Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konstancja Gładkowska jedną z bohaterek nowej powieści Magdaleny Knedler

Łukasz Saptura
Łukasz Saptura
Wrocławianka Magdalena Knedler jest autorką powieści obyczajowych i kryminałów. W jej nowej książce pojawia się wątek skierniewicki. To postać śpiewaczki Konstancji Gładkowskiej, młodzieńczej miłości Fryderyka Chopina. „Narzeczone Chopina” opowiadają o czterech kobietach, które pojawiły się w życiu kompozytora.

Chopinowskie śledztwo dziennikarskie

„Wciąż pamiętał swoją wędrówkę między Calder House w Szkocji i Londynem, Paryżem i Nohant, Rysinami i Florencją, Skierniewicami i Raduczem. Wciąż pamiętał włóczenie się po Warszawie śladami Chopina, czego nigdy wcześniej nie robił” - czytamy na jednej z pierwszych strony książki Magdaleny Knedler.
Jej bohaterem jest XIX-wieczny dziennikarz Krzysztof, który ruszył śladami miłości Fryderyka Chopina. Zaczyna od spotkania z Konstancją Gładkowską, dlatego znalazł się w Skierniewicach: „myślał teraz o swojej pierwszej wizycie u Konstancji Gładkowskiej, dawnej miłości Chopina, którą odwiedził kilka lat temu w Skierniewicach. Później były jeszcze inne wizyty, ale ta pierwsza szczególnie utkwiła mu w pamięci”.

Pisarka korzystała z prac skierniewickich genealogów

Książka to nie tylko wątki romansowe między Chopinem a Gładkowską. Czytelnicy dowiadują się także wielu dotąd szeroko nieznanych faktów z życia warszawskiej śpiewaczki. Również dzięki pomocy Skierniewickiego Klubu Genealogów, zwłaszcza Kingi i Jarosława Chęcielewskich, którzy w klubie zajmują się historią rodziny Gładkowskiej oraz jej męża Józefa Gładkowskiego.

-Materiał, na którym bazowałam, to są przede wszystkim listy. Czytałam też współczesne biografie Chopina oraz notki biograficzne kobiet, które pojawiały się w jego życiu – mówiła Magdalena Knedler podczas piątkowej konferencji prasowej w Muzeum Historycznym Skierniewic.

Tajemnicza młodzieńcza miłość kompozytora zmarła w Skierniewicach

Pisarka dodała, że Konstancja Gładkowska zaciekawiała ją z kilku powodów. Między innymi dlatego, że była postacią ukrytą w kontekście biografii Chopina - „śpiewaczka warszawska”, „młodzieńcza miłość Chopina” były jedynym określeniami dotyczącymi Gładkowskiej.
Czytając ówczesne źródła: korespondencje, wspominania oraz afisze teatralne Magdalena Knedler odtwarza życie Gładkowskiej. W „Narzeczonych Chopina” pojawia się wizja autorki dotycząca relacji łączących kompozytora ze śpiewaczką, którzy poznali się w 1829 roku. „O tym, że między nimi istnieje uczucie wiedziało pół Warszawy” - mówi pisarka. Kilka miesięcy później Chopin wyjeżdża zagranicę. Przez jakiś czas piszą ze sobą, jednak korespondencja nagle się urywa. Gładkowska w 1832 roku wyszła za Józefem Grabowskim i zamieszkała z mężem w Raduczu. Wdową została w 46 roku małżeństwa. Ostatnie lata życia spędziła w Skierniewicach, gdzie zmarła w 1889 roku.

Inne kobiety w życiu Chopina

Pozostałymi bohaterkami powieści „Narzeczone Chopina” są George Sand, Maria Wodzińska oraz Jane Stirling. Romans z pierwszą z wymienionych, francuską pisarką, jest jednym z najbardziej znanych. Rozpoczął się w 1838 roku. Dwa lata wcześniej kompozytor oświadczył się Wodzińskiej, ale jej rodzice doprowadzili do zerwania zaręczyn. Szkocką pianistkę Jane Stirling Fryderyk Chopin poznał w połowie lat 40. XIX wieku. To dzięki jej zaangażowaniu polski kompozytor odbył trasę koncertową po Wielkiej Brytanii.
Piątkowa wizyta Magdaleny Knedler w Skierniewicach nie była ostatnią. Na 6 grudnia jest zapowiedziane spotkanie autorskie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto