18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świąteczne oświetlenie domu

e-mieszkanie.pl
Świąteczne oświetlenie domu
Świąteczne oświetlenie domu e-mieszkanie.pl
Świąteczne oświetlenie domu, to zwyczaj dekorowania i oświetlania budynków przed świętami Bożego Narodzenia, który przywędrował do nas z USA i z roku na rok staje się coraz bardziej popularny.

Choć Amerykanie wciąż wiodą prym w tworzeniu świątecznych iluminacji, to i w Polsce coraz częściej spotyka się domy, obok których nie sposób przejść obojętnie.

W niektórych mniejszych społecznościach lokalnych organizowane są konkursy na najefektowniej oświetlony dom
w okresie świąt Bożego Narodzenia. W większych miastach, mieszkańcy budynków wielorodzinnych tworzą wspólnie dekorację bloków i kamienic, integrując się przy tym i umacniając wspólnotę, do której należą. Domy, niezależnie od ich wielkości prezentują się pięknie i okazale. Jednak, aby dekoracja pełniła przypisaną jej rolę i mogła oczarowywać swoim niepowtarzalnym wyglądem – musi spełniać określone wymagania techniczne oraz być odpowiednio przemyślana i zamocowana.

Iluminacje świąteczne – wymagania techniczne
Elementy dekoracji świetlnych, które zamierzamy zastosować na zewnątrz budynku – powinny być przystosowane do tego celu oraz charakteryzować się odpowiednią odpornością na działanie niekorzystnych, zimowych warunków atmosferycznych. Odpowiedni dla świetlnych dekoracji zewnętrznych jest stopień ochrony nie mniejszy niż IP 44. Pierwsza z cyfr symbolu oznacza szczelność opraw, zaś druga informuje o wodoszczelności. Wybierając elementy oświetlenia świątecznego z przeznaczeniem na zewnątrz, należy zwracać uwagę, czy takie właśnie oznakowanie znajduje się na ich opakowaniach. Warto wiedzieć, że zwykłe wewnętrzne lampki choinkowe mają IP około 20 i wyposaża się je w plastikowe oprawki żarówek. Oświetlenie zewnętrzne powinno być lepiej izolowane, a oprawki winny być wykonane z gumy. Zastanowić kupującego powinien także brak napisów w języku polskim na tabliczce znamionowej lub metce umieszczonej przy wtyczce prądowej urządzenia. Przepisy Unii Europejskiej nakładają bowiem na dystrybutorów obowiązek umieszczanie informacji o importerze, napięciu, poborze mocy, itp. parametrach w języku urzędowym tego kraju, na terenie którego urządzenia są rozprowadzane. Zewnętrzne lampki choinkowe powinny być zarówno dobrze izolowane, jak i niepalne. O zastosowaniu w danym wyrobie podwójnej izolacji na przewodach, informuje symbol podwójnego kwadratu, umieszczony na opakowaniu produktu. Natomiast o niepalności świadczy symbol odwróconego trójkąta, z umieszczoną w środku literą F. Pamiętajmy, że wyroby nieposiadające przedstawionych powyżej oznakowań lub bez napisów w języku polskim mogą stanowić zagrożenie zarówno dla naszego dobytku, jak i dla nas samych. Nie kupujmy zatem taniej tandety. Jednocześnie warto podkreślić, że na szczególną uwagę kupujących zasługują ozdoby świetlne, które można łączyć modułowo. Unika się wówczas stosowania przedłużaczy i kombinacji z niezliczoną ilością kabli oraz przewodów elektrycznych. Instalacja zasilająca musi mieć zabezpieczenia przed przeciążeniami oraz ewentualnym zwarciem. Jednak oprócz tego powinna być ona wyposażona w wyłącznik różnicowoprądowy na prąd różnicowy(niemniejszy niż 30 mA). Jeżeli w istniejącej instalacji nie ma takiego wyłącznika – bezpieczniej jest zakupić ozdoby zasilane obniżonym napięciem, tj. transformatorem na 24V. Moc transformatora należy dostosować do mocy lampek, które ma on zasilać.

Lampki świąteczneCo jest na rynku?
Sklepy i stoiska z ozdobami bożonarodzeniowymi z roku na rok kuszą i zachęcają do zakupu coraz bardziej. Coraz szerszy jest też wybór ozdób świetlnych do stosowania na zewnątrz budynków. Łańcuchy z małych lampek są znane najdłużej, ale wraz z nastającymi nowościami rynkowymi – kupujemy je już mniej chętnie, aniżeli w czasach,
w których się pojawiły. Godne polecenia i coraz częściej stosowane są ozdoby świetlne, przy których tworzeniu wykorzystano diody LED. Technologia ta oznacza dla nas przede wszystkim energooszczędność i długowieczność użytkowania. Oświetlenie typu LED charakteryzuje się także wysokim wskaźnikiem oddawania barw, co w przypadku ozdób świetlnych jest bardzo istotne. Jako LED-owe, ale także i tradycyjne powszechnie dostępne są:

łańcuchy świetlne,
węże świetlne,
gotowe dekoracje, tj. uformowane w określony sposób przez producenta,
nitki świetlne,
kurtyny świetlne.

Wszystko to występuje w szerokiej gamie kolorystycznej, wielu rozmiarach, kształtach i najróżniejszych formach. Ogromny wybór świetlnych dekoracji sprawia, że przydomowe ogrody, elewacje domów, ganki, tarasy oraz okna – przybierają niezwykle świąteczny charakter, zmieniając się często w niepowtarzalne dzieła sztuki.

Sztuka dekorowania
Wykonanie efektownej dekoracji świątecznej nie jest wbrew pozorom sprawą prostą. Większości z nas zależy przecież na nadaniu domowi najbardziej niepowtarzalnego charakteru i stworzeniu dekoracji, która oczaruje świątecznych gości, wzbudzi podziw wśród sąsiadów oraz przykuje przynajmniej na chwilę wzrok przypadkowego przechodnia. Aby tak właśnie mogło się stać – świąteczne oświetlenie nie może banalnie zwisnąć w miejscu, które jest w naszym zasięgu ręki. Dekorowanie domu z zewnątrz, podobnie jak tworzenie wszelkich innych dekoracji wymaga posiadania odrobiny artyzmu, poczucia smaku i gustu oraz umiaru. Ostatnia z wymienionych cech zawsze powinna stanowić myśl przewodnią dekoratora.

Nie oznacza to jednak, że z okazji Świąt Bożego Narodzenia nie możemy nieco zaszaleć. Jest to chwila bardzo radosna i taki sam nastrój powinien towarzyszyć jej przeżywaniu. Jednak do świątecznych dekoracji świetlnych nie jest polecane wprowadzać więcej niż dwóch barw. Światłem można jednak sterować, tworząc określone efekty świetlne, np. falowanie, migotanie lub przygasanie części lub całości dekoracji. Bardzo interesujące efekty dają także nitki lub kurtyny świetlne, wyposażone w diody LED. Zawieszone na elewacji lub w oknie – dają wrażenie jednej, ciągłej smugi światła. Najprostsze w montażu są gotowe świecące elementy dekoracyjne. W sklepach nie brakuje świecących choinek, gwiazd i innych motywów kojarzących się z zimowymi świętami. W ich przypadku potrzebny jest jedynie hak, na którym zostaną zawieszone. Po podłączeniu do prądu stają się efektownym i pozbawionym przepychu podkreśleniem świątecznej atmosfery. Gotowe, formowane przez producentów dekoracje świetlne są polecane szczególnie osobom, które nie mają ochoty i czasu, aby trudzić się podczas dekorowania domu na święta.

Zapaleni wielbiciele tych czynności mają zdecydowanie większe pole popisu, ponieważ świetlnej dekoracji świątecznej mogą nadawać określaną formę samodzielnie, np. inną każdego roku. Do tego celu potrzebna jest jednak zwykle wysoka drabina i przynajmniej dwie pary rąk do pracy. Dekoracja powinna być bowiem odpowiednio przymocowana do elementów budynku, ogrodzenia, słupów, czy drzew ogrodowych. Profesjonaliści, mocowanie dekoracji przeprowadzają przy użyciu specjalnych stalowych zawiesi. Przeciętny Kowalski radzi sobie jednak z powyższym na swój własny, sprawdzony sposób. Ważne jest to, aby świąteczne oświetlenie domu nie zostało zerwane przez silniejszy podmuch zimowego wiatru. Domowych sposobów montażu jest tyle samo, co zapalonych zwolenników dekorowania swoich domów od zewnątrz. Do podtrzymywania świątecznego oświetlenia może służyć mocowanie, które w elewacji domu wykonano na stałe lub takie, które demontuje się wraz z dekoracją. Często do powyższego celu wykorzystuje się także wystające elementy budynku, typu gzymsy, rynny, okap, itp. Mocując oświetlenie trzeba jednak być ostrożnym, aby nie doprowadzić do uszkodzenia elewacji domu, czy innych jego części, do których chcemy przytwierdzić świąteczne lampki. Z trudniejszymi do mocowania dekoracjami nie warto też czekać na tzw. ostatni dzwonek. Tuż przed świętami w każdym domu panuje zamęt i natłok prac koniecznych do wykonania. Dekorację świetlną na zewnątrz budynku można zamocować nieco wcześniej. Po przeprowadzeniu próby jej działania – nie musi ona wcale świecić np. od początku grudnia. Lampki mogą być przygotowane, ale można pozbawić je zasilania do czasu, w którym zechcemy oświetlić nasz dom.

Oświetlenie domu z zewnątrzIle kosztuje świąteczny nastrój?
„Święta, święta i po świętach”... – tak zwykli mawiać sceptycy typowej dla Polski i większości świata – przedświątecznej „oszalanki”. Dla zwolenników tradycjonalizmu, tego rodzaju podejście do najważniejszych świąt
w roku jest wręcz karygodne. Polacy na Boże Narodzenie wydają coraz więcej i nie specjalnie trapi ich to, co stanie się domowymi finansami po świętach. Sztuka obchodzenia świąt to już coraz rzadziej jedynie pełny stół, obfitujący w typowe dla tej okoliczności potrawy. Rok – rocznie – więcej wydajemy na prezenty dla bliskich oraz na świąteczne dekoracje. Dekoracje świetlne są jednymi z droższych. Dodatkowo, zdecydowanie więcej kosztują te, które nadają się do zastosowania na zewnątrz. Krotki łańcuch z tradycyjnymi lampkami świetlnymi to wydatek zaledwie kilkunastu złotych. Jednak cena rośnie, kiedy ozdoba ma większe rozmiary lub jest wyposażona w diody LED. Warto zaznaczyć, że górna granica kosztów ponoszonych na stworzenie świątecznej iluminacji zewnętrznej praktycznie nie istnieje. Wszystko jest kwestią indywidualnego wyboru, upodobań i zasobności portfela. Pamiętajmy jednak, że w czasie świąt – nie samym światłem człowiek żyje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto