Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Zebry. Poznajcie niesamowitą historię Ayi z Zoo Borysew koło Poddębic. Nie uwierzysz, jakie przeżycia ma za sobą ZDJĘCIA

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
Osobiste perypetie zakończone prawdziwym happyendem i przyjaźń, która pozwoliła zwalczyć depresję. Tak niesamowita historia stała się udziałem… zebry, która jest jedną z atrakcji Zoo Borysew koło Poddębic. W tym tygodniu wraz z całym stadem miała swoje święto z racji obchodzonego zimową porą Dnia Zebry.

W Zoo Borysew podziwiać można sześć zebr. Najbardziej charakterystyczna – jest cudowna i bardzo przyjazna klacz Aya. Tak naprawdę jej prawdziwe imię to Kya, ale wszyscy na nią mówią Aya i tak już zostało – z humorem podaje ogród.

To historia Ayi jest tak niesamowita. - To jedna z najmniej bojaźliwych i najbardziej ciekawskich ze stada zebr Chapman zamieszkujących w Zoo Borysew. Do ogrodu trafiła kilka lat temu ze swoim mężem Ugo. Po dołączeniu do stada, samiec przestał się interesować żoną. Później brak zainteresowania przerodził się w złość. Z całego stada właśnie Ayę ganiał najbardziej. Jego awanturniczy sposób bycia zakończył się ugryzieniem Ayi w nogę. W ranę wdało się zakażenie i trzeba było wyczyścić ją chirurgicznie. Noga się zagoiła, ale to zdarzenie było wyraźnym sygnałem dla opiekunów do wprowadzenia zmian w stadzie. Efektem awanturniczych akcji samca, było rozdzielenie stada - relacjonuje ZOO Borysew podkreślając, że wszystko skończyło się szczęśliwie. - Ugo trafił do innego ogrodu. W jego miejsce do Borysewa przyjechał młody Ademola, który jest czuły, opiekuńczy wobec swojej nowej partnerki i najprawdopodobniej teraz Aya zostanie szczęśliwą mamą, bo brzuszek już jej się robi okrągły!

Aya pomogła przyjaciółce zwalczyć… depresję

Jej najlepszą przyjaciółką jest druga najmniej bojaźliwa samica - Jua, którą Aya wyprowadziła z depresji. - W chwili kiedy się poznały, Jua przezywała utratę swojego dziecka. Była smutna, osowiała, niewiele jadła. To właśnie radosna Aya przywróciła jej energię i dzisiaj Jua dobrze się czuje w stadzie.

- Wielu się wydaje, że zebry są takie same, ale to nieprawda. Mają inne charaktery, a my - ich opiekunowie - potrafimy je rozpoznać po paskach – kontynuuje opowieść Natalia Zawisza, weterynarz Zoo Borysew. - Obserwujemy ich zachowania i dokładnie wiemy, kiedy są smutne, czy się lubią, kiedy robią sobie na złość. Akurat zebry należą do bardziej płochliwych zwierząt, ale gdy znajdzie się w stadzie taka odważna Aya, ciągnie za sobą inne zwierzęta które stają się bardziej ciekawskie i podchodzą bliżej człowieka.

W naturze – jak uzupełnia Zoo Borysew - zebry żyją w południowo-wschodniej Afryce. Grupa rodzinna składa się z jednego ogiera, kilku samic i ich potomstwa. Młode ogiery zwykle tworzą grupy kawalerskie. Ponieważ nie są to zwierzęta terytorialne, na terenie obfitym w pożywienie można spotkać do kilkudziesięciu tysięcy osobników na raz. na krótkich dystansach potrafią biec z prędkością do 60 km/h. Na wolności żyją do 20 lat, w niewoli przynajmniej kilka lat dłużej.

Zedonk z Borysewa. Trzyma porządek w stadzie

Osobliwym okazem w Zoo Borysew jest krewny zebry – zedonk. To połączenie osła z zebrą. Zedonk jest bardzo rzadko spotykaną hybrydą, w której matka jest osłem, a ojciec zebrą. Dziko urodzone spotykane są czasem w Afryce, w rejonach, w których blisko siebie występują zebry i osły. Z wyglądu przypomina bardziej osła, ale dodatkowo posiada paski, które widoczne są głownie na kończynach.

Samica z borysewskiego zoo, ma w tym stadzie szczególne względy. - Jest takim łącznikiem w stadzie, ona zawsze pilnuje wszystkich. Teraz wyjechała do innego ogrodu zoologicznego żeby nam układać młodą zeberkę, która ma dołączyć do naszego stada późną wiosną. Bo wiemy, że jak przyjdzie z zedonkiem, to nikt tej nowej nie podskoczy – mówi z uśmiechem Natalia Zawisza, weterynarz z Zoo Borysew.

Zoo Borysew zaprasza do odwiedzin także zimą. Komfortowe zwiedzanie zapewnia urządzony niedawno Dom Zimowy. KLIKNIJ W LINK PONIŻEJ:

Nowa turystyczna atrakcja w Łódzkiem. Zoo Borysew urządziło ...

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto