Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łódzkie wkrótce bardziej intelektualne

N
Realizowany przez dwa lata projekt "Promocja marki regionalnej "Łódzkie intelektualne" ma podkreślić znaczenie akademickiej i kulturalnej Łodzi oraz regionu na mapie Polski.

1 grudnia 2011 roku rozpocznie się w województwie realizacja ambitnego projektu Promocja marki regionalnej "Łódzkie intelektualne". O potrzebie realizacji takiego projektu nie trzeba już dziś - w świecie nieustannej promocji - nikogo przekonywać, a bogata baza oświatowa, uczelniana i kulturotwórcza regionu wymaga jej eksponowania nie tylko lokalnie, ale na forum ogólnopolskim i międzynarodowym. Potwierdził to marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień, otwierając VIII Jarmark Wojewódzki. - Kto się nie promuje, ten nie zyskuje nowych sympatyków i przyjaciół. A my chcemy - wykorzystując centralne położenie - by nam do wszystkich, jak i wszystkim do nas było blisko - powiedział marszałek.

Wartość całego projektu - realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013 - to 924 800 zł. Kwota dofinansowania - 424 830 zł. Projekt realizowany będzie prawie dwa lata, do października 2013 roku.

- Województwo łódzkie posiada ogromy potencjał naukowo-akademicki, który projekt "Łódzkie intelektualne" ma za zadanie wypromować, zarówno wśród mieszkańców regionu, jak i całego kraju - uzasadnia przedsięwzięcie Katarzyna Mielko z Departamentu Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego. - Kapitał intelektualny Łódzkiego niewątpliwie zasługuje na zaprezentowanie i z całą pewnością przyczyni się do budowania pozytywnego wizerunku województwa - dodaje.

Jak podkreślają projektodawcy, Łódzkie to nie tylko ważne centrum przemysłowe czy kulturalne, ale również prężnie działający ośrodek akademicki i naukowy, stwarzający młodym ludziom znakomite warunki do zdobycia wykształcenia i wszechstronnego rozwoju intelektualnego. W województwie funkcjonują 32 szkoły wyższe, które kształcą blisko 135 tys. studentów. W samej Łodzi mamy sześć uczelni publicznych: Uniwersytet Łódzki, Politechnikę Łódzką, Uniwersytet Medyczny, Akademię Sztuk Pięknych, Akademię Muzyczną oraz Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną. Szkoły artystyczne stwarzają możliwości rozwoju dla młodych pasjonatów kultury i sztuki. Politechnika Łódzka od kilku lat znajduje się w ścisłej czołówce najpopularniejszych polskich uczelni. Łódzkie uczelnie wyższe biorą również udział w ministerialnym konkursie na kierunki zamawiane, zwiększając rzeszę studentów na kierunkach matematycznych, technicznych i przyrodniczych. Efektem współpracy między Politechniką Łódzką a ASP jest m.in. idea utworzenia Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. Atutem województwa są również uczelnie niepubliczne, które znajdują się w krajowej czołówce wśród tego typu szkół, jeśli chodzi o liczbę absolwentów.

Promocja marki "Łódzkie intelektualne" odbywać się będzie m.in. poprzez produkty już dobrze znane młodzieży szkolnej i akademickiej: stypendia naukowe i artystyczne marszałka województwa łódzkiego, a także konkurs marszałka na najlepsze rozprawy habilitacyjne i doktorskie oraz prace magisterskie i dyplomowe tematycznie związane z Łódzkiem.

Ponadto województwo, wspierając rozwój kulturalny studentów, oferuje wiele zniżek dla osób uczących się do 25 roku życia, w prowadzonych przez samorząd województwa łódzkiego jednostkach kulturalnych. Ulgi na zakup biletów, wahające się od 20 do 50 proc., oferowane są m.in. na wystawy prezentowane przez Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi oraz spektakle wystawiane przez Teatr Wielki i Teatr Jaracza w Łodzi.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto