18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koniec ekumenicznej drogi krzyżowej w Łodzi

Matylda Witkowska, (kac)
Ostatnia ekumeniczna droga krzyżowa w Łodzi. W 2013 roku droga krzyżowa będzie tylko katolicka - zdecydował abp łódzki Marek Jędraszewski.
Ostatnia ekumeniczna droga krzyżowa w Łodzi. W 2013 roku droga krzyżowa będzie tylko katolicka - zdecydował abp łódzki Marek Jędraszewski. Jakub Pokora
Arcybiskup łódzki Marek Jędraszewski stwierdził, że droga krzyżowa jest katolicka i nie powinna być prowadzona jako wspólne nabożeństwo z przedstawicielami innych wyznań. Swoją decyzją zakończył tradycję ekumenicznej drogi krzyżowej w Łodzi. Wielkopiątkowa droga krzyżowa na ulicach miasta organizowano od lat 90. XX wieku. Przygotowywało ją Stowarzyszenie Katolickiej Młodzieży Akademickiej, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej i łódzka kuria.

Ekumeniczna droga krzyżowa przez 13 lat w Wielki Piątek szła ulicami Łodzi. Teraz droga krzyżowa ma być już tylko katolicka. Przedstawiciele innych łódzkich wyznań mówią, że jest im przykro.

Wydarzenie to jest już łódzką tradycją. Co roku brało w niej udział kilka tysięcy wiernych różnych wyznań. Rozważania przygotowywali duchowni różnych Kościołów. Stacje drogi krzyżowej były nieco inne od tradycyjnych katolickich, odwoływały się ściśle do tekstów Ewangelii.

Również trasa ekumenicznej drogi krzyżowej była symboliczna. Prowadziła spod ewangelicko-augsburskiej świątyni św. Mateusza do kościoła ojców jezuitów, który dawniej też należał do protestantów.

Od 2013 roku obowiązywać będzie nowa nazwa: Łódzka Droga Krzyżowa. Stacje będą tradycyjne katolickie, tak samo jak rozważania. Przygotuje je ksiądz Arnold Zawadzki - biblista i wykładowca łódzkiego seminarium. Będzie też nowa trasa: z katolickiego kościoła św. Faustyny do łódzkiej katedry.

- Taką decyzję podjął arcybiskup łódzki Marek Jędraszewski - podkreśla ksiądz Rafał Leśniczak z biura prasowego łódzkiej kurii. - Nie ma czegoś takiego jak ekumeniczna droga krzyżowa. To nabożeństwo z założenia jest tylko katolickie, a biorąc pod uwagę trwający właśnie Rok Wiary, nabiera to szczególnego znaczenia - dodaje.

Przedstawiciele innych wyznań zostali pisemnie zaproszeni, ale już tylko na prawach gości. Są rozczarowani tą decyzją.

Co o tym myślą? Czytaj więcej: Abp Jędraszewski: koniec ekumenicznej drogi krzyżowej

W tym roku droga krzyżowa odbędzie się tydzień wcześniej niż zwykle, bo nie w Wielki Piątek, a 22 marca o godz. 19.

od 7 lat
Wideo

Nowi ministrowie w rządzie Donalda Tuska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto