Ubiegłoroczną rekonstrukcję rejestrowały kamery

Ubiegłoroczną rekonstrukcję rejestrowały kamery. Zdjęcia wykorzystano w filmie (© fot. Jolanta Jeziorska)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Inscenizacje walk obronnych na linii Strońsko - Beleń - Zagórzyce z września 1939 r. od kilku lat przyciągają do Belenia tłumy ludzi zainteresowanych historią.

Po raz trzeci organizatorem przedsięwzięcia jest zduńskowolskie starostwo. Aby jeszcze bardziej przybliżyć mieszkańcom powiatu wojenne wydarzenia sprzed 71 lat, nagrany został film edukacyjny. Będzie rozpowszechniany we wszystkich szkołach w powiecie zduńskowolskim. 300 płyt zostanie rozdanych w sobotę w Beleniu.

Zdjęcia do filmu powstały podczas ubiegłorocznej rekonstrukcji. Ich autorami są pasjonaci historii: Marek Gutowski, Jarosław Stulczewski, Jakub Kalecki i Radosław Gutowski.

- Jest inicjatywa, coś się robi fajnego, więc warto to udokumentować i wykorzystać. Ten film to efekt naszych rozmów z rekonstruktorami - tłumaczy Joanna Jarosławska, naczelniczka wydziału promocji w starostwie.

Narratorem w filmie jest Maciej Milak, współtwórca scenariusza, znawca historii. Dzięki jego komentarzowi, oglądający poznają wiele dodatkowych faktów. 3,5 tys. zł na wydanie tysiąca płyt przekazało starostwo powiatowe. Film wyprodukowano tylko dzięki życzliwości i pasji ludzi, a jak podkreśla Joanna Jarosławska, przygotowanie historycznej rekonstrukcji nie jest łatwe. Nawet znalezienie konnego wozu to obecnie trudna sprawa. Polska wieś nie jest tą sprzed 10 lat.

W tym roku organizatorzy postanowili rozszerzyć bitewną akcję o wątki, których w Beleniu jeszcze nie przedstawiano. Będzie więc pokazany motyw wysiedleń. Szykuje się też nie lada atrakcja: jeśli tylko pogoda dopisze, nad głowami widzów przeleci samolot w scenie bombardowania. W przedsięwzięciu na pewno weźmie udział 150 osób.

Początek widowiska o godz. 17 w pobliżu bunkrów w Beleniu.

Komentarze (2)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

ruczaja (gość)

że najpiękniejszą zduńskowolanką jest red. Olejniczak. A I wicemiss red. Pawłowska.