MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jak kształtują się ceny paliw w Polsce w zależności od regionu? Jak wypada Łódzkie? Analiza od aplikacji PanParagon INFOGRAFIKI

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
Engin Akyurt z Pixabay
Do kilkudziesięciu groszy na jednym litrze może dochodzić różnica ceny paliwa na stacjach w Polsce. Tak wynika z danych przedstawionych przez aplikację PanParagon. Jak na tle całego kraju (dane za sierpień 2022 roku) wypada Łódzkie patrząc na benzynę, olej napędowy oraz gaz?

– Paragony dodawane anonimowo do aplikacji PanParagon to cenne źródło wiedzy na temat inflacji, czy średnich cen różnego rodzaju produktów. W czasie wakacji podróżując po Polsce zauważyliśmy, że koszty związane z paliwami różnią się względem danego regionu. Sprawdziliśmy więc czy nasze subiektywne odczucia mają odzwierciedlenie w rzeczywistości. Pod naszą lupę trafiły dziesiątki tysięcy paragonów w okresie od 1 do 31 sierpnia 2022 roku, a otrzymane wyniki przyporządkowaliśmy do konkretnych województw - wyjaśnia Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon do przechowywania dowodów zakupu i kontrolowania wydatków.

Benzyna. PB 98 różnica nawet 37 groszy na jednym litrze

Tankując benzynę PB 98 największego szoku cenowego można było doznać w województwie podkarpackim. To tutaj w sierpniu tego roku trzeba było liczyć się ze średnimi kosztami 7,63 zł za 1 litr tego typu benzyny. Na drugim miejscu w zestawieniu znalazło się województwo mazowieckie z ceną 7,59 zł/l. Ścisłe podium zamyka województwo śląskie, gdzie za 1 litr PB 98 przyszło nam zapłacić średnio 7,57 zł. Z kolei najbardziej preferencyjne ceny mieli kierowcy z województwa zachodniopomorskiego (7,26 zł/l), kujawsko-pomorskiego (7,31 zł/l) oraz podlaskiego (7,33 zł/l).

Benzyna. PB 95 najdroższe w lubuskim, a najtańsze w warmińsko-mazurskim

Zupełnie inna sytuacja cenowa przedstawia się w przypadku benzyny PB 95. Najdrożej jest w województwie lubuskim (7,05 zł/l), następnie zachodniopomorskim (7,03 zł/l) oraz opolskim (7,02 zł/l). Z kolei na najtańszą ofertę PB 95 na stacjach benzynowych mogą liczyć kierowcy z warmińsko-mazurskiego (6,86 zł/l), dolnośląskiego (6,92 zł/l) oraz wielkopolskiego (6,93 zł/l) i śląskiego (6,93 zł/l). Rozbieżność cenowa między najdroższą, a najtańszą ofertą wynosi zatem średnio 19 groszy na jednym litrze benzyny PB 95. Średnia różnica między najdroższą ofertą a najtańszą wynosi 19 groszy.

– Biorąc pod uwagę dwa rodzaje benzyny można zauważyć pewne skrajności. W województwie zachodniopomorskim można zatankować najtaniej i najdrożej w Polsce. Wszystko zależy od typu paliwa. W przypadku PB 98 kierowcy z tego regionu mogli liczyć na najlepszą ofertę, natomiast w zestawieniu cen PB 95 zachodniopomorskie na tle innych województw znalazło się w czołówce krajowej drożyzny. Z niemal identyczną sytuacją musieli zmierzyć się kierowcy z lubuskiego. Z kolei mieszkańcy województwa śląskiego mogli niemalże najtaniej w kraju zatankować PB 95 i jednocześnie wydając najwięcej w Polsce na PB 98 – analizuje Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon.

Diesel najdroższy w podlaskim i opolskim

Właściciele aut z silnikiem Diesla najwięcej pieniędzy za tankowanie zostawiają w województwie podlaskim i opolskim. To tutaj koszt za 1 litr oleju napędowego w sierpniu tego roku wynosił średnio 7,40 zł. Następnie na liście dieslowej drożyzny znalazły się województwo zachodniopomorskie (7,36 zł/l) oraz lubuskie (7,34 zł/l).
Najkorzystniejszymi cenowo województwami do tankowania oleju napędowego ON były: pomorskie, śląskie, świętokrzyskie i łódzkie.

LPG. Najdroższe na południowym zachodzie

W zależności od tego w jakim województwie tankujemy gaz LPG to ceny mogą się różnić aż o 30 groszy na 1 litrze. Najdrożej jest w południowo zachodniej części Polski, czyli w opolskim (3,52 zł/l), dolnośląskim (3,24 zł/l) i lubuskim (3,45 zł/l). Z kolei najtańszą ofertę na stacjach paliw mają mieszkańcy łódzkiego (3,22 zł/l), podkarpackiego (3,23 zł/l) i śląskiego (3,25 zł/l).

- Jak widać, oferta stacji benzynowych jest niezwykle zróżnicowana względem regionu w jakim się znajdujemy oraz jakim rodzajem paliwa tankujemy swoje auto. Różnica 37 groszy na jednym litrze może mieć znaczący wpływ na nasz budżet domowy. Warto zatem porównywać ceny na pobliskich stacjach i kontrolować swoje wydatki – kwitują twórcy porównania.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto