Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kazimierz Kutz i Jerzy Wójcik doktorami honoris causa Szkoły Filmowej w Łodzi

Dariusz Pawłowski
Szkoła Filmowa
Senat Szkoły Filmowej w Łodzi zdecydował o przyznaniu tytułów doktora honoris causa reżyserowi Kazimierzowi Kutzowi i operatorowi Jerzemu Wójcikowi. Wręczenie tytułów odbędzie się 13 grudnia.

Promotorami w postępowaniach o nadanie tytułów doktora honoris causa są Piotr Mikucki i Jolanta Dylewska, którzy wygłoszą swoje laudacje podczas uroczystości w Hali Filmowej Szkoły. Początek gali o godz. 12, będzie ona miała charakter otwarty.

Szkoła Filmowa przypomina, że honorowe tytuły wręczone zostaną jednym z pierwszych absolwentów uczelni. Kazimierz Kutz - student Wydziału Reżyserii Filmowej i Jerzy Wójcik z Wydziału Operatorskiego na planie filmu pełnometrażowego - „Kanał” - spotkali się dzięki Andrzejowi Wajdzie (Kutz był drugim reżyserem, Wójcik - drugim operatorem). W 1958 roku jako reżyser i autor zdjęć pracowali już razem na planie filmu „Krzyż walecznych”, dwa lata później wspólnie zrealizują „Nikt nie woła” - dziś uważany za jeden z najbardziej oryginalnych i plastycznie wysublimowanych polskich filmów, który artystyczną wizją wyprzedził czas swojej premiery. Właśnie ten wspólny obraz artystów zostanie pokazany w Szkole Filmowej w dniu nadania honorowego tytułu.

Kazimierz Kutz jest twórcą wielokrotnie nagradzanych filmów fabularnych, wśród nich „Nikt nie woła” (1960), słynna trylogia śląska: „Sól ziemi czarnej” (1969), „Perła w koronie” (1971) i „Paciorki jednego różańca” (1979); „Śmierć jak kromka chleba” (1994), „Zawrócony” (1994); reżyserem filmowym i teatralnym, scenarzystą; nad wszystko kochającym swój rodzinny Śląsk. Jerzy Wójcik jest autorem zdjęć do m.in. takich filmów, jak: „Eroica”, „Popiół i diament”, „Matka Joanna od Aniołów”, „Faraon”, „Westerplatte”, „Potop”, „Kobieta w kapeluszu”. Jest także reżyserem, autorem scenariuszy, wykładowcą.

Obaj twórcy pracowali w kinie, ale także w Teatrze Telewizji, opublikowali książki. Należą do najważniejszych postaci powojennej kinematografii polskiej, pozostając czynnymi artystami. Mocno związanymi z łódzką Szkołą Filmową.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto