MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

"Dereniowy skarb" w Zadzimiu otwarty. Zabytkowy park po rewaloryzacji odzyskał dawny blask. Tak wygląda zadzimska perła (ZDJĘCIA i FILM)

Krzysztof Kaniecki
Krzysztof Kaniecki
"Dereniowy skarb" w Zadzimiu otwarty
"Dereniowy skarb" w Zadzimiu otwarty Krzysztof Kaniecki
"Dereniowy skarb" w Zadzimiu otwarty. Zabytkowy park po rewaloryzacji odzyskał dawny blask stając się prawdziwą perełką w koronie zadzimskiej gminy. Do pełni szczęścia brakuje tylko odnowienia pałacu, który od lat popada w ruinę.

Zespół pałacowo-parkowy w Zadzimiu. Historia

Początki zespołu pałacowo-parkowego w Zadzimiu sięgają drugiej połowy XVIII wieku. Wtedy to Karol Dąmbski, wojewoda sieradzki i pułkownik wojsk koronnych odziedziczył Zadzim po swym ojcu. Józefie. Pomysł na styl i wygląd 7,5-hektarowego parku podkreślającego oś nowego pałacu Karol zaczerpnął z samej stolicy. Tam uczestniczył w koronacji ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego. Podczas pobytu w stolicy zapoznał się z ówczesnymi trendami w projektowaniu rezydencji oraz otaczających ich ogrodów. Po powrocie do Zadzimia Karol postanowił urządzić stary dwór modrzewiowy w stylu francuskim. Około roku 1770 wytyczono park ze szpalerami podkreślającymi oś nowego pałacu.

Pod koniec XVIII wieku uliczkami tego parku przechadzali się kolejni właściciele tego obiektu - członkowie rodziny Jarocińskich. Ich wysiłki, zwłaszcza Wojciecha przyczyniły się do rozkwitu obiektu, czego świadkami były otaczające uczestników sobotniej uroczystości drzewa: jesiony, lipy, kasztany, modrzewie europejskie oraz pomnikowe dziś okazy dębów szypułkowych, graby uformowane w dwie aleje i dereń porastające unikatowe aleje.

- Drzewa zapewne mogłyby powiedzieć nam niejedną historię - zauważyła Dorota Glapska, która prowadziła uroczystość. - Gdyby mówiły, może zdradziłyby nam historię powstańca, styczniowego, rannego bezimiennego żołnierza, który szukał schronienia w zadzimskim pałacu. Dziś powstańcowi szumią te same drzewa. Po śmierci pochowano go tuż przy granicy parku.

Po II wojnie światowej obiekt niszczał. Po zadzimskim parku chętnie spacerowali jego mieszkańcy, ale rządziła tu głównie przyroda. Dziś tutejszą fosę odwiedzają kurka wodna i czapla, a pałac stał się domem dla wiewiórek, puchaczy i wielu innych gatunków ptaków. Mieszkańcy Zadzimia i okolic zawsze z troską spoglądali w stronę tego obiektu i zastanawiali się, czy jeszcze kiedyś wypięknieje. I w końcu stało się to rzeczywistością.

"Dereniowy skarb" w Zadzimiu otwarty

Pandemia koronawirusa wymogła jednak na gospodarzach gminy Zadzim, by uroczystość otwarcia nie miała hucznej oprawy. Obiekt jest jednak dostępny dla wszystkich, którzy chcą tu być. Warunkiem jest jednak przestrzeganie zasad dystansu społecznego i troski o bezpieczeństwo.

Przeprowadzona w latach 2019-2020 rewaloryzacja parku w Zadzimiu była możliwa dzięki pieniądzom z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, które gmina pozyskała w ramach konkursu "Przyrodnicze perły województwa łódzkiego". Można śmiało powiedzieć, że zadzimska perła odzyskała dawny blask. Symboliczne klucze do zrewaloryzowanego za ponad 8 mln zł obiektu wójtowi gminy Zadzim Krzysztofowi Woźniakowi w imieniu wykonawcy inwestycji przekazał Gabriel Skrzypczyński, prezes firmy Drewzel z Wojsławic - główny wykonawca zadania.

- "Dereniowy skarb", to prawdziwy skarb przyrody - mówi wójt gminy Zadzim Krzysztof Woźniak. - Przepiękne stare dęby, kasztany, lipy, jesiony oraz aleje: dereniowa, lipowa i grabowe. Zespół pałacowo-parkowy zawdzięczamy rodzinie Dąmbskich. Na ponad 7-hektarach parku mamy tu wspaniałe pomniki przyrody. Sześć dębów, a największy z nich ma w obwodzie ponad 653 centymetry. Kolejnym pomnikiem jest unikatowa w skali kraju aleja dereniowa.

W ramach zadania "Rewaloryzacja Zabytkowego Parku w Zadzimiu, gm. Zadzim" wykonano m.in. zabiegi pielęgnacyjne i lecznicze na drzewostanie i krzewach, przywrócono stare i wykonano nowe alejki spacerowe, wybudowano amfiteatr, fontannę. Park wyposażony został w mała architekturę: mostki, ławki, i plac zabaw. Oczyszczono i pogłębiono zbiornik wodny. Nasadzono nową roślinność ozdobną i posiano trawę. Wybudowane zostało nowe ogrodzenie parku. W ramach promocji projektu na zlecenie gminy wydany został album fotograficzny poświęcony parkowi i jego okolicy. Park zyskał też nowe oświetlenie z elementami podświetlenia. Rada Gminy Zadzim w nawiązaniu do ponad stuletniej alei dereniowej nadała zespołowi pałacowo-parkowemu imię "Dereniowy skarb". Symbolem parku została gałązka z owocem derenia. Rewaloryzacja tego miejsca sprawiła, że park nie tylko odzyskał swój dawny blask, ale daje też możliwość szerszego wykorzystania go dla potrzeb kulturalnych i społecznych.

Zabytkowy park po rewitalizacji odzyskał dawny blask

- Wszystko zaczęło się od marzenia, by pokazać jakie piękno drzemie w naszym zadzimskim parku - mówi wójt Woźniak. - Musieliśmy zlikwidować istniejący w naszym zabytkowym obiekcie budynek hydroforni z białej cegły czy asfaltowe boisko z wgłębnika obok pałacu. Chcieliśmy, by park był piękny i funkcjonalny, by zwiedzający czy korzystający z niego na co dzień docenili jego wyjątkowe walory przyrodnicze, ale i krajobrazowe. Dziś zachęcam wszystkich do zwiedzania parku. Przygotowaliśmy szczególną trasę "Spacerem po złoty róg", z bohaterami "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. Zobaczcie państwo, gdzie stoi "Czepiec", jak potężny jest "Gospodarz", gdzie "Para młoda". Przysiądźcie się przy "Haneczce", odwiedźcie "Zakątek Powstańca" i odnajdźcie "Jaśka" i "Złoty róg".

Uroczyste otwarcie "Dereniowego skarbu" w Zadzimiu uświetnił występ Grupy MoCarta".

"Dereniowy skarb" w Zadzimiu otwarty

"Dereniowy skarb" w Zadzimiu otwarty. Zabytkowy park po rewa...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Paliwo na stacjach będzie tańsze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto