Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Top 20 najbardziej poszukiwanych pracowników na Śląsku [ZDJĘCIA]

Anna Bartosiewicz
Metropolia Górnośląsko-Zagłębiowska przechodzi wielką metamorfozę. Samorządowcy z woj. śląskiego od lat zabiegali o jej powstanie, ale udało im się dopiąć swego dopiero 1 lipca 2017 roku.  Połączenie sił między Katowicami a resztą województwa oznacza:

- udogodnienia dla osób podróżujących między różnymi miastami
- usprawnienie prac remontowych i modernizacyjnych na terenie metropolii
- dodatkowe korzyści dla regionów, które są słabiej rozwinięte


Woj. śląskie wyróżnia się pod względem jednego z najniższych wskaźników bezrobocia w kraju. Według szacunkowych danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki społecznej w sierpniu stopa bezrobocia na Śląsku wyniosła 4,5 proc. wobec 5,8 proc. w skali kraju. Lepszy wynik osiągnęła jedynie Wielkopolska ze stopą bezrobocia na poziomie 3,3 proc. 

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) to największy związek metropolitalny w Polsce. Pod względem wielkości przewyższa Warszawę, chociaż nie dorównuje całej aglomeracji warszawskiej. Śląsk posiada bogate zasoby ludzkie i należy do jednego z największych ośrodków akademicko-naukowych w kraju. Na terenie województwa znajduje się ok. 45 uczelni wyższych, a w 2015 r. ponad 20 proc. mieszkańców Śląska miało wykształcenie wyższe. Ponadto atutem GZM, w skład której wchodzi 41 gmin, w tym miast, jest dobrze rozwinięta sieć komunikacyjna. Umożliwia ona Ślązakom podejmowanie pracy w różnych miastach.

Zdaniem ekspertów na Śląsku mamy do czynienia z rynkiem pracownika. Tendencja do dyktowania zasad gry przez osoby poszukujące pracy jest charakterystyczna dla całej Polski. Odzwierciedla ją również „Barometr zawodów deficytowych i nadwyżkowych”, opracowywany cyklicznie na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W edycji raportu za I półrocze 2018 r. widnieje kilkadziesiąt zawodów deficytowych i maksymalnie deficytowych w woj. śląskim. Wykonujące je osoby często są na wagę złota. 

Niektóre zawody deficytowe cieszą się niewielką popularnością ze względu na swój tradycyjny charakter, inne wymagają złożonej wiedzy specjalistycznej. Jedno jest pewne: w tych zawodach liczba dostępnych w urzędach pracy ofert przewyższa liczbę bezrobotnych.

Źródło: mz.praca.gov.pl, edus.ibrbs.pl
Metropolia Górnośląsko-Zagłębiowska przechodzi wielką metamorfozę. Samorządowcy z woj. śląskiego od lat zabiegali o jej powstanie, ale udało im się dopiąć swego dopiero 1 lipca 2017 roku. Połączenie sił między Katowicami a resztą województwa oznacza: - udogodnienia dla osób podróżujących między różnymi miastami - usprawnienie prac remontowych i modernizacyjnych na terenie metropolii - dodatkowe korzyści dla regionów, które są słabiej rozwinięte Woj. śląskie wyróżnia się pod względem jednego z najniższych wskaźników bezrobocia w kraju. Według szacunkowych danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki społecznej w sierpniu stopa bezrobocia na Śląsku wyniosła 4,5 proc. wobec 5,8 proc. w skali kraju. Lepszy wynik osiągnęła jedynie Wielkopolska ze stopą bezrobocia na poziomie 3,3 proc. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) to największy związek metropolitalny w Polsce. Pod względem wielkości przewyższa Warszawę, chociaż nie dorównuje całej aglomeracji warszawskiej. Śląsk posiada bogate zasoby ludzkie i należy do jednego z największych ośrodków akademicko-naukowych w kraju. Na terenie województwa znajduje się ok. 45 uczelni wyższych, a w 2015 r. ponad 20 proc. mieszkańców Śląska miało wykształcenie wyższe. Ponadto atutem GZM, w skład której wchodzi 41 gmin, w tym miast, jest dobrze rozwinięta sieć komunikacyjna. Umożliwia ona Ślązakom podejmowanie pracy w różnych miastach. Zdaniem ekspertów na Śląsku mamy do czynienia z rynkiem pracownika. Tendencja do dyktowania zasad gry przez osoby poszukujące pracy jest charakterystyczna dla całej Polski. Odzwierciedla ją również „Barometr zawodów deficytowych i nadwyżkowych”, opracowywany cyklicznie na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W edycji raportu za I półrocze 2018 r. widnieje kilkadziesiąt zawodów deficytowych i maksymalnie deficytowych w woj. śląskim. Wykonujące je osoby często są na wagę złota. Niektóre zawody deficytowe cieszą się niewielką popularnością ze względu na swój tradycyjny charakter, inne wymagają złożonej wiedzy specjalistycznej. Jedno jest pewne: w tych zawodach liczba dostępnych w urzędach pracy ofert przewyższa liczbę bezrobotnych. Źródło: mz.praca.gov.pl, edus.ibrbs.pl tookapic /Pixabay.com
Śląsk znajduje się w czołówce województw o najniższej stopie bezrobocia. Trudno więc się dziwić, że pracodawcy mają problem z obsadzeniem wielu stanowisk. Zobacz, w jakich zawodach najłatwiej jest o pracę w Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Top 20 najbardziej poszukiwanych pracowników na Śląsku [ZDJĘCIA] - Dziennik Zachodni

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto