Bursztynowa komnata i rzemieślnicy nowymi atrakcjami Święta Bursztynu

Artykuł sponsorowany
Gmina Wieluń pozyskała dofinansowanie z Unii na obsługę Europejskiego Święta Bursztynu, które odbędzie się 9 i 10 sierpnia. Nie zabraknie nowości i niespodzianek. Jedną z nich jest bursztynowa komnata

W sierpniu wielunian czeka kolejna edycja Europejskiego Święta Bursztynu.

- Tegoroczna ósma edycja święta, jak zawsze będzie nawiązywać do antycznych elementów kultury śródziemnomorskiej, w połączeniu z dawnym Szlakiem Bursztynowym. Nieodłącznym elementem będą wyścigi rydwanów i prezentacje legionów rzymskich. Dodatkowymi atrakcjami, które od tego roku powinny wejść na stałe do formuły imprezy, będą pokazy rzemiosł historycznych i kramy rzemieślników. W Polsce odbywa się kilka imprez historycznych, dających możliwość zakupu produktów wykonanych przez rzemieślników, jednak w centralnej części kraju niestety nie ma takiej imprezy czy jarmarku - podkreśla Janusz Antczak, burmistrz Wielunia.

Jedną z najważniejszych atrakcji tegorocznego święta będzie bursztynowa komnata. Co to takiego?

- To, że udało mi się nawiązać pewne kontakty z ludźmi na Szlaku Bursztynowym w Europie powoduje, że jestem taką skrzynką kontaktową ciekawych wieści. Jeden z moich przyjaciół zakomunikował mi, że komnata bursztynowa może być szansą na uwypuklenie przekazu wieluńskiego święta. Europejska premiera komnaty odbyła się w 2010 roku, wtedy posłużyła ona jako scenografia zaprojektowana do operetki "Carewicz", wystawianej w Austrii. W Wieluniu będziemy mogli oglądać jej wierną kopię, składającą się z 15 modułów, na których zamocowane są okna, lustra, kinkiety i płaskorzeźby. Komnata ma imponujące wymiary 13,5 m długości i 4,35 m wysokości - wylicza Janusz Antczak.

Europejskie Święto Bursztynu objęli patronatem honorowym Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, Podsekretarz Stanu Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju Marceli Niezgoda, a także Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień.

- Na organizację święta pozyskaliśmy wsparcie finansowe z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach projektu związanego z budową marki Nadwarciańskiego Szlaku Bursztynowego - dodaje burmistrz Wielunia.

Przypomnijmy, że wcześniej na realizację projektu szlaku bursztynowego powiat wieluński pozyskał z RPO ponad 37 mln zł, m.in. na przebudowę dróg gminnych i powiatowych oraz budowę dróg leśnych, znakowanie ścieżek rowerowych, restaurację zabytków, uruchomienie wypożyczalni sprzętu turystycznego, punktów informacji turystycznej i ekologicznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto