Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Znamy wyniki konsultacji społecznych ws. Piotrkowskiego Roweru Miejskiego. Gdzie staną nowe stacje?

kw
Trzydzieści dziewięć lokalizacji stacji Piotrkowskiego Roweru Miejskiego zgłosili mieszkańcy Piotrkowa, którzy wzięli udział w konsultacjach społecznych w tej sprawie przeprowadzonych przez Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta w Piotrkowie.
Trzydzieści dziewięć lokalizacji stacji Piotrkowskiego Roweru Miejskiego zgłosili mieszkańcy Piotrkowa, którzy wzięli udział w konsultacjach społecznych w tej sprawie przeprowadzonych przez Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta w Piotrkowie. Dariusz Śmigielski
Trzydzieści dziewięć lokalizacji stacji Piotrkowskiego Roweru Miejskiego zgłosili mieszkańcy Piotrkowa, którzy wzięli udział w konsultacjach społecznych w tej sprawie przeprowadzonych przez Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta w Piotrkowie. Najpopularniejsza propozycja to park miejski im. ks. Poniatowskiego.

Znamy wyniki konsultacji społecznych ws. Piotrkowskiego Roweru Miejskiego. Gdzie staną nowe stacje?

54 zgłoszenia i 39 lokalizacji - to wyniki konsultacji społecznych w sprawie kolejnych edycji programu Piotrkowski Rower Miejski. Gdzie, zdaniem zgłaszających, powinny znaleźć się nowe stacje dla rowerów?

Przy parku miejskim im. ks. Poniatowskiego, przy parku miejskim im. Jana Pawła II, w rejonie skrzyżowania ul. Kostromskiej, Łódzkiej i Topolowej, przy targowisku/giełdzie przy ul. Dmowskiego, przy markecie Kaufland, przy ul. Rodzinnej, przy szpitalu na ul. Rakowskiej - to tylko część pomysłów piotrkowian, z których kilka przewijało się we wszystkich zgłoszeniach.

Do najpopularniejszych lokalizacji należą ta przy parku Poniatowskiego (18 zgłoszeń), przy skrzyżowaniu ul. Kostromskiej i Łódzkiej (przy markecie Kasia - 15 zgłoszeń), przy markecie Kaufland (10 zgłoszeń) i przy giełdzie na Dmowskiego.

Ale były też takie pomysły, które zgłosiła tylko jedna osoba. To okolice ogródków działkowych "Słoneczna polana" przy ul. Brzeźnickiej/Łódzkiej, parking przy Biedronce przy al. Piłsudskiego, okolice pętli autobusowej przy ul. Słowackiego, okolice ul. Michałowskiej i Rodzinnej, rondo Sulejowskie, okolice siedziby Piotrkowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, czyli przy Kwadracie przy ul. Belzackiej, ul. Kleszcz i Karczma "Pod dobrym aniołem", parking pod szpitalem przy ul. Rakowskiej, okolice McDonald's. Dwoje mieszkańców opowiedziało się też za umiejscowieniem stacji przy ul. Wroniej, przy Areszcie Śledczym i Urzędzie Skarbowym.

Jak przyznaje Agata Wypych ze ZDIUM, ogłaszając konsultacje urzędnicy liczyli na większy odzew, ale i tak to głos mieszkańców będzie decydujący przy wyborze stacji.

- Rozrzut był niesamowity, ale o to chodziło - podkreśla mówiąc o propozycjach zgłoszonych przez piotrkowian.

Jak dodaje, oprócz poparcia społecznego, urząd musi się jeszcze kierować wymaganiami technicznymi.

- Musimy wsłuchać się w głos mieszkańców, a drugi element to infrastruktura. To powinno być miejsce usytuowane tak, żeby można było dojechać do niego z każdego osiedla. Do tego to musi być teren o określonej wielkości, utwardzony, powinien to być to teren należący do gminy albo musimy mieć zgodę jego właściciela. Jeżeli to miejsce w obszarze konserwatora zabytków, to musimy mieć zgodę konserwatora - wylicza Agata Wypych.

Piotrkowski Rower Miejski działał w mieście przez 4 miesiące 2018 roku. Był to program pilotażowy, ale w nowym roku rowery mają się ponownie pojawić na ulicach miasta - ma ich być jednak więcej, więcej będzie też stacji. Dotychczasowe były zlokalizowane przy dworcu PKP, przy galerii Focus Mall, przy basenie na ul. Belzackiej i na Bugaju, a potem, po sezonie, przy mediatece.

Jak potwierdza Agata Wypych, ZDIUM ma zabezpieczone pieniądze na maksymalnie 10 stacji, a na każdej ma się znajdować ok. 8 rowerów. Przetarg na obsługę systemu jest w przygotowaniu.

- Na sesji 30 stycznia zadanie dotyczące uruchomienia systemu rowerów miejskich będzie wpisane do Wieloletniej Prognozy Finansowej, bo chcemy ogłosić przetarg na cztery lata, żeby zminimalizować koszty - mówi Agata Wypych i dodaje, że przetarg powinien zostać ogłoszony w lutym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto