Nagi aktor zszokował jednego z parafian łódzkiej katedry

Nagi aktor zszokował jednego z parafian łódzkiej katedry (© Grzegorz Gałasiński)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Kompletnie nagi, młody mężczyzna w towarzystwie ekipy filmowej pojawił się podczas porannej mszy w wejściu do łódzkiej katedry. Wierni i proboszcz są zszokowani i obrażeni. - To tylko sztuka - odpowiada prof. Marek Wasilewski, reżyser performance'u.

Według jednego ze świadków, tuż przed godziną ósmą, podczas porannej mszy świętej przed kościołem pojawił się młody, bosy mężczyzna w płaszczu. Po chwili wszedł do kościoła i zrzucił płaszcz. Był nagi. Po chwili wyszedł ze świątyni. Wszystko kręciła profesjonalna ekipa filmowa.

Podczas incydentu nieliczni wierni byli zgromadzeni przed ołtarzem. Zdarzenie widział jednak parafianin, który stał w przedsionku. Był oburzony. Powiadomił proboszcza ks. Ireneusza Kuleszę, a ten natychmiast zgłosił sprawę policji. Dostarczył też zapis z kamer.

Proboszcz jest wstrząśnięty.

- Wbieganie nago do świątyni to akt profanacji. A katedra jest kościołem biskupa i matką wszystkich kościołów w diecezji. Nastąpił więc szczególny rodzaj profanacji - tłumaczy.

Zgłoszenie policja przyjęła. I skojarzyła z filmem, który tego samego dnia dla potrzeb festiwalu Fokus Łódź Biennale miał być kręcony na ul. Piotrkowskiej między pl. Wolności a al. Mickiewicza. Zgodnie ze zgłoszeniem, w filmie miał grać nagi, idący ulicą mężczyzna.

I to był strzał w dziesiątkę. Autorem performance'u okazał się szanowany profesor Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu Marek Wasilewski. - Nie chciałem obrażać niczyich uczuć religijnych. Aktor był nagi tylko przed świątynią, sam pilnowałem, by we wnętrzu był odziany - zapewnia artysta. Według scenariusza, katedra miała być schronieniem dla bezbronnego człowieka. Scena z katedrą to tylko 20 sekund 20-minutowego filmu.

- Obejmiemy nadzór nad sprawą. Trzeba ocenić, czy doszło do obrazy uczuć religijnych przez znieważenie miejsca kultu religijnego - mówi Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi.

Za obrażanie uczuć religijnych grozi do 2 lat więzienia.


Nagi człowiek w kościele rani uczucia - dr Wojciech Cieślak, obrońca Doroty Nieznalskiej

Z pewnością dla osób będących wówczas w kościele została przekroczona granica między manifestacją sztuki a obrazą uczuć religijnych. Prawnicy muszą odwoływać się do pewnych standardów. Dla przeciętnego obywatela nagi człowiek w przedsionku kościoła jest czymś, co rani jego uczucia. Sprawa ma jednak inny charakter niż Doroty Nieznalskiej, która umieściła genitalia na krzyżu. Krzyż nie był poświęcony, nie był przedmiotem kultu. Wątpliwe było przypisywanie jej zamiaru obrazy uczuć religijnych. Nie ma jednak wątpliwości, że kościół jest miejscem, gdzie oddaje się cześć religijną. Jedyna wątpliwość powstaje, czy artysta przewidywał, iż o tak wczesnej porze zastanie kogoś w przedsionku kościoła. (sow)

To nie ma nic wspólnego ze sztuką - o. Tomasz Alexiewicz, dominikanin

Według mnie, to nie artysta, tylko jakiś ignorant, który chciał zaistnieć przez skandal. Może mu zależało na rozgłosie, bo przecież takie rzeczy robi się właśnie dla rozgłosu? Gdyby chciał wedrzeć się nago do jakiejś instytucji, musiałby się liczyć z tym, że zostanie obezwładniony i powalony na ziemię przez ochroniarza, ale kościoła nikt nie pilnuje, więc jest łatwo wejść. Publiczne wystawianie części ciała nie ma nic wspólnego ze sztuką. Jak ktoś chce skandalu, niech idzie do domu publicznego dla skandalistów. Ktoś tu pomylił dom publiczny z kościołem. Znana grupa Łódź Kaliska też nie stroniła od eksponowania nagości, ale w tym, co robiła, było pewne umiarkowanie i rzeczywiście było coś ze sztuki. (sow)

Komentarze (81)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Obrońca Wiary (gość)

A czemu nie poszli z tym gołym palantem na Komendę Policji albo do jakiegoś Urzędu czy Instytucji? Bo razem z tym .ebniętym profesorem, nie zyskali by takiego rozgłosu, jak dokonując tej profanacji w Katedrze.Proponuję aby tych wszystkich po....dolonych przywiązać "na waleta" do postumentu pomnika Kościuszki na Pl. Wolności i niech sobie postoją tam ze 4 godziny.

maciek (gość)

Nie jestem religijny ale uważam to za przegięcie. Ktoś sobie za bardzo pozwolł i powinien zostać srogo ukarany.

Stach (gość)

Rozumiem że nie będzie dla was problemem jeśli tak jak to mówicie jak mnie Bóg stworzył stanę z fujarką na wierzchu pod szkoła Waszych dzieci, przyjdę na plac zabaw pod piaskownicę? Fajnie! Dajcie tylko adresy.

Wiecie, taki żart tylko będzie, dla mnie będzie to sztuka. To jak? Piszcie tu adresy!

o tempora o mores (gość)

Do tej pory jak ktoś wbiegał nago do kościołów to go od razu pogotowie z Kochanówki zabierało. A tam się nim już zajmowali specjaliści od szeroko pojętego performance`u.

darko (gość)

Trzeba to zignorować,obrócić w żart.Dla wielu to była jedyna okazja zobaczyć chłopa jak go pan Bóg stworzył.

ŁSF (gość)

kto wie, może Oscar? Panie Profesorze. Warto poruszyć przy okazji na salonach filmowców sprawę niejakiego Skrzydlewskiego. Polecam Necrobuisness.

Phobos (gość)

wciaz nie wiem ile mial jakiego i czy latal czy stal?:) normalnie odpadam
moze sesje nadzwyczaja rady miejskiej zwolac?
buahahaha
sie nie smiejcie bo jak zagiel postawil to nie mial pozwolenia na surfowanie po obiektach zamknietych

blondyn (gość)

Wszyscy rodzimy się nadzy ! Jeżeli to sztuka, to sprawa ma być wyjaśniona w środowisku " TYCH artystów ". Dla wiernych szok i do tego się przychylam ! Gościa na stos !! Apel do kurii - proszę dać wytyczne do parafii, jak prawidłowo mają być zawieszone flagi papieskie !! Wstyd !! Wysłać faks czy u NICH jest prawidłowo !. KOLOR ŻÓŁTY U GÓRY - TAK JEST PRAWIDŁOWO. np.św.Wojciech ???

żal normalbie (gość)

Cisza nad tym zdarzeniem bo to prowokacja i chodzi o reklamę,albo ktoś się głupio chce lansować.Ukarać i nie nagłaśniać tego dziadostwa.

To zwykłe chamstwo poprostu i brak kultury oraz drobne przestępstwo.Wydarzenie nie warte tak dużej afery tym bardziej że właśnie o to chodziło autorowi.Autor na pewno zostanie ukarany.

antycham (gość)

Nie chodze do kościoła ale uważam że to zwykłe chamstwo i ktoś powinien trafić za kratki. Nie wolno i nikt nie ma prawa obrażać ludzi w ich świątyni i ogólnie zresztą też. Wstyd . Chyba jest na to dziadoatwo paragraf?

Więcej na temat: