Unia innowacji - prace nad RSI dla Województwa Łódzkiego LORIS 2030

Artykuł sponsorowany
Innowacyjność od wielu lat jest uważana za podstawowy warunek dla dynamicznego rozwoju gospodarki. Unia Europejska już dawno postawiła sobie za cel przekształcenia Wspólnoty w najbardziej dynamiczną i konkurencyjną gospodarkę opartą na wiedzy. Mimo niepowodzeń w realizacji przygotowanej wcześniej Strategii Lizbońskiej w dalszym ciągu celem głównym jest rozwój gospodarki opartej na wiedzy, zdolnej do trwałego rozwoju oraz spójnej społecznie. Ma on być zrealizowany dzięki połączeniu funkcjonowania przejrzystych instytucji publicznych, efektywnego zarządzania wydatkami państwa oraz wspierania rozwoju technologii i innowacyjności. Dziś rozwój innowacyjności ma być realizowany w oparciu o inteligentne specjalizacje regionów. Po wnikliwej analizie danych makro i mikroekonomicznych, wywiadach i spotkaniach z przedstawicielami regionalnej społeczności wyznaczono w województwie łódzkim obszary inteligentnych specjalizacji, dzięki którym województwo ma szansę stać się jednym z najbardziej innowacyjnych i konkurencyjnych regionów w kraju.

Intencją autorów RSI LORIS 2030 jest stworzenie dokumentu spójnego, przejrzystego i czytelnego o charakterze operacyjnym tj. skoncentrowanego przede wszystkim na przygotowaniu katalogu inicjatyw możliwych do wdrożenia, wspierających realizację kierunków strategicznego rozwoju regionu. Zgodnie z zaleceniami wynikającymi z dokumentów na poziomie europejskim skupiono się wyłącznie na najważniejszych dla regionu kwestiach i wyznaczono priorytety. Należy także podkreślić, iż jedną z idei przewodnich prac nad strategią była korelacja Strategii z przemysłowym i ekonomicznym tłem regionu, oraz jej biznesowe zorientowanie.

Wskazane w strategii RSI 2030 kierunki rozwoju koncentrują się przede wszystkim na zwiększeniu społeczno-gospodarczego potencjału tworzenia, dyfuzji i absorpcji innowacji. Zaproponowane strategiczne kierunki rozwoju regionu wpisują się w ogólnokrajowe trendy oraz są zgodne z krajowymi dokumentami strategicznymi, w tym m.in. z Długookresową Strategią Rozwoju Kraju oraz Strategią Innowacyjności i Efektywności Gospodarki "Dynamiczna Polska 2020". Dążenie do lepszego wykorzystania istniejącego potencjału, m.in. pracy, wiedzy i kapitału, a także budowanie nowych form przewagi konkurencyjnej poprzez wzrost nakładów na działania prorozwojowe, tj. badania i rozwój, edukację, infrastrukturę społeczeństwa informacyjnego oraz metod ich skutecznego wykorzystania dla celów gospodarczych jest dziś najważniejszym zadaniem Samorządu Województwa. Rozwój Regionu będzie następował w sposób zharmonizowany i zrównoważony tylko wówczas, jeśli główni aktorzy procesu rozwoju gospodarczego w pełni zaangażują się w realizację strategii. Kluczem do sukcesu w budowaniu innowacyjnego regionu jest wykorzystanie efektów synergii, współpraca oraz wspólne dążenie do osiągania wyznaczonych celów.

Istotą RSI 2030 są działania wspierające rozwój przedsiębiorczości, wzmacniające współpracę przedsiębiorstw (w szczególności MSP), jednostek naukowo-badawczych, instytucji otoczenia biznesu i administracji oraz promujące szeroko rozumianą innowacyjność we wszystkich obszarach aktywności gospodarczej. Drugim kluczowym elementem strategii jest system zarządzania, wdrażania, monitorowania i ewaluacji RSI wskazujący wybrane podmioty odpowiedzialne za realizację zapisanych w Strategii zadań, pokazujący sposób koordynacji poszczególnych działań, jak również wyznaczający łatwo mierzalne, zrozumiałe wskaźniki oraz pozwalający na ocenę ex post strategii po zakończeniu procesu wdrożeniu RSI.

Trwają prace nad przygotowaniem dokumentu Regionalnej Strategii Innowacji dla Województwa Łódzkiego LORIS 2030. W najbliższym czasie odbędą się konsultacje społeczne dokumentu. Serdecznie zapraszamy.
Więcej informacji na http://www.biznes.lodzkie.pl

Zapraszamy na Łódzką Platformę Transferu Wiedzy

Funkcjonujący pod auspicjami Województwa Łódzkiego portal Łódzka Platforma Transferu Wiedzy (www.lptw.lodzkie.pl) skupia coraz więcej osób zainteresowanych rozwojem gospodarki regionu łódzkiego. ŁPTW to główny punkt pozyskiwania i wymiany informacji w zakresie innowacyjności. Portal z jednej strony proponuje budowę swoistej oferty nauki obejmującej nowe technologie, badania, raporty, etc.,  a z drugiej tworzy bazę zapotrzebowania na innowacyjne rozwiązania ze strony biznesu. Dzięki portalowi biznes będzie mógł w łatwy sposób odszukać technologię czy analizę, których potrzebuje i nawiązać kontakt z ich autorem. Naukowcy zdobędą wiedzę na temat tego co należy badać w przyszłości, tak aby odpowiadało to potrzebom rynku.

ŁPTW to także miejsce gdzie znajdziesz informacje odnośnie zrealizowanych i planowanych wydarzeń o charakterze innowacyjnym (zapraszamy również do przesyłania informacji, które są związane z innowacjami z Państwa instytucji). Zakres merytoryczny informacji zamieszczanych na portalu z każdym tygodniem jest rozszerzany o nowe zakładki (wśród ostatnio dodanych jest np. CSR czy outsourcing). Zachęcamy do przesyłania informacji, które pomogą rozbudować portal zgodnie z oczekiwaniem społeczeństwa.

Dzięki działowi "Panorama Kariery" dajemy szansę uczniom, studentom i doktorantom pisania prac magisterskich/doktorskich na potrzeby biznesu. Już teraz każdy może zobaczyć jakie prace zostały opracowane m.in. na Wydziale Chemii Politechniki Łódzkiej, wydziale Geografii Uniwersytetu Łódzkiego czy też Wydziale Wojskowo-Lekarskim Uniwersytetu Medycznego.

Przedsiębiorcy poza wykazem swoich potrzeb odnośnie w/w prac będą mogli w tym miejscu szukać osób do odbywania praktyk czy staży. Wysyłając e-mail na adres [email protected] należy wskazać wymagania względem osób, których poszukujemy.

ŁPTW zostało zaprojektowane zgodnie z wytycznymi koncepcji RWD - Responsive Web Design (z ang. tłumacz. własne - "adoptujący się projekt graficzny"). RWD to jedna z najnowocześniejszych koncepcji projektowania stron www, która pozwala na automatyczne dostosowanie się strony www do rozdzielczości ekranu urządzenia, na którym jest wyświetlana. Czyli jeśli ktoś uruchamia stronę ŁPTW na wielkim telewizorze podłączonym do internetu - ŁPTW wyświetli się poprawnie dostosowując się automatycznie do rozdzielczości. ŁPTW dostosuje się również automatycznie jeśli jednak ktoś będzie chciał ją uruchomić z poziomu laptopa, tabletu, czy telefonu komórkowego. Dziś agencje interaktywne dopiero zaczynają do tego przekonywać swoich klientów, podczas gdy ŁPTW jest już stworzona w tej koncepcji. To m.in. dzięki wykorzystaniu RWD portal ma szansę stać się kluczowym portalem dedykowanym innowacjom w regionie łódzkim oraz jednym z najważniejszych w kraju. Sama koncepcja projektu graficznego ŁPTW jest zaczerpnięta z najnowocześniejszych koncepcji tworzenia stron internetowych, który próżno będzie szukać jeszcze przez długi okres w rozwiązaniach stricte informatycznych w administracji publicznej.

Zachęcamy więc do zarejestrowania się na portalu Łódzkiej Platformy Transferu Wiedzy oraz zgłaszania swoich potrzeb i ofert.

W ten sposób każdy może przyczynić się do budowania innowacyjnego społeczeństwa.

Więcej informacji na http://www.lptw.lodzkie.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto