Boże Ciało już niebawem. Zobacz, jak w Spycimierzu w gminie Uniejów powstają słynne na cały świat kwietne dywany. ZDJĘCIA

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
Słynne spycimierskie kwietne dywany zostały wpisane na światową listę UNESCO. tak powstawały przed rokiem
Słynne spycimierskie kwietne dywany zostały wpisane na światową listę UNESCO. tak powstawały przed rokiem Paweł Gołąb
Boże Ciało już w najbliższy czwartek, 8 czerwca. To okazja, by pojawić się w Spycimierzu w gminie Uniejów i obejrzeć słynne kwietne dywany, które powstają z tej okazji i zobaczyć z bliska tradycję wpisaną na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Zobacz w galerii artykułu jak powstawały przed rokiem.

Spycimierskie kwietne dywany to tradycja sięgająca już ponad 200 lat, która została wpisana na światową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Ogłoszenie decyzji nastąpiło w Paryżu w połowie grudnia 2021 roku.

Wniosek o wpis na listę UNESCO złożył w imieniu parafian spycimierskich Minister Kultury i Dziedzictwa Kulturowego prof. Piotr Gliński 30 marca 2020 roku. Wcześniej, w 2018 roku tradycja została wpisana na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Natomiast 15 listopada Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Edukacji, Nauki i Kultury UNESCO ogłosiła długo oczekiwany przez mieszkańców Spycimierza dokument, który zawiera wstępną decyzję w sprawie wpisu na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Tym samym zarekomendowała wpis na światową listę 36 tradycji z całego świata, w tym tradycji układania kwiatowych dywanów na procesje Bożego Ciała, która jest kultywowana w Spycimierzu (gmina Uniejów, woj. łódzkie) i czterech wsiach w województwie opolskim – Olszowej, Zimnej Wódce, Zalesiu Śląskim i Kluczu.

O szczegółach tegorocznego święta w Spycimierzu w gminie Uniejów poinformujemy niebawem.

Jak powstają słynne kwietne dywany w Spycimierzu? Zapraszamy do fotogalerii, w której można zobaczyć relację sprzed roku:

Rzeszów. Spacer szlakiem sklepów i warsztatów z okresu okupacji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie