Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia i kultura Żydów licealistce nieobca

Paweł Gołąb
Ada Błaszczyk zachęca rówieśników do poznawania innych kultur
Ada Błaszczyk zachęca rówieśników do poznawania innych kultur Fot. Paweł Gołąb
Nic tak nie zaciera różnic pomiędzy odmiennymi kulturami jak wzajemne poznanie. Wie o tym znakomicie licealistka sieradzkiego “Żeromskiego” Ada Błaszczyk. Tegoroczna maturzystka postanowiła wystartować w konkursie “Historia i kultura Żydów polskich” Fundacji Shalom osiągając znakomity efekt. Jej praca, w której w interesujący sposób opisała rolę kobiety na przestrzeni całego jej życia, zdobyła wyróżnienie, dzięki czemu zostanie wydrukowana trafiając do zbiorów organizatora.

Jaki pomysł miała Ada na udział w konkursie, o tym mówi już sam tytuł jej pracy “Cztery pory roku w życiu kobiety żydowskiej”, w którym do wiosny czy zimy porównała wchodzenie w dorosłość czy – odpowiednio - starość . Skąd w ogóle wzięło się zainteresowanie tą kulturą? – Od zawsze w moim domu były książki na ten temat. Kultura żydowska zainteresowała mnie, bo jest niezwykle bogata i ciekawa. Gdy usłyszałam o konkursie postanowiłam się sprawdzić, a przy okazji dowiedzieć czegoś więcej – relacjonuje uczennica klasy IIIf.
Ada do pracy przyłożyła się solidnie. Żmudne przygotowania objęły nie tylko zakupy i czytanie nowych książek, ale także przeszukiwanie Internetu w poszukiwaniu nowych źródeł i szukanie pomocy w gimnazjum żydowskim, by zdobyć tłumaczenie tytułu pracy na język hebrajski.
- Utrzymywanie harmonii, bycie podporą i wszelką pomocą w prawie każdej dziedzinie należało i należy do zajęć kobiety – nie tylko żydowskiej. Przez lata uczy się jak najlepiej sprawować rolę córki, matki, żony, ale zwłaszcza w tej kulturze podkreśla się, że tylko razem z mężczyzną tworzy pełnię i tylko tak może się całkowicie realizować. Myślę, że nasza katolicka tradycja wyznacza kobiecie taką samą rolę, chociaż jej pozycja w judaizmie jest chyba wyższa. Choćby posłuszeństwo wobec mężczyzny, tak podkreślane w katolickiej religii, w tradycji żydowskiej daje kobiecie więcej swobody i możliwości – pokusiła się o analizę zdobytej wiedzy licealistka.
Do jej zgłębiania zachęca innych. – Szczególnie młodzi ludzie powinni się otwierać na innych. To pozwala zwalczyć wzajemną niechęć, która opiera się na niezrozumieniu – podkreśla Ada, która angażuje się także w społeczne działania wspierając chociażby organizację Amnesty International walczącą o prawa człowieka.
Sama tajniki kultury żydowskiej chce zgłębiać dalej. Stąd plany, by po maturze rozpocząć studnia na hebraistyce w Warszawie.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto