Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Mediów "Człowiek w zagrożeniu" 2017

Dariusz Pawłowski
Wśród konkursowych filmów jest obraz „Beksińscy. Album wideofoniczny” w reżyserii Marcina Borchardta
Wśród konkursowych filmów jest obraz „Beksińscy. Album wideofoniczny” w reżyserii Marcina Borchardta materiały prasowe
Wkrótce w Łodzi rozpocznie się już 27. edycja ważnego Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu”

Wyjątkowe wydarzenie, gromadzące opowieści o niepokojach współczesnego mieszkańca Ziemi, odbędzie się w Łodzi w dniach 21-25 listopada. Gospodarzem 27. Festiwalu Mediów „Człowiek w Zagrożeniu” jest Muzeum Kinematografii.

W czasie pięciu festiwalowych dni, w trzech salach pokazowych, odbędzie się ponad 80 projekcji. Do konkursu zostało zakwalifikowanych 35 filmów i reportaży. Wybór został dokonany spośród 86 zgłoszonych tytułów. W festiwalowym jury zasiądą: Sławomir Grünberg, Ryszard Jaźwiński, Katarzyna Kubacka-Seweryn, Wojciech Staroń i zeszłoroczna laureatka Anna Zamecka.

Filmy powalczą o: Grand Prix Festiwalu - Nagrodę Miasta Łodzi i statuetkę Białej Kobry (15 tys zł); Nagrodę „Cierpliwe oko” im. Kazimierza Karabasza od Narodowego Centrum Kultury (10 tys zł); Nagrodę im. Aleksandra Kamińskiego za przezwyciężanie zagrożeń (7 tys. zł); Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich (5 tys zł); Nagrodę dla najlepszego reportażu telewizyjnego (5 tys zł) oraz o Medal Fundacji Monumentum Iudaicum Lodzense i Nagrodę od Uniwersytetu III wieku im. Heleny Kretz.

CZYTAJ TEŻ: CEPIK nie działa. Duży kłopot z rejestracją samochodów [AWARIA CEPIK 2.0]

Wśród film zakwalifikowanych do konkursu są produkcje łódzkiej Szkoły Filmowej: „I tak upłynął wieczór i poranek”, reż. Giovanni Pierangeli; „Nauka”, reż. Emi Buchwald; „Pięknie się nam układa”, reż. Maciej Jankowski; „Postać fikcyjna”, reż. Barnaba Bonati; „Raz dwa zero”, reż. Anna Pawluczuk i „W drodze”, reż. Roman Kałuża-Wierzchosławski.

O Białą Kobrę rywalizować będą również takie tytuły, jak: znany z kin film „Beksińscy. Album wideofoniczny” Marcina Borchardta, „Mój wróg, moja miłość” Krzysztofa Langa czy „Oczekiwanie” Ryszarda Lenczewskiego. Swój nowy łódzki film pokaże w konkursie Piotr Szczepański. To „Dom/Łódź” - opowieść o artystach alternatywnej łódzkiej sceny muzycznej, którzy założyli spółdzielnię socjalną i powołali do życia klub Dom, który stał się dla nich miejscem realizowania pasji, ale i biznesem.

Poza konkursem pokażane zostaną dokumenty ze świata, w tym nominowane do Europejskich Nagród Filmowych obrazy Siergieja Łoźnicy („Austerlitz”) i Tonislava Hristova („Dobry listonosz”), a także nominowany do Oscara film Raoula Pecka „Nie jestem twoim murzynem”.

- Poruszymy tematy kontrowersyjne i ważne: wykluczenie, tolerancja, kryzys migracyjny, ekologia i poszanowanie przyrody. Pokażemy filmy o Syrii i Donbasie, o społecznej izolacji i przekraczaniu barier, o słynnych postaciach i „szarych ludziach” - wyjaśniają organziatorzy.

Ciekawym dodatkiem w tym roku będą pokazy dokumentów z taśmy filmowej 16 i 35 mm. Część projekcji odbędzie się we wnętrzach Pałacu Scheiblera, a towarzyszyć im będzie dyskusja o granicach gatunkowych form dokumentalnych.

Wstęp na wszystkie festiwalowe projekcje i spotkania jest bezpłatny. Szczegółowe informacje na stronie: www.festiwalmediow.pl.

Festiwal „Człowiek w zagrożeniu” jest jednym z ważniejszych polskich festiwali filmowych. Organizowany od 1990 roku (nie odbył się w roku 1999) wyróżnił takich twórców, jak Jacek Bławut, Paweł Łoziński, Maciej Drygas, Henryk Dederko, Marcin Koszałka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto