Ach, jak przyjemnie kołysać się wśród fal i mieć gdzie odpocząć

Artykuł sponsorowany
Inwestycja w Działoszynie kosztowała ponad 7,8 miliona złotych
Inwestycja w Działoszynie kosztowała ponad 7,8 miliona złotych Marek Mikulski
Oddana na początku tego lata - po rocznej budowie - Przystań Kajakowa "Warta" w gminie Warta to kolejna jaskółka, zwiastująca wiosnę dla wielbicieli wędrówek nurtem rzek, przecinających województwo łódzkie, oraz zbiorników je zwieńczających.

Dzięki realizacji projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007 - 2013 wybudowano nabrzeże do cumowania i zjazd z drogi oraz ustawiono tablice informacyjne. Dokonano adaptacji starorzecza poprzez wykonanie toru wodnego dla kajakarzy, powstał także parking. Realizacja projektu kosztowała blisko 412 tysięcy złotych, z czego unijne dofinansowanie wyniosło ponad 313 tysięcy złotych.

Wcześniej przystań dla wielbicieli kajakowych wędrówek po Warcie powstała we wschodniej części Działoszyna, w dolinie rzeki. Dla uatrakcyjnienia, przystań zlokalizowano w rejonie Działoszyńskiego Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego, przy ujściu starorzecza. Zagospodarowano prawy brzeg w sposób umożliwiający bezpieczne cumowanie sprzętu i wyjście na promenadę.

Na parterze budynku przystani utworzono sanitariaty, a w centralnym punkcie holu - punkt informacji turystycznej. Na dachu hangaru dla sprzętu wodnego powstał taras części gastronomicznej. Podstawową funkcją obiektu jest obsługa kajakarzy, korzystających z rzeki Warty i innych przybyszy. W Działoszynie zadbano także o przystosowanie odnogi Warty jako toru wodnego dla kajaków. Całkowita realizacja projektu "Budowa Regionalnego Ośrodka Turystyki i Rekreacji w Działoszynie, inwestycja w infrastrukturę obszaru nad-warciańskiego - produktu turystycznego województwa łódzkiego" kosztowała ponad 7,8 mln zł, przy dofinansowaniu z RPO WŁ ponad 5,858 mln zł.

Również "Dolina Pilicy jako marka regionu" stała się w ostatnich tygodniach przedmiotem zainteresowania uczestników konferencji, organizowanej wspólnie przez Fundację Pontis, gminę Sławno i Urząd Marszałkowski w Łodzi. Przedstawiciele czterech starostw (opoczyńskiego, tomaszowskiego, radomszczańskiego i piotrkowskiego) oraz dwunastu gmin z regionu nakreślali ramy współpracy, wzbogacającej potencjał turystyczny doliny Pilicy oraz Zalewu Sulejowskiego.
Prężnie działająca Lokalna Grupa Działania "Dolina Pilicy", skupiająca dziesięć gmin, do tej pory podpisała 62 umowy na małe projekty, mające na celu wsparcie drobnych inicjatyw, mogących wzbudzić zainteresowanie nadpilickim obszarem. Projekty, dofinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego, to między innymi: "Pilica - rzeka, jakiej nie znamy", "Nasza historia - nasze dziedzictwo" oraz "Oznakowanie i promocja szlaku kajakowego Pilicy". Oczywiście, szczególnie efekty tego ostatniego projektu są przede wszystkim dostrzegane przez kajakarzy.

Jak więc widać, województwo łódzkie nie tylko jest bogate w naturalne atrakcje dla miłośników kajakarskich spływów, żagli, windsurfingu i wędkarstwa. Jest też coraz bogatsze w infrastrukturę turystyczną, umożliwiającą w pełni bezpieczne i wygodne korzystanie z rzecznych atrakcji.

Zobacz serwis Łódzkie nakręcone Unią

Naturalnymi ramami regionu są rzeki: Warta, Pilica, Bzura i Rawka, wzbogacone o dwa łódzkie "morza" - Zalew Sulejowski i zbiornik Jeziorsko.
Kajakarze podkreślają, że Warta to rzeka pełna niespodzianek - nie tylko związanych z licznymi rzecznymi meandrami, ale i z tym, co możemy obserwować na jej brzegach. Jeśli na przykład w połowie drogi pod koniec przyszłego tygodnia natkniemy się na Rzymian, wikingów i poszukiwaczy bursztynu - nie należy się temu dziwić. Po prostu właśnie trafiliśmy na - organizowane co roku - Europejskie Święto Bursztynu w Konopnicy.

Podobnie rzecz ma się z mieszkańcami nadpilicznych terenów, którzy w każdy weekend starają się uprzyjemniać czas sobie i gościom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto