Folklor łowicki jest marką rozpoznawalną nie tylko w kraju, ale i na świecie

Artykuł sponsorowany
Łowickie stroje ludowe, obok krakowskich, uchodzą za najpiękniejsze w naszym kraju i bardzo często uważane są za granicą za reprezentacyjne dla folkloru polskiej wsi. Jednak księżacki folklor to nie tylko słynne pasiaki

Władze Łowicza promują księżacką ludowość jako markę regionalną. Służy temu projekt "Folklor łowicki - wdrożenie i promocja marki regionalnej miasta Łowicza", który został dofinansowany przez władze województwa łódzkiego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego RPO WŁ na lata 2007-2013. Obecnie realizowany jest jego drugi etap.

Od 1 sierpnia ubiegłego roku do końca czerwca przyszłego na promocję marki "Folklor łowicki" wydane zostanie prawie 865 tys. zł, z których aż 85 proc. pochodzi z funduszy unijnych. Za te pieniądze w 2013 roku zorganizowano bardzo popularne wśród turystów warsztaty rękodzieła ludowego. Twórcy ludowi pokazywali chętnym, jak zrobić gwiazdy, kodry i inne rodzaje łowickich wycinanek. Podczas warsztatów będących częścią Księżackiego Jadła 2013 można było się także zagłębić w tajniki haftu, rzeźbiarstwa i garncarstwa.

Na zlecenie ratusza powstała także strona internetowa lowiczturystyczny.eu. Jest ona kompendium wiedzy nie tylko na temat folkloru łowickiego, ale prezentuje także liczne zabytki, z których część jest unikatem na skalę światową.

Promocyjnym strzałem w dziesiątkę był w tym roku Festiwal Księżaków połączony z obchodami Bożego Ciała. Słynna na cały świat kościelna procesja Bożego Ciała ściągnęła do Łowicza tysiące przyjezdnych. Wziął w niej udział także Prezydent RP Bronisław Komorowski wraz z małżonką Anną.

W ramach dofinansowanego z UE projektu w Łowiczu odbyły się wybory Księżanki i Księżaka Roku 2014. Reprezentacyjną parą UM w Łowiczu została Danuta Kaźmierczak (na zdjęciu w czasie procesji Bożego Ciała) z Błędowa oraz Radosław Kupiec z Łowicza. W burmistrzowskim konkursie wzięło udział dwanaście dziewcząt i czterech młodych mieszkańców powiatu łowickiego.

Marka regionalna "Folklor łowicki" promowana jest nie tylko w mieście nad Bzurą. Jej logo, nawiązujące do blisko 900-letniej historii pelikaniego grodu, można będzie zobaczyć na przeglądach ludowych w Kamieniu Pomorskim, Węgorzewie i Rzeszowie.

- Jeszcze pod koniec lat 90. XX wieku młodzież wstydziła się pasiastych ubiorów - mówi Irena Zawadzka z Łowicza. - Obecnie trendy jest posiadanie choć niewielkiego elementu stroju, który inspirowany jest niepowtarzalnym folklorem Księżaków Łowickich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto