Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łódź i region w żałobie: obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej

Sławomir Bukowski, jb, rk, bbs, dk, pg, jk, js, aw
Mimo że obchody 70. rocznicy katyńskiej rozpoczynają się w Łodzi oficjalnie we wtorek, już w poniedziałek mieszkańcy spontanicznie przychodzili zapalić znicze w pasażu Schillera.

- To łódzki gest solidarności z rodzinami ofiar tragicznej katastrofy - mówił Wojciech Janczyk, rzecznik prezydenta miasta.

Łodzianie, którzy nie pojadą na uroczystości pogrzebowe do Warszawy, będą mogli oglądać transmisję przed katedrą - zostaną tam ustawione dwa duże telebimy. Urzędnicy rozważają rozstawienie większej liczby telebimów w centrum miasta.

Uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Męckiej Woli (powiat sieradzki) przygotowali uroczysty apel i posadzili pięć dębów.

W Łowiczu na spotkaniu w ratuszu spotkali się radni miejscy i powiatowi. Kulminacją uroczystości była msza na Starym Rynku. W intencji ofiar sobotniej tragedii odprawił ją Józef Zawitkowski, biskup pomocniczy diecezji łowickiej.

96 zniczy zapalili przy Grobie Nieznanego Żołnierza przedstawiciele władz Tomaszowa. W katastrofie w Smoleńsku zginęli ludzie związani z Tomaszowem: dowódca Sił Lądowych gen. dyw. Tadeusz Buk oraz dowódca Wojsk Specjalnych gen. dyw. Włodzimierz Potasiński. W kościele św. Antoniego odbyła się uroczysta msza ku czci ofiar tragedii.

Do księgi kondolencyjnej, wyłożonej w magistracie, mogą się wpisywać mieszkańcy Sieradza. Władze miasta przygotowują na czwartek wyjazd do Warszawy trzech autobusów dla osób, które chciałyby oddać hołd zmarłej parze prezydenckiej. Zainteresowani mogą zapisywać się do środy w punkcie informacyjnym w urzędzie miasta. Decyduje kolejność zgłoszeń. Wyjazd jest bezpłatny.

Budowę pomnika ofiar zbrodni katyńskiej sprzed 70 lat i sobotniej katastrofy rozpoczął wczoraj ks. Marian Kilichowski, proboszcz parafii Dzierżawa w powiecie poddębickim. Pomnik stanie w pobliżu papieskiego dębu. Ma być gotowy 9 maja.

W Skierniewicach w związku z żałobą narodową Dariusz Seliga, poseł PiS, oraz starostwo powiatowe, dwójka organizatorów konferencji "Katyń - pamiętamy", myśleli o jej odwołaniu. Tymczasem konferencja, do której mimo wszystko doszło, stała się okazją do zgromadzenia ludzi wszystkich opcji politycznych. Tragedia zjednoczyła ich wszystkich. Seliga nie tylko stracił w wypadku lotniczym przyjaciół. On sam... w ostatniej chwili zrezygnował z uczestnictwa w uroczystościach katyńskich. Sprawy rodzinne sprawiły, że nie wsiadł do tego samolotu.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto