Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Wieluniu uroczyście podsumowano projekt modernizacji w Energetyce Cieplnej[FOTO]

Zbyszek Rybczyński
W siedzibie Energetyki Cieplnej w Wieluniu odbyło się dzisiaj uroczyste spotkanie poświęcone zakończeniu modernizacji Ciepłowni w zakresie dostosowania źródła ciepła do wymagań dyrektywy MCP .

Energetyka Cieplna w Wieluniu zbudowała nowy kocioł i instalacje odpylania spalin. Dzięki inwestycjom za ok. 5 mln zł, na którą pozyskano środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, zakład jest dostosowany do wyśrubowanych norm ochrony środowiska i będzie spełniać wymagania tym w zakresie do końca 2029 roku. Jednocześnie zakład zmniejsza swoją moc. Pozwoli to uniknąć drastycznych podwyżek cen ciepła dla mieszkańców.

- Gdyby nie zmniejszenie mocy, musielibyśmy wydać na dostosowanie naszego źródła do norm kilka razy więcej, w granicach 25 mln zł. To oczywiście przełożyłoby się na znaczny wzrost cen ciepła, będący nie do zaakceptowania przez mieszkańców Wielunia. Co również bardzo ważne, nie podlegamy pod tzw. konkluzje BAT - podkreśla Zygmunt Bednarski, prezes Energetyki Cieplnej.

Wykorzystali furtkę prawną

W świetle unijnych dyrektyw zakład kwalifikował się jako duże źródło ciepła (LCP). Po analizach stwierdzono, że zakład z dużego może stać się średnim źródłem ciepła (MCP) i dzięki temu ponieść znacznie mniejsze koszty modernizacyjne.

- Zrobiliśmy analizę rzeczywistych obciążeń naszego źródła i okazało się, że przy dużych mrozach są one na poziomie 40 kilku megawatów. Uznaliśmy, że nie ma sensu zostawać przy dużym źródle - tłumaczy prezes.

Wybrano wariant modernizacyjny polegający na zmniejszeniu mocy jednego z kotłów do 12 megawatów oraz budowie na wszystkich trzech kotłach instalacji ograniczających emisję pyłów z 400 do 100 miligramów na metr sześcienny. Obie te inwestycje rozpoczęły się w ubiegłym roku. Ciepłownia wykorzystuje furtkę, jaką przewiduje dyrektywa IED, a dotyczącą zliczania mocy kotłów podłączonych do jednego komina (te poniżej 15 MW pomija się).

- Nasza moc nominalna nadal przekracza 50 MW, ale dzięki temu kruczkowi staniemy się średnim źródłem ciepła - dodaje szef ciepłowni.

Goście, którzy uczestniczyli w dzisiejszej uroczystości zwiedzili Ciepłownię. Od osób odpowiedzialnych za realizację projektu dowiedzieli się jakie inwestycje wykonano w ramach dużego, bo blisko 5 milionowego zadania. Chwilę później zaproszono ich na symboliczną lampkę szampana, a prezes Zygmunt Bednarski wraz z zaproszonymi gośćmi, wśród których nie zabrakło władz miasta i powiatu, parlamentarzystów a także przedstawicieli WFOŚIGW dokonali przecięcia wstęgi. W dalszej części spotkania, które kontynuowano już w restauracji Roma, uczestnicy uroczystości zobaczyli prezentacje multimedialną, która przybliżyła im potężną skalę inwestycji, którą wykonano w ramach projektu.

Fot: Zbigniew Stępień

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto