Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy trzeba nosić maseczkę w pracy? Kiedy wolno pracować z odsłoniętą twarzą w biurze? (15.10.2020)

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Tetiana Shyshkina/ Unsplash.com
Przepisy nakładają obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych na terenie żółtych i czerwonych stref, a także w pracy. Można jednak znaleźć pewne odstępstwa od reguły. Zobacz, czy musisz mieć maseczkę, jeśli pracujesz w biurze, na poczcie czy w sklepie.

Od 10 października 2020 r. prawie cała Polska znajduje się w żółtej strefie. Oprócz tego wybrane powiaty należą do czerwonej strefy. W obu strefach obowiązuje nakaz noszenia maseczek w miejscach publicznych.

Rozporządzenie z dnia 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii nakłada na pracowników obowiązek zakrywania ust i nosa w większości miejsc, gdzie można mieć kontakt z innymi ludźmi. Zamiast maski czy maseczki można użyć odzieży lub jej części (np. chusty, apaszki czy szalika), a nawet przyłbicy lub kasku ochronnego.

Par. 27 ust. 1 pkt c rozporządzenia mówi, że należy zasłaniać nos i usta: „w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny”.

Taki zapis wzbudził wątpliwości pracodawców. Wielu z nich zaczęło zastanawiać się, czy to oznacza, że pracownicy biurowi muszą wykonywać swoje obowiązki w maseczkach. Na szczęście oficjalne stanowisko rządu można sprawdzić na stronie gov.pl. W sekcji „Pytania i odpowiedzi” możemy przeczytać, że „nie ma obowiązku zakrywania twarzy w miejscu pracy” (stan na 13 października 2020).

Na stronie znajdziemy także dodatkowe wyjaśnienia dotyczące pracowników biurowych. Dowiemy się, że nie trzeba zasłaniać twarzy w biurze, „jeśli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymagania sanitarne”.

Wyjątek stanowi sytuacja, w której pracownik biurowy ma kontakt z osobą z zewnątrz firmy, np. z klientem lub interesantem. W takim przypadku należy zakryć twarz na czas spotkania.

Przykładowo, pracownik wykonujący swoje obowiązki w oddzielnym pokoju, bez styczności z osobami spoza pracy, nie musi zasłaniać ust i nosa. Jeżeli jednak ktoś pracuje na recepcji, odbiera dokumenty od kurierów czy klientów i ma styczność z osobami z zewnątrz, powinien zasłaniać usta i nos.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto