Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ekologiczno-artystyczna "Kolorowa Lokomotywa" zintegrowała region

Redakcja
W czasie wiosenno-jesiennej edycji projektu pod nazwą "Kolorowa Lokomotywa" realizowano hasło "Poznaj małą łódzką ojczyznę"

Wszystkie działania merytoryczne projektu projektu Łódzkiego Domu Kultury ukierunkowane były na stworzenie spektaklu teatralnego do wiersza Juliana Tuwima "Ptasie radio".

Autorami scenariuszy spektakli byli nauczyciele i animatorzy kultury z placówek partnerskich z województwa łódzkiego (ośrodki z 42 gmin), a aktorami dzieci biorące udział w projekcie. Uczestnicy wzięli udział w warsztatach realizujących ideę recyklingu; celem zajęć było wykonanie kostiumów, scenografii, aranżacji wnętrz do przedstawienia "Ptasie radio".

Uczestnicy "Kolorowej Lokomotywy wzięli udział w sześciu typach warsztatów. Na tą edycję projektu składały się warsztaty z tkaniny i koronki, podczas których dzieci poznawały techniki wykonywania drobnych przedmiotów artystycznych z różnych rodzajów tkanin, koronek, tiulu, nici, włóczki, pasmanterii, itp., które zostały przeznaczone do wyrzucenia, a jednak w tym wypadku dano im "drugie życie". Dzieci brały udział w zajęciach z projektowania ubiorów i elementów scenograficznych z surowców odzyskanych oraz ze scenografii ekologicznej inspirowanej architekturą biomorficzną. W przygotowaniu dekoracji do przedstawienia pomogła im również umiejętność filcowania wełny na mokro, podczas których powstawały wielobarwne kwiaty, a także warsztaty z odzyskiwania i produkcji papieru. W zgłębianiu tajników sztuki dzieciom pomagali pracownicy Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Politechniki Łódzkiej oraz Centralnego Muzeum Włókiennictwa. Warsztaty odbywały się na terenie Łódzkiego Domu Kultury, Centralnego Muzeum Włókiennictwa, Domu Papiernika, Politechniki Łódzkiej i Łódzkiego Domu Kultury.

Wydaje się, że taka forma zapewnienia dzieciom wolnego czasu sprawdza się znakomicie.
- Już teraz zgłosiła się kolejna grupa dzieci, która pytała o możliwość uczestniczenia w projekcie w przyszłej edycji - nie kryje entuzjazmu Halina Mikuszewska, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Przedborzu. - Projekt szalenie podobał się zarówno dzieciom, jak i rodzicom. Nikomu nie przeszkadzała nawet konieczność wczesnego wstawania na warsztaty- dodaje.

Projekt uzyskał ogromne wsparcie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Andrzej Czapla, zastępca prezesa zarządu WFOŚiGW podkreślił, że fundusz będzie wspierał nadal tę akcję. Dyrektor ŁDK, Jacek Sokalski zapewnia, że zrobi wszystko, co w jego mocy, by "Kolorowa Lokomotywa" ruszyła w przyszłym roku, a jego marzeniem jest, by dotarła do wszystkich gmin w województwie łódzkim.
Wyniki konkursów

Podczas uroczystego finału wręczono nagrody w kategoriach:
Scenografia ekologiczna:

I miejsce - Bolimów (powiat skierniewicki)
II miejsce - Lipce Reymon-towskie (powiat skierniewicki)
III miejsce - Osjaków (powiat wieluński)

Kostium do spektaklu:
I miejsce - Mniszków (powiat opoczyński)
II miejsce - Dmosin (powiat brzeziński)
III miejsce - Bedlno (powiat kutnowski)

Wykonanie i gra aktorska:
I miejsce - Aleksandrów (powiat piotrkowski)
II miejsce - Inowłódz (powiat tomaszowski)
III miejsce - Drużbice (powiat bełchatowski)

Scenariusz spektaklu:
I - Ujazd (powiat tomaszowski), autorka Magdalena Sęk
II miejsce - Nowe Ostrowy (powiat kutnowski), autorki Anna Broszczak i Renata Pastusiak
III miejsce - Sokolniki (powiat wieruszowski), autorki Beata Waniek, Zofia Siwik

Partnerem publikacji jest Łódzki Dom Kultury w Łodzi

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto