18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak planować budowe domu?

Redakcja
Rozmawiamy z Tomaszem Pabijańskim, doradcą finansowym, właścicielem łódzkiej firmy doradczej Prime Invest.

Coraz więcej mówi się o wykorzystaniu alternatywnych źródeł energii. Z jakich rozwiązań najczęściej się korzysta?

Rzeczywiście, wśród klientów, których wspieram doradztwem finansowym, coraz więcej jest takich, którzy decydują się na rozwiązania alternatywne. Najczęściej jest to instalacja kolektorów słonecznych lub pomp ciepła, które odzyskują naturalne ciepło ziemi.

Co, Pana zdaniem, skłania do takich wyborów?

Na podjęcie takich decyzji składa się wiele czynników, jednak głównym jest oszczędność. Utrzymanie mieszkań i domów drożeje. Coraz więcej wydajemy na paliwo i żywność. Rozwiązania proekologiczne to przede wszystkim minimalizacja kosztów w dłuższym czasie. Korzyści z wykorzystania takich rozwiązań są widoczne zwłaszcza przy odbiorze rachunku za prąd.

Badania wskazują, że 70 procent ankietowanych jako powód niezainteresowania odnawialnymi źródłami energii podaje wysokie koszty związane z inwestycją początkową. Czy rzeczywiście tak jest? Dla kogo te rozwiązania są dostępne?

Od razu zaznaczmy, że rozwiązania proekologiczne dostępne są także dla pojedynczych osób, nie tylko dla firm. Rzeczywiście, urządzenia, które pozwalają pozyskać energię alternatywną są kosztowne. Jednak w perspektywie długoterminowej koszty ich użycia są niskie. Sama energia odnawialna nic nie kosztuje. Warto więc spojrzeć na taką inwestycję jako rozwiązanie na wiele lat, bo przecież takim ona jest. A wracając do wysokich kosztów początkowych - z pomocą przychodzą takie źródła finansowania jak kredyty i dotacje.

Gdzie można je znaleźć?

Istnieje wiele możliwości. Jedną z nich jest wsparcie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, gdzie można uzyskać dotację lub pożyczkę. Drobnym przedsiębiorcom oferowane są kredyty, np. na kolektory słoneczne. Istnieje także możliwość spłaty części odsetek od kredytów już zaciągniętych. Niektóre banki komercyjne mają w ofercie niskooprocentowane kredyty udzielane na podstawie umów zawartych z producentami urządzeń lub z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dopłata w tym ostatnim przypadku może wynosić nawet 45 proc. kwoty przyznanego kredytu.

Które źródło finansowania jest, Pana zdaniem, najlepsze?

Odpowiedź jest prosta: to, które jest dopasowane do naszych potrzeb i możliwości. Ze względu na wielość i różnorodność możliwych źródeł finansowania, warto zgłosić się do doradcy finansowego, który zna rynek i dokona najlepszego w naszej sytuacji wyboru. Jednak wybór odpowiedniego produktu finansowego (czyli np. kredytu), to nie wszystko. Każde działanie, które podejmujemy w życiu, wpływa na nasze bezpieczeństwo finansowe. Dobrą inwestycją czasu jest skonstruowanie osobistego planu finansowego. Rzetelny plan uwzględnia wszystkie posiadane i planowane produkty finansowe. Jednak przede wszystkim tworzony jest pod konkretne cele życiowe, jak np. budowa domu. Dzięki takiemu narzędziu łatwiej jest podjąć decyzję, czy bardziej opłaca się zaciągnąć kredyt i wykorzystać odnawialne źródła energii, czy pozostać przy tradycyjnych rozwiązaniach. To jest zawsze indywidualna kwestia. Tylko kompleksowe podejście do finansów osobistych zapewni nam bezpieczeństwo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto