Duma z Łódzkiego tym większa, im wyższa jakość życia w regionie

Artykuł sponsorowany
Kolej aglomeracyjna to tylko jedno z działań, które buduje tożsamość regionu - mówi Marek Mazur, przewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego

Panie Przewodniczący, po niemal ośmiu latach kierowania Sejmikiem Województwa Łódzkiego można pokusić się o wnikliwe refleksje na temat funkcjonowania samorządu wojewódzkiego. Przewodniczących sejmików z takim stażem nie ma w Polsce zbyt wielu… Jakie są Pana spostrzeżenia z perspektywy tych dwóch kadencji?

W ciągu tych ośmiu lat polskie regiony, a wśród nich województwo łódzkie, bardzo się zmieniły. To dla mnie ogromna satysfakcja, że miałem okazję nie tylko wnikliwie obserwować te zmiany, ale - jako przewodniczący sejmiku - także wpływać na ich kierunek. To prawie dekada, w ciągu której ugruntowaliśmy samorządność i nadaliśmy jej nową jakość. W tym względzie mamy wiele do zaoferowania, chociażby naszemu wschodniemu sąsiadowi. Dużo się ostatnio mówi, że polskie doświadczenia, polski know-how w dziedzinie samorządności może być naszym najcenniejszym wkładem w stabilizację i modernizację Ukrainy.

Zmiany widać gołym okiem. Dzięki ogromnym środkom unijnym nasze miasta, miasteczka i wsie zmodernizowały się i wypiękniały, a całe województwo łódzkie wciąż jest wielkim placem budowy. Jaka była rola samorządu wojewódzkiego w tym skoku cywilizacyjnym? Czy mieszkańcy zdają sobie sprawę z wkładu samorządowców w dynamiczny rozwój swoich miejscowości?

Jestem przekonany, że mieszkańcy naszego regionu coraz lepiej identyfikują przemiany, jakie zachodzą w całym województwie, z ogromną pracą samorządowców wszystkich szczebli. Prawie nikt już nie oczekuje interwencji w swoje lokalne sprawy od szczebla centralnego. Każdy doskonale zdaje sobie sprawę, ile zależy od rzetelnej pracy radnych, wójta, burmistrza czy prezydenta miasta. W świadomości mieszkańców ugruntowała się także rola Sejmiku Województwa Łódzkiego. Wspomniane środki unijne przecież sprawnie rozdysponował samorząd wojewódzki. To były ogromne pieniądze - w poprzedniej perspektywie finansowania na lata 2007 - 2013 ponad 6 miliardów złotych. Sejmik nowej kadencji będzie miał do rozdysponowania jeszcze więcej, bo około 9 miliardów złotych. Efektywne wydanie tych środków to główne zadanie dla nas - samorządowców. Z doświadczenia wiem, że doskonale sobie z tym poradzimy.

Kilka lat temu mówił Pan o potrzebie budowania wspólnej tożsamości regionalnej. Wskazywał Pan, że mieszkańcy np. Wielkopolski czy Śląska mają świadomość wspólnotową, czego wciąż brakuje mieszkańcom województwa łódzkiego. Czy w tym zakresie coś się zmieniło?
Konsekwentnie pracujemy nad tworzeniem takiej wspólnotowej tożsamości i obserwujemy już pozytywne efekty tych starań. Mieszkańcy widzą, jak bardzo zmienia się ich region i czują dumę z tych przemian. To podstawa, ponieważ dumę z bycia mieszkańcem województwa łódzkiego możemy wzbudzać głównie przez podnoszenie jakości życia. To jednak nie wszystko - staramy się również prowadzić odpowiednie działania, które przyśpieszają proces budowania tożsamości regionalnej. Łódzki Dom Kultury wychodzi ze swoimi projektami kulturalnymi głęboko w region, za kilka miesięcy ruszy Łódzka Kolej Aglomeracyjna, która wiele miejscowości połączy z Łodzią. Supernowoczesne pociągi pozwolą mieszkańcom województwa korzystać z dobrodziejstw dużego miasta, łodzianie natomiast będą się mogli cieszyć pięknem przyrody i atrakcjami turystycznymi regionu. Stworzyliśmy nową, bardzo innowacyjną strategię promocyjną oraz logo "promuje łódzkie", które jest otwarte na pomysły i wydarzenia, a każdy może je wypełnić własną treścią. Najwybitniejszych mieszkańców regionu nagradzamy Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Łódzkiego…

Wręczanie Odznaki Honorowej już na stałe wpisało się w scenariusz uroczystych sesji z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego. Kto w tym roku otrzymał to prestiżowe odznaczenie?

Wszyscy laureaci Odznaki Honorowej za Zasługi dla Województwa Łódzkiego swoją pracą i działalnością - czy to społeczną, naukową, kulturalną czy sportową - przyczynili się do wszechstronnego rozwoju naszego regionu oraz do jego wypromowania w kraju i za granicą. W tym roku to prestiżowe odznaczenie otrzymał Zbigniew Bródka - pierwszy w historii województwa łódzkiego mistrz olimpijski. Mam wyjątkową satysfakcję, ponieważ wniosek o wyróżnienie naszego złotego panczenisty złożyło Wojewódzkie Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe w Łodzi, którego jestem prezesem. Odznakę Honorową otrzymał również Andrzej Moszura - ceniony ekspert gospodarczy oraz Stowarzyszenie "Klub 500 Łódź". Wszystkim serdecznie gratuluję.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto