Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ekolodzy odwołali się w sprawie kopalni. Czy zablokują inwestycję?

Tadeusz Sobczak
Ekolodzy odwołali się w sprawie kopalni. Dalszy ciąg sprawy z decyzją środowiskową
Ekolodzy odwołali się w sprawie kopalni. Dalszy ciąg sprawy z decyzją środowiskową Tadeusz Sobczak
Ekolodzy odwołali się w sprawie kopalni. Do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi wpłynęło odwołanie fundacji Greenpeace Polska w sprawie wydobywania węgla brunatnego pod Złoczewem. Dokładnie chodzi o decyzję środowiskową, która jest niezbędna do tego, by ubiegać się o koncesję na wydobycie węgla.

RDOŚ przesłało już odwołanie ekologów wraz z aktami sprawy, zgromadzonymi w toku postępowania administracyjnego do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, który jest organem odwoławczym. Informacja dotarła także do samorządów.
Fundacja Greenpeace Polska, będąca stroną w postępowaniu przed RDOŚ od dawna zwraca uwagę na to, że ewentualna odkrywka zdegraduje szereg obiektów cennych przyrodniczo. Zdaniem ekologów, decyzja środowiskowa to wyrok na rzekę Oleśnicę, która zostanie w znacznej części mechanicznie zniszczona. Z kolei lej depresji osuszy ujściowy odcinek rzeki Pysznej oraz chronione siedliska przyrodnicze na terenie Parku Krajobrazowego Międzyrzecza Warty i Widawki. Na terenie powiatów sieradzkiego i wieluńskiego ma powstać wyrobisko o rekordowej w Polsce głębokości 340 metrów. Jego dno znajdować się będzie 170 metrów poniżej poziomu morza. Odwodnienie wyrobiska spowoduje osuszenie od 30 do 80 tysięcy hektarów gruntów. To w większości użytki rolne.
O zagrożeniach związanych z planowaną odkrywką wiele mówiono podczas niedawnego pikniku we wsi Stolec.

- Dotychczasowe doświadczenia z lejami depresji, także jeśli chodzi o PGE, czyli Szczerców i Bełchatów, są po prostu fatalne. Kopalnia czasami płaci rolnikom, ale to się mija z faktycznymi stratami, jakie występują - tłumaczył wówczas dr. hab Leszek Pazderski ekspert z Greenpeace. - Wyschną wszystkie studnie, stawy, potoki i przesuszy się gleba. Rolnicy nie będą mieć wody, by uprawić ziemię i poić zwierzęta.

Nie dla kopalni Złoczew relacja ze spotkania
Negatywne skutki kopalni według ekologów
Wiceminister energii podał terminy powstania kopalni Złoczew

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto