Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Album o Bełchatowie w sprzedaży już od 27 listopada

Grzegorz Maliszewski
Grzegorz Maliszewski
Album o Bełchatowie pt. "Opowieść o dwóch miastach" zaprezentowano w Muzeum Regionalnych w Bełchatowie. W publikacji można podziwiać zdjęcia i plany miasta nawet sprzed kilkudziesięciu lat. Do oficjalnej sprzedaży książka trafi już 27 listopada.

Album o Bełchatowie to publikacja niezwykła. Prace nad nim trwały ponad rok. Autorzy wykonali ogromną pracę wybierając do publikacji około 600 zdjęć spośród blisko czterech tysięcy fotografii, które w większość trafiły do nich od samych bełchatowian. Początkowo publikacja miała liczyć około 200 stron skończyło się na 340.

- Największy problem był z wyborem zdjęć ze względu na ich ogromną liczbę - mówi Monika Basińska, pracownik muzeum i redaktor albumu.

Z tego względu publikacja podzielona została na dwie części. Pierwsza, która za kilka dni ujrzy światło dzienne, poświęcona będzie historii miasta od początków XX wieku aż do początku lat 70-tych, kiedy rozpoczęto budowę kopalni i elektrowni, które miały wpływ na rozwój miasta. Planowana w przyszłości druga część albumu ma być poświęcona właśnie temu jak się zmieniał Bełchatów pod wpływem działalności dwóch olbrzymich aglomeratów przemysłowych.

Przy pracy nad albumem pomagał także Łukasz Politański, historyk i pracownik bełchatowskiego muzeum, który podkreśla pomoc samych bełchatowian, którzy udostępnili wiele nieznanych wcześniej zdjęć.

- Odwiedzaliśmy też starszych mieszkańców w ich domach - mówi Łukasz Politański. - Początkowo mówili, że starych zdjęć to nie mają, ale prawie zawsze kiedy zaczynaliśmy przeglądać zdjęcia, to odnajdywaliśmy prawdziwe perełki - dodaje.

W albumie odnajdziemy zdjęcia nieistniejących już budynków miasta, ich plany architektoniczne oraz liczne dokumenty do których dotarli autorzy albumu. Na zdjęciach zaprezentowano także samych mieszkańców i życie obyczajowe dawnego Bełchatowa.

- Podczas pracy nad książką udało nam się odtworzyć części Bełchatowa, jakiego już dziś nie ma - mówi Monika
Basińska. -Takim przykładem może być zachodnia strona ulicy Kościuszki, która podczas działań wojennych w pierwszych dniach września została spalona i rozebrana. Do dnia powstania książki nie wiedzieliśmy tak naprawdę jak ona wyglądała. Zgromadzone zdjęcia pozwoliły nam ją odtworzyć - dodaje.

Oficjalną premierę i sprzedaż książki zaplanowano na 27 listopada w Muzeum Regionalnym w Bełchatowie.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto