Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drugi miód ze spalskich barci

Beata Dobrzyńska
Już cztery pszczele rodziny zamieszkały w barciach wydrążonych w spalskich sosnach.
Już cztery pszczele rodziny zamieszkały w barciach wydrążonych w spalskich sosnach. Grzegorz Gałasiński
Już cztery pszczele rodziny zamieszkały w barciach wydrążonych w spalskich sosnach. Tomasz Dzierżanowski, przyrodnik ze Spalskiego Parku Krajobrazowego, który dogląda dzikich pszczół, szykuje się do tegorocznych zbiorów.

Wszystko zaczęło się trzy lata temu, kiedy na zaproszenie spalskiego parku do Polski przyjechało dwóch bartników z Baszkirii (azjatycka część Rosji), którzy w kilku wiekowych sosnach nad Pilicą wydrążyli barcie i nauczyli zapomnianego fachu Polaków. Pierwsze pszczoły zamieszkały w barciach już w 2007 r. Pierwszy miód zebrano jednak rok temu.

- W tym roku pszczoły uwijają się w czterech barciach. Zbiory będzie można zacząć na przełomie września i października, po pierwszych przymrozkach - mówi Dzierżanowski.

W ubiegłym roku z jednej barci, w której przez całe lato mieszkały pszczoły, udało się pozyskać 4,5 kg miodu.

- Chcielibyśmy z czasem stworzyć gotowy produkt i sprzedawać, ale do tego potrzeba kilkaset barci w całej Polsce - mówi przyrodnik. - Bartnictwo wymarło u nas sto lat temu, więc trudno szybko spodziewać się efektów.

Pan Tomasz przyznaje, że ubiegłoroczny miód był bardzo smaczny. Próbował go ze znajomymi przyrodnikami i kolejnymi kandydatami na bartników. W najbliższym czasie przyrodnicy planują wykonanie kolejnych barci. Więc jest szansa, że z roku na rok zbiory będą coraz większe.

- Nie możemy spodziewać się ogromnych ilości z jednej barci, bo najbardziej pszczołom sprzyjają lasy z lipami i klonami, a nie jest wiele - dodaje przyrodnik.

Warto jednak przypomnieć, że nie o miód tu głównie chodzi, ale o przywracanie niektórych ras dziko żyjących pszczół, które w wielu miejscach zupełnie już wyginęły, a są bardzo ważne dla ekosystemu leśnego.

Jak wyjaśniają przyrodnicy, jeśli pszczoły zadomowią się i zaczną rozmnażać, będzie ich więcej także w sadach i na polach, a dzięki temu mieszkańcy mogą liczyć na lepsze owocowanie drzew i krzewów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto