Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bazylika piękniejsza niż dotąd

N
W ramach projektu unijnego odnowiono świątynię z zewnątrz...
W ramach projektu unijnego odnowiono świątynię z zewnątrz... fot. Jacek Grabarski
W sobotę, 24 września br., w bazylice mniejszej w Łowiczu koncert orkiestry "Sinfonietta Cracovia" pod dyrekcją wybitnego kompozytora i dyrygenta - Krzysztofa Pendereckiego zwieńczy realizację projektu unijnego diecezji łowickiej i miasta Łowicz zatytułowanego "Renowacja zespołu dawnej Kolegiaty Prymasowskiej w Łowiczu - najcenniejszego skarbu Ziemi Łowickiej wraz z utworzeniem kompleksu rekreacyjno-wypoczynkowego w parku Błonie". Początek koncertu - godz. 19:30. Wstęp wolny.

Koncert poprzedzi - o godz. 18:00 - msza święta celebrowana pod przewodnictwem biskupa łowickiego Andrzeja Franciszka Dziuby.

Decyzja o dofinansowaniu z funduszy unijnych renowacji kompleksu katedralnego - dawnej kolegiaty prymasowskiej w Łowiczu, zapadła przed czterema laty. Podjął ją zarząd województwa łódzkiego, akceptując wniosek złożony przez diecezję łowicką i władze miasta Łowicza.

Projekt obejmował konserwację zespołu katedralnego, w którego skład wchodzą: dawna kolegiata (obecnie bazylika katedralna), kustodia (obecnie plebania), kanonia, dziekania (obecnie rezydencja biskupa łowickiego) oraz kuria wikariuszy, która wpisana została do rejestru zabytków województwa łódzkiego.

Koszt renowacji wraz z utworzeniem kompleksu rekreacyjno-wypoczynkowego w par-ku Błonie wyceniono na około 31 mln zł, z czego ponad 23 mln stanowiło unijne dofinansowanie. Łowicki projekt był jednym z 261 (o łącznej wartości ponad 15 mld zł), jakie zgłoszono w ramach Indykatywnego Planu Inwestycyjnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013. Z tej liczby wybrano 28 projektów - wśród nich projekt diecezjalny.

W sobotę przed południem, o godz. 9:15 w sali audiowizualnej w budynku dziekanii (Łowicz, ul. Stary Rynek 24/30 E) rozpocznie się sympozjum zorganizowane przez diecezję łowicką i Katedrę Muzealnictwa i Ochrony Zabytków Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. W programie znajdujemy m.in. wykłady na temat roli katedry łowickiej w życiu kościelno-intelektualnym dawnego Łowicza oraz o finansowaniu remontów zabytków sakralnych w oparciu o środki unijne i dotacje, a także prezentację zbiorów skarbca łowickiego. Seminarium potrwa do godz. 14.

Początki dawnej kolegiaty (kościoła, przy którym istnieje kapituła kanoników), a obecnie bazyliki katedralnej - nazywanej czasami "Wawelem Mazowsza" - sięgają XI wieku. Arcybiskup gnieźnieński Wojciech Jastrzębiec w 1433 r. kościołowi pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny nadał tytuł kolegiaty i ustanowił przy niej kapitułę.

W połowie XVII wieku z polecenia i funduszów prymasa Macieja Łubieńskiego nadano świątyni barokowy charakter. W stanie niezmienionym kolegiata przetrwała do II wojny światowej. W czasie bitwy nad Bzurą od pocisków artyleryjskich spłonęła więźba dachu i wież, organy i kilka zabytkowych obrazów. Jednak już podczas okupacji odbudowano świątynię ze zniszczeń wojennych.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto