Spycimierskie kwietne dywany to tradycja sięgająca już ponad 200 lat, która została wpisana na światową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Ogłoszenie decyzji nastąpiło w Paryżu w połowie grudnia 2021 roku.
Wniosek o wpis na listę UNESCO złożył w imieniu parafian spycimierskich Minister Kultury i Dziedzictwa Kulturowego prof. Piotr Gliński 30 marca 2020 roku. Wcześniej, w 2018 roku tradycja została wpisana na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Natomiast 15 listopada Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Edukacji, Nauki i Kultury UNESCO ogłosiła długo oczekiwany przez mieszkańców Spycimierza dokument, który zawiera wstępną decyzję w sprawie wpisu na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Tym samym zarekomendowała wpis na światową listę 36 tradycji z całego świata, w tym tradycji układania kwiatowych dywanów na procesje Bożego Ciała, która jest kultywowana w Spycimierzu (gmina Uniejów, woj. łódzkie) i czterech wsiach w województwie opolskim – Olszowej, Zimnej Wódce, Zalesiu Śląskim i Kluczu.
O szczegółach tegorocznego święta w Spycimierzu w gminie Uniejów poinformujemy niebawem.
Jak powstają słynne kwietne dywany w Spycimierzu? Zapraszamy do fotogalerii, w której można zobaczyć relację sprzed roku:
Rzeszów. Spacer szlakiem sklepów i warsztatów z okresu okupacji
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?