Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łódzkie biurowce są zbyt luksusowe? W szklanych domach hula wiatr

Iwona Jędrzejczyk
Największą powierzchnię biurową w Łodzi oferuje kompleks University Business Park przy ul. Wólczańskiej 178
Największą powierzchnię biurową w Łodzi oferuje kompleks University Business Park przy ul. Wólczańskiej 178 Wojciech Markos Markiewicz
220 tys. mkw. powierzchni użytkowej mają nowo wybudowane biurowce w Łodzi. 10 lat temu nowoczesnych biur było 10 razy mniej i nikt na ciasnotę nie narzekał. I nie ma się co dziwić, skoro teraz blisko 20 procent lokali świeci pustkami.

Dziewięć euro za metr

Największą powierzchnię biurową w Łodzi oferuje kompleks University Business Park przy ul. Wólczańskiej 178 (między ul. Żwirki a ul. Radwańską). W dwóch 7-kondygnacyjnych budynkach znajduje się w sumie 37,5 tys. mkw. do wynajęcia, przy czym do użytku oddano tylko jeden z gmachów. Chociaż można się do niego wprowadzać od pół roku, udało się zasiedlić go w zaledwie 25 procentach.

Wiatr hula także w innych łódzkich biurowcach, których budowa zakończyła się w 2010 roku. W oddanym w listopadzie Sterlinga Business Centre przy ul. Sterlinga 8a zajęto 2,5 tys. z dostępnych 13,4 tys. mkw. W oddanym na początku grudnia zrewitalizowanym Domu Stefanusa przy ul. Jaracza 47 Prestige nie ma jeszcze ani jednego najemcy, a do wzięcia jest tylko 1,2 tys. mkw. powierzchni.

Nieco lepiej sytuacja przedstawia się w pozostałych, nowych, łódzkich biurowcach. Choć trzeba zaznaczyć, że poszukiwania najemców trwają już rok, dwa lata, a czasami nawet i dłużej. Np. w wyremontowanej dawnej ślusarni Moellera i Saidla przy ul. Wólczańskiej 125 wynajęto połowę pomieszczeń, w Zenicie przy ul. Sienkiewicza 82/84 – 65 procent, a w Textorial Parku przy ul. Fabrycznej 17 – 70 procent.

Na palcach jednej ręki można tymczasem zliczyć inwestorów szczęściarzy, którym udało się wynająć gmach w całości. – Szkoda tylko, że nie udało się tego zrobić tak szybko i za takie pieniądze, jakie planowaliśmy – mówi Zbigniew Górecki, wiceprezes zarządu firmy, która oddała do użytku w październiku 2009 r. Fabrykę przy ul. Żeromskiego 94c. Chętnych brak, mimo że stawki czynszu w łódzkich biurowcach spadły w ostatnim roku z 13–14 euro za mkw. miesięcznie do 9–12 euro za mkw.

Przegapiona szansa

W wyrastających jak grzyby po deszczu biurowcach pokładano olbrzymie nadzieje. – Zajmowane przez firmy powierzchnie w nowych budynkach oznaczają nowe miejsca pracy, co w konsekwencji mogłoby oznaczać spadek wzrastającego bezrobocia (obecnie na poziomie 9,7 procent) – twierdzi Krzysztof Ciesielski, zastępca dyrektora Biura ds. Promocji Zatrudnienia UMŁ. Zdaniem Tomasza Błeszyńskiego, doradcy rynku nieruchomości, na boom na łódzkie biura nie ma jednak co liczyć. Ani teraz, ani za pięć lat.

Obecnie w Łodzi jest najwięcej, bo 20 proc. biurowych pustostanów. Dla porównania we Wrocławiu stanowią one tylko 4 procent (przy 350 tys. mkw. powierzchni), w Poznaniu – 9 procent (200 tys. mkw.), w Krakowie – 10 procent (450 tys. mkw.), a w Trójmieście – 13 procent (300 tys. mkw.). – Od połowy lat 90. do 2000 r. szanse na zawojowanie ogólnopolskiego rynku nieruchomości biurowych były ogromne – mówi. – Powstawało wtedy wiele firm, które potrzebowały ulokować gdzieś swoje siedziby. Łódź nie miała jednak wówczas nic do zaoferowania. Dodatkowo zbyt wolno ściągano inwestorów gotowych do budowy biurowców. Tę łódzką ospałość wykorzystały inne miasta i to tam, poza Warszawą, zaczęły powstawać siedziby ogólnopolskich firm.

Za drogo dla małych

Na tym problemy właścicieli łódzkich biurowców się jednak nie kończą. – Zdecydowana większość biurowców powstających w Łodzi to budynki najwyższej klasy, a więc i najdroższe – dodaje Tomasz Błeszyński. – Są przygotowywane pod wielkie międzynarodowe koncerny, a takie odwiedzają Łódź niezwykle rzadko. Dla lokalnych przedsiębiorców, jakich jest sporo i którzy chętnie wynajęliby biuro, takie powierzchnie są za drogie. Poza tym ciągle zapomina się o tym, że piękne budynki nie załatwią wszystkiego. Potrzebny jest jeszcze dobry dojazd do miasta (drogowy i kolejowy), sprawne poruszanie się po nim oraz parkingi. Tego w Łodzi nie ma.

Nie wszyscy widzą przyszłość łódzkich biurowców w tak czarnych barwach.

– Najemcom podobają się biura w zrewitalizowanych budynkach – mówi Agnieszka Sińska, p.o. dyrektor Biura Rozwoju Przedsiębiorczości i Obsługi Inwestora UMŁ. – A takich w Łodzi jest sporo. Naszym atutem jest również to, że oferowana powierzchnia jest dostępna od ręki.

* * * * *

Powierzchnia biurowa w Łodzi (istniejąca, budowana i planowana):
Biurowiec - Powierzchnia - Metraż wynajęty
1. University Business Park (ul. Wólczańska 178) 37,5 tys. mkw. 12,5 %
2. Park Biznesu Teofilów (ul. Traktorowa 141/143) 36 tys. mkw. 0 %
3. Green Horizon (ul. Pomorska 106) 30 tys. mkw. 0 %
4. Aurus (al. Piłsudskiego 86) 19,2 tys. mkw. 0 %
5. Sterlinga Business Centre (ul. Sterlinga 8a) 13,4 tys. mkw. 20 %
6. Cross Point (al. Rydza-Śmigłego 20) 12,5 tys. mkw. 70 %
7. Textorial Park (ul. Fabryczna 17) 12 tys. mkw. 70 %
8. Forum 76 (róg al. Piłsudskiego i ul. Kopcińskiego) 7 tys. mkw. 80 %
9. Synergia (ul. Wólczańska 128/134) 7 tys. mkw. 100 %
10. Real Office/dawny Skórimpex – biura na sprzedaż
(róg ul. Aleksandrowskiej i ul. Traktorowej) 5 tys. mkw. 40 %
11. Zenit (ul. Sienkiewicza 82/84) 4,4 tys. mkw. 65 %
12. Przędzalnia Braci Muehle (ul. Żeligowskiego 3/5) 3,8 tys. mkw. 26 %
13. Fabryka (ul. Żeromskiego 94c) 3,5 tys. mkw. 100 %
14. Biura przy ul. Kopcińskiego 73/75 2,4 tys. mkw. 100 %
15. Biura przy ul. Pomorskiej 21 2,2 tys. mkw. 0 %
16. Biura przy ul. Wólczańskiej 125 1,5 tys. mkw. 50 %
17. Jaracza 47 Prestige/Dom Stefanusa (ul. Jaracza 47) 1,2 tys. mkw. 0 %

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto