Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Album o Bełchatowie trafi do sprzedaży już 27 listopada

Grzegorz Maliszewski
Grzegorz Maliszewski
Album o Bełchatowie zatytułowany "Bełchatów. Opowieść o dwóch miastach. Cz.1" będzie miał swoją premierę już w najbliższy czwartek 27 listopada. Promocja tej niezwykłej książki odbędzie się w Miejskim Centrum Kultury (sala koncertowa). Początek o godz. 17.

Publikacja przygotowana przez pracowników Muzeum Regionalnego w Bełchatowie imponuje swoim rozmiarem i efektem wykonanej przez jej autorów pracy. Znalazło się w nim blisko 600 zdjęć wyselekcjonowanych spośród 4 tysięcy fotografii. Niektóre z nich musiały zostać poddane cyfrowej obróbce.

- Największy problem był z wyborem zdjęć ze względu na ich ogromną liczbę - mówi Monika Basińska, pracownik bełchatowskiego muzeum i redaktor albumu.

Dlatego też publikacja podzielona została na dwie części. Pierwsza, która już 27 listopada trafi do sprzedaży, poświęcona będzie historii miasta od początków XX wieku aż do lat 70., kiedy rozpoczęto budowę kopalni i elektrowni, które miały wpływ na rozwój miasta. Planowana w przyszłości druga część albumu ma być poświęcona właśnie temu, jak się zmieniał Bełchatów pod wpływem działalności tych dwóch olbrzymich zakładów przemysłowych. W pierwszej części albumu odnajdziemy zdjęcia nieistniejących już budynków miasta, ich plany architektoniczne oraz liczne dokumenty, do których dotarli autorzy albumu. Na fotografiach zaprezentowano także samych mieszkańców i życie obyczajowe dawnego Bełchatowa. W dotarciu do zdjęć autorom bardzo często pomagali też sami bełchatowianie.

- Początkowo mówili, że starych zdjęć to nie mają, ale prawie zawsze, kiedy zaczynaliśmy przeglądać fotografie, to odnajdywaliśmy prawdziwe perełki - mówi Łukasz Politański, historyk i pracownik muzeum. - Na zdjęciach zobaczyliśmy nasz Bełchatów jako miasteczko naprawdę tętniące życiem.

Analizowane zdjęcia pozwoliły autorom niektóre części miasta odkryć na nowo. - Podczas pracy nad książką udało nam się odtworzyć części Bełchatowa, jakiego już dziś nie ma - mówi Monika Basińska.

Udało się m.in. zrekonstruować na zdjęciach wygląd zachodniej strony ulicy Kościuszki, której budynki spłonęły podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku. Prace nad pierwszą częścią albumu trwały ponad rok. Początkowo jego objętość miała liczyć niespełna 200 stron, ze względu na ogromną ilość materiału ostatecznie wzrosła do 340.

Publikację będzie można zakupić już 27 listopada w sali koncertowej Miejskiego Centrum Kultury. Początek o godz. 17.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto