Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Brakuje miejsc w ośrodku dla zbrodniarzy. Będzie zmiana "ustawy o bestiach"? Zobacz jakich zbrodni dotyczy ustawa

Marcin Stadnicki
Marcin Stadnicki
Brakuje miejsc w ośrodku dla zbrodniarzy. Będzie zmiana "ustawy o bestiach"? Zobacz jakich zbrodni dotyczy ustawa
Brakuje miejsc w ośrodku dla zbrodniarzy. Będzie zmiana "ustawy o bestiach"? Zobacz jakich zbrodni dotyczy ustawa Marek Obszarny/Akta Sądu Okręgowego w Piotrkowie Tryb./Dariusz Śmigielski/Rejestr Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym / Ministerstwo Sprawiedliwośc
W ośrodku w Gostyninie, do którego trafiają zbrodniarze po zakończeniu odbywania kary więzienia brakuje miejsc. Jak przekonuje poseł z Wielunia Paweł Rychlik, tzw. "ustawa o bestiach" wymaga nowelizacji, która pozwoli na utworzenie kolejnych tego typu placówek. Ustawa, której symbolem stał się morderca i gwałciciel dzieci z Piotrkowa Trybunalskiego Mariusz Trynkiewicz została przyjęta w 2013 roku. To właśnie na mocy tego prawa zbrodniarze, którzy kończą odsiadkę ale nadal mogą stanowić zagrożenie są izolowani od społeczeństwa. W naszej galerii zdjęć znajdziecie przykłady morderców, gwałcicieli czy pedofili, wobec których zastosowano lub planowano zastosować przepisy "ustawy o bestiach".

Brakuje miejsc w ośrodku dla zbrodniarzy. Będzie zmiana "ustawy o bestiach"? Projekt złożył poseł z Wielunia

Tak zwana "ustawa o bestiach" obowiązuje od 2013 roku. Na mocy jej przepisów zbrodniarze, którzy kończą odbywanie kary pozbawienia wolności mogą zostać skierowani do Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie (woj. mazowieckie). Ustawa powstała z myślą między innymi o seryjnych mordercach czy gwałcicielach, którzy mogą po opuszczeniu więzienia nadal stwarzać zagrożenie dla społeczeństwa takich jak: Leszek Pękalski zwany "Wampirem z Bytowa", seryjny morderca i pedofil Henryk Kukuła, czy morderca czterech chłopców Mariusz Trynkiewicz.

Właśnie ten ostatni stał się symbolem "ustawy o bestiach". Morderca z Piotrkowa Trybunalskiego często stawał się przykładem zbrodniarza, który może wyjść na wolność i stwarzać zagrożenie.

W ośrodku w Gostyninie po latach jego funkcjonowania zaczyna jednak brakować miejsc. Jak przekonuje poseł PiS z Wielunia Paweł Rychlik, ustawa o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób zwana "ustawą o bestiach" pilnie wymaga nowelizacji, która pozwoli stworzyć kolejne podobne ośrodki.

Obecnie w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie przebywa 93 pacjentów. Niestety liczba ta będzie ulegać zwiększeniu, dlatego w trosce o bezpieczeństwo całego społeczeństwa trzeba stworzyć kolejne miejsca odosobnienia i terapii tych niebezpiecznych jednostek - mówi poseł Rychlik - Dlatego stworzyliśmy poselski projekt nowelizacji ustawy, który stwarza możliwości prawne i finansowe na utworzenie kolejnych miejsc dla osób stwarzających zagrożenie. Mam nadzieję, że bez zbędnej zwłoki Senat po uchwaleniu przez Sejm przystąpi do pracy na projektem.

Poseł z Wielunia, który został upoważniony do reprezentowania wnioskodawców w pracach nad projektem złożył już propozycję nowelizacji do Marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

Czym jest ustawa o bestiach?

Głównym powodem wprowadzenia tzw. "ustawy o bestiach" był fakt, że kilku zbrodniarzy z czasów PRL zbliżało się w 2013 roku do zakończenia odbywania kary. Wśród nich znalazł się wspomniany Mariusz Trynkiewicz, który odsiadywał wyrok 25 lat pozbawienia wolności. Za tak krótki wyrok dla mordercy dzieci odpowiada amnestia z 1989 roku.

Trynkiewicz początkowo został skazany na karę śmierci. Amnestia z 1989 roku zmieniała wyroki śmierci na drugi najwyższy wówczas wymiar kary - 25 lat pozbawienia wolności. W Polsce przez lata nie było jeszcze kary dożywotniego pozbawienia wolności, przez co wielu przestępców skazanych za czyny pedofilskie, gwałty i zabójstwa (w tym seryjnych morderców) otrzymało wyroki 25 lat pozbawienia wolności.

Na mocy ustawy do ośrodka w Gostyninie mogą trafiać także osoby skazane później, ale nadal stwarzające zagrożenie. Ustawa umożliwia też zamiast umieszczania w ośrodku, stosowanie wobec takich osób nadzoru prewencyjnego.

W naszej galerii zdjęć znajdziecie kilka przypadków zbrodniarzy, wobec, których zastosowano lub zachodziła możliwość zastosowania przepisów "ustawy o bestiach". W opisach znajdziecie linki do artykułów opisujących zbrodnie popełnione te osoby.

Brakuje miejsc w ośrodku dla zbrodniarzy. Będzie zmiana "ustawy o bestiach"? Zobacz jakich zbrodni dotyczy ustawa

Brakuje miejsc w ośrodku dla zbrodniarzy. Będzie zmiana "ust...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto