsiębiorstwa, instytucje naukowo-badawcze czy uczelnie wyższe. Istotną kwestią, która musi również zostać uwzględniona na etapie prowadzonych prac są zalecenia Komisji Europejskiej dotyczące mechanizmów programowania rozwoju na lata 2014-2020. Zgodnie z nimi każdy region powinien określić swoje kluczowe aktywa i potencjał badawczo-rozwojowy tak, aby skoncentrować wysiłki i zasoby na ograniczonej liczbie priorytetów w regionie. Pozwoli to na skierowanie środków finansowych i skupienie wsparcia w obszarach oraz branżach, które mogą stać się konkurencyjne na skalę europejską, a nawet globalną.

Obecnie dominującymi priorytetami funduszy strukturalnych stają się badania, innowacje oraz rozwój społeczeństwa informacyjnego, budowanie trwałych kooperacji pomiędzy sektorami nauki i biznesu, jak również rozszerzanie kompetencji w zakresie badań i innowacji. W świetle tych tendencji coraz większego znaczenia nabiera proces wdrażania RSI. Dlatego bardzo istotny jest udział szerokich gremiów społecznych w formułowaniu jej założeń, co zapewni wysoką jakość przygotowywanego dokumentu oraz pozwoli na uwzględnienie potrzeb poszczególnych grup interesariuszy.

Zgodnie z zakresem prac, strategia ma mieć bardzo praktyczny charakter. Oprócz diagnozy sytuacji, sformułowania celów strategicznych, wskazania instrumentów finansowania, zawierać będzie także określenie instytucji odpowiedzialnych za jej wdrażanie. Jednym z priorytetów jakie stawiają sobie wykonawcy – firma Deloitte i ŁARR - jest osiągnięcie porozumienia między wszystkimi instytucjami zaangażowanymi w rozwój gospodarki regionu łódzkiego co do głównych priorytetów w zakresie wspierania innowacji.

Opracowanie projektu Regionalnej Strategii Innowacji jest realizowane przy zaangażowaniu kluczowych instytucji należących do środowisk biznesu, nauki oraz władz samorządowych w regionie łódzkim. Przewidziano także szerokie konsultacje społeczne w ramach pięciu konferencji konsultacyjnych w styczniu przyszłego roku w subregionach województwa łódzkiego. Dokument RSI 2030 powstanie w lutym 2013 roku.

Działania popularyzacyjne związane z pracami projektowymi obejmują m.in. organizację konkursu na plakat promujący innowacyjność wśród uczniów szkół województwa łódzkiego. Za kilkanaście lat obecni uczniowie szkół podstawowych będą decydowali o rozwoju gospodarczym regionu i o tym, czy będzie on miał innowacyjny wymiar. Bardzo ważne jest więc promowanie wśród nich postaw innowacyjnych i przygotowanie do wyzwań w tym zakresie w przyszłości.

Więcej informacji można znaleźć na: www.biznes.lodzkie.pl

Biuro Projektu
Departament ds. Przedsiębiorczości
Urząd Marszałkowski w Łodzi
Ul. Moniuszki 7/9, 90-101 Łódź, Pok. 0108
Tel./fax. 422919844/422919841
przedsiebiorczosc@lodzkie.pl

Projekt "Regionalna Strategia Innowacji- RSI 2030" jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Więcej na temat:

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3